Mullapa on mansikkaa! Kenelläää on mansikkaaaa! Mullapa on mansikkaa! Mansikkaaa mansikkaa mansikkaaa 🍓Polka-mansikkaa namnamnamnam naa!
Vastaukset 20
Yähhh 🤢 Rajoitus mansikkaan. Nyt pissittää, turvottaa, yököttää, vihertää, mutta on niiin saamarin hyvää! Taitaa nousta mansikkakuume, uin mansikassa
- Anonyymi
No niin sitä käy. Palstan viinamiehelle käy samalla lailla viinan kanssa. Ihan vain pikkasen maistan herkkua eikä yhtään enempää, niin mitenkä on seuraavana aamuna ... ?
Eilen oli, Vahvasen marjatilalta. En ollut tyytyväinen, makeutta puuttui. Lajiketta en tiedä
Ota polkaa. Mulla on täällä nyt 3 x 5 kg. On eroja. Osa lajikkeista maistui puupökkelöiltä. Polka oli hyvin sokerista ja makeaa.
misspönttöuuni kirjoitti:
Ota polkaa. Mulla on täällä nyt 3 x 5 kg. On eroja. Osa lajikkeista maistui puupökkelöiltä. Polka oli hyvin sokerista ja makeaa.
Katoin Vahvasen facebook sivuilta, iso frida, polka, ja korona lajikkeita oli. Ilmeisesti ostamani ei sitten ainakaan polkaa ollut
Tiedotus kaikille! Tämän vuoden mansikkasato on erinomaista; olen koemaistanut koko päivän. Ei puutteita. Valitkaa makea lajike ja ääntä kohden. Mansikalla on ollut ihanteelliset kuivat, kuumat olosuhteet; ei vetisyyttä, ei hometta, ei pilaantuneisuutta ja se koko! Ei meinaa suuhun mahtua. Melkein kuin peruna. 🍓
On. Polkaa täälläkin, mummolasta saa jatkuvasti lisää. Pari mansikkamaata 6 ja 8 penkkiä.
Mansikanviljelijä sanoi aamusella, että kolmen vuoden välein pitää mansikkapenkit uusia...
Oikea lajike 👍misspönttöuuni kirjoitti:
Mansikanviljelijä sanoi aamusella, että kolmen vuoden välein pitää mansikkapenkit uusia...
Oikea lajike 👍Juu, nuo kotiväki uusiikin. Minunkin piti tehdä tänne meille oma mansikkamaa, mutta en saanut kannatusta sille hallitukselta (puoliso), niin ei sitten viitti ruveta.
Pieni istutuslaatikko ja siihen vaan muutama taimi. 🙂Jan_ kirjoitti:
Juu, nuo kotiväki uusiikin. Minunkin piti tehdä tänne meille oma mansikkamaa, mutta en saanut kannatusta sille hallitukselta (puoliso), niin ei sitten viitti ruveta.
Pieni istutuslaatikko ja siihen vaan muutama taimi. 🙂Istutuslaatikko on tämän kesän hitti! Eikä ota rikkaruohoa. Kaikki hyötykasvit siihen.
misspönttöuuni kirjoitti:
Istutuslaatikko on tämän kesän hitti! Eikä ota rikkaruohoa. Kaikki hyötykasvit siihen.
Kyllä. Komppaan!
- Anonyymi
Kermajäätelö vatkataan lusikalla pehmisjäätelöksi ja sekään "sotketaan" mansikoita. Lisätään murskattua punaista Royal-suklaata sekoittaen ja vielä lopuksi lisätään lisää halkaistuja mansikoita ynnä keksinmuruja. Saadaan hyvä jäätelöannos.
Polka on paras mansikkalajike. Makea ja mehevä. Siitä pitää survoa mansikkamössöä (ei tarvitse lisätä sokeri), maistuu ihanalta vaikka vaniljajäätelön kanssa. Mums! :)
- Anonyymi
On meillä mansikkaa. Itse käytiin poimimassa serkkuni pellolta 20 kg.
- Anonyymi
Niin miten se nyt menikään...oliko se siis niin että sinulla on mansikkaa?
- Anonyymi
Mitä vikaa on koronassa?
- Anonyymi
Rumbaa oli 5kg laatikossa, osa meni pakkaseen ja osa suuhun luonnonjugurtin seassa.
-palstahessu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491248Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13975- 93957
- 37648
- 73635
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53420Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413- 23407
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15399
