Miehen hinku ulkomaile

Anonyymi

Olen 49-v mimmi. Vammainen, mulla on lihassairaus. Olen ukkoni kanssa matkustellut vaikka missä: Intia, Meksiko, Marokko, Unkari, .. ympäri maailmaa. Ja nyt viimesenä kohteena on ollut Thaimaa, jossa olen käynyt yli 10 kertaa.

No nii.. ukko on käynyt thaikuissa yksin viimeset 5 kertaa yksin. Ei jaksa huolehtii minusta. On mun kävely ja liikkuminen huonontunut, en tarvitse silti apuvälineitä. Olen antanut mennä. Mutta nyt alkoi puhumaan Budapestin matkasta. Hän haluaa sinnekin yksin ja sitä en sulata. Olemme 2 kertaa käyneet sielä yhdessä ja nauttineet mm. Gellertin kylpylästä. Onko mun pakko sulattaa taas jälleen kerran.. antaa ukon mennä yksin. En varmasti päästä.. mä rakastan sitä kaupunkia, kuten Prahaakin. Mä haluan myös mukaan reissuun!!

6

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiva kun kerrot elämästäsi. Palataan asiaan oli mukava kuulla matkoistasi.

      • Anonyymi

        Mä en kerro enempää.. Sorri!!! Itse tuskin matkustanut Keravaa kauemmas, vaikka koipes toimii ok - hahhah! Oot jäänyt paljosta paitsi!!!


    • Anonyymi

      Gellertin kylpylä taitaa ollakin siinä Budan puolella. Romaalainen 1300 -luvun painos?
      Upea paikka myös käynyt

    • Anonyymi

      Mut mitä mä teen? Sanonko ukolle, että sinne et lähde yksin mua..

    • Anonyymi

      Olin hyväkuntoinen 68v ikäinen mies kun tuli tarve kolmanteen , kahden suolistosyöpäleikkauksen jälkeiseen korjausleikkaukseen.
      Kotimaassa se olisi maksanut noin 4000€. Katsoin netistä Tallinnan / Viimsin hinnan 995€ joten valinta oli helppo. Tuohon tuli lisää lekurin kättely, klinikkakustannukset ja tietenkin matkat.
      Olin varannut liput itselleni ja autolle kun vaimoni päätti tulla mukaan.
      Miksi?
      Joko hän oli huolestunut, että onko ukko liian huonossa kunnossa mennäksen yksin Tallinnaan tai hän ajatteli, etten ole riittävän huonossa kunnossa ko. kohteeseen menemiseen.

    • Anonyymi

      Meillä molemmilla on hinku ulkomaille. Meillä on yhteisiä matkoja yhteen laskettuna yli 6 vuotta. olemme syntyneet 1945 vuoden kahden puolen.
      Liikkumisen rajoituksia ei ole.
      Emme ole matkustelleet vaikka missä. Vain 52 valtiota 4:ssä maanosassa. Valtioihin lasken ne joissa olemme yöpyneet vähintään kerran.
      Omatoimimatkoista opastettuihin kiertomatkoihin ja täysihoitoristeilyihin.

      Vaimollani on enemmän menohaluja ja hän reissaa naisystävänsä kanssa. Minä en viitsi silloin lähteä mihinkään. Olin kerran tytönhupakoiden porukoissa ja se riitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      199
      6375
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      254
      4299
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3545
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      107
      3367
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      53
      3365
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2856
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2417
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2387
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2346
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1927
    Aihe