Olen 49-v mimmi. Vammainen, mulla on lihassairaus. Olen ukkoni kanssa matkustellut vaikka missä: Intia, Meksiko, Marokko, Unkari, .. ympäri maailmaa. Ja nyt viimesenä kohteena on ollut Thaimaa, jossa olen käynyt yli 10 kertaa.
No nii.. ukko on käynyt thaikuissa yksin viimeset 5 kertaa yksin. Ei jaksa huolehtii minusta. On mun kävely ja liikkuminen huonontunut, en tarvitse silti apuvälineitä. Olen antanut mennä. Mutta nyt alkoi puhumaan Budapestin matkasta. Hän haluaa sinnekin yksin ja sitä en sulata. Olemme 2 kertaa käyneet sielä yhdessä ja nauttineet mm. Gellertin kylpylästä. Onko mun pakko sulattaa taas jälleen kerran.. antaa ukon mennä yksin. En varmasti päästä.. mä rakastan sitä kaupunkia, kuten Prahaakin. Mä haluan myös mukaan reissuun!!
Miehen hinku ulkomaile
6
172
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kiva kun kerrot elämästäsi. Palataan asiaan oli mukava kuulla matkoistasi.
- Anonyymi
Mä en kerro enempää.. Sorri!!! Itse tuskin matkustanut Keravaa kauemmas, vaikka koipes toimii ok - hahhah! Oot jäänyt paljosta paitsi!!!
- Anonyymi
Gellertin kylpylä taitaa ollakin siinä Budan puolella. Romaalainen 1300 -luvun painos?
Upea paikka myös käynyt - Anonyymi
Mut mitä mä teen? Sanonko ukolle, että sinne et lähde yksin mua..
- Anonyymi
Olin hyväkuntoinen 68v ikäinen mies kun tuli tarve kolmanteen , kahden suolistosyöpäleikkauksen jälkeiseen korjausleikkaukseen.
Kotimaassa se olisi maksanut noin 4000€. Katsoin netistä Tallinnan / Viimsin hinnan 995€ joten valinta oli helppo. Tuohon tuli lisää lekurin kättely, klinikkakustannukset ja tietenkin matkat.
Olin varannut liput itselleni ja autolle kun vaimoni päätti tulla mukaan.
Miksi?
Joko hän oli huolestunut, että onko ukko liian huonossa kunnossa mennäksen yksin Tallinnaan tai hän ajatteli, etten ole riittävän huonossa kunnossa ko. kohteeseen menemiseen. - Anonyymi
Meillä molemmilla on hinku ulkomaille. Meillä on yhteisiä matkoja yhteen laskettuna yli 6 vuotta. olemme syntyneet 1945 vuoden kahden puolen.
Liikkumisen rajoituksia ei ole.
Emme ole matkustelleet vaikka missä. Vain 52 valtiota 4:ssä maanosassa. Valtioihin lasken ne joissa olemme yöpyneet vähintään kerran.
Omatoimimatkoista opastettuihin kiertomatkoihin ja täysihoitoristeilyihin.
Vaimollani on enemmän menohaluja ja hän reissaa naisystävänsä kanssa. Minä en viitsi silloin lähteä mihinkään. Olin kerran tytönhupakoiden porukoissa ja se riitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531986
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta3381424Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.176994Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.278730- 33621
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12621- 262619
- 191573
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20522- 42502