Roi oli pitkään koronavapaa alue mutta eipä ole enää.
Joittenkin ääliöitten piti käydä hakemassa tauti tänne.
Joittenkin ääliöitten piti käydä hakemassa tauti tänne.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mutta ku oli hyvä tarjous ikeassa.
Muistakaa ihmiset että korona-aika ei ole vielä ohi! Kauppojen kassahenkilöt, hox, hox, ne turvavälit. Nyt on vastuu meillä ihan jokaisella miten toimitaan.
Asiakkaiden se pitää muistaa.ei aina muiden tarvi paijata
https://yle.fi/uutiset/3-11440010?origin=rss
se minnekkään ole hävinny
Epäilen,että Ruotsista tuotu... Ei mitään tietoa kylläkään. Nyt ei saa mennä Ruotsiin eikä länsirajan kuntiin. En uskalla käydä missään Rovaniemen kaupassa .. Voi hyvänen aika..
Ymmärtäkää ihmiset seuraava:aika on muuttunut pysyvästi...korona on ja pysyy..Jumala on saanut tarpeekseen ihmisen elämäntyylistä.
Nuuskaa on saatava Haaparannasta .
Jos joku tauti nyt tulee siinä sivussa niinku pojatki nuuskaa .
Tänään uutisoitiin, että päiväkodissa ja varuskunnassa koronalle altistuneista lähes kaikki on testattu ja tulokset negatiivisia. Ok, hyvä että testataan, mutta eikö taudissa ole parin viikon itämisaika? Voiko nämä altistuneet olla taudin kantajia/levittäjiä samoin kuin hekin jotka ovat saaneet viruksen mutta sairastavat lievin oirein? Kaikki viruksen saaneet eivät sairastu vaan levittävät virusta, onko näin? Eikö näitä altistuneita pitäisi testata uudelleen itämisajan jälkeen, kun kaikille ei tule niitä vakavia oireita? Kyllä jäi mietityttämään, jatkan edelleen suojautumista ja muitakin varotoimia.
Koronatesti otetaan nenäontelosta ja oikein otettuna näytteestä havaitaan viruksen läsnälo jo itämisaikana. Nenäontelo on ensimmäinen paikka mihin virus asettuu päästyään ihmisen sisälle. Nenäontelon viruspopulaation kasvaessa (ts. itäessä) ensimmäinen oire saattaakin olla hajuaistin heikkeneminen/menetys. Lieviä tai vakavia influenssan tai flunssan oireita tulee vasta viruksen laskeuduttua alemmas hengitysteihin ja keuhkoihin.
Toisin sanoen ihan oikein tässä menetellään. Henkilöhän oli itse hakeutunut testiin eli selvästikin saanut jo jotain epäilyksen herättäneitä oireita. Tämä tarkoittaa, että hänellä itämisaika oli jo kokonaan ohi. Eli kyseisen henkilön altistamien ihmistenkin kohdalla altistustapahtumasta on jo kulunut jonkin verran aikaa, joten viruksen havaitseminen testillä on mahdollista. Mutta periaatteessa altistuneille altistuneiden kohdalla voi käydä jo niinkin, että testi tehdään liian varhain. Siksi usein heitä aletaan testata ja asettaa karanteeniin vasta, kun alkuperäinen altistunut sairastuu tai todetaan positiiviseksi. Toki olisi toivottavaa, että kaikki altistuneille altistuneetkin omatoimisesti rajoittaisivat kontaktejaan jo ennen kuin on pakko.
https://www.rovaniemi.fi/news/Poropolun-paivakoti-suljetaan-varotoimenpiteena-–-lapset-ja-tyontekijat-asetetaan-karanteeniin-/34981/033e74f2-b96d-4162-95f8-57987ce1a0fb
No ainakin yrittävät estää leviämästä..
Eilen Nivalassa todettiin neljä tartuntaa nuuskaa ja viinaa Ruotsista hakeneilla.
Kaivosmiehiä näyttäisi olevan.. Turhaan syyllistät nuuskanhakijoita. Etelästä tulevat hakee nuuskansa Haaparannalta. Koko aikana Haaparannalla 8 todettua tartuntaa, ei kuolleita! Länsi-Pohjassa ainakin 9 kuollutta ja 149 tartuntaa. Ne hoitajat ja kaivosmiehet pysyköön aloillaan. Ylitorniolla tuskin tartuntoja jos hoitohenkilökunta ei olisi levittänyt!
ai hoitajat levittää?
Et ole lukenut uutisia tai seurannut vaikka keskustelupalstoja? Ylitorniolla levisi terveyskeskuksessa ja niissä yksiköissä (hoitohenkilökunta ilmeisesti kantoi Ruotsista) ja lopulta levisi paikallisiin marketteihin..
Nyt oli pari viikkoa sitten yksi tartunta Ylitorniolla ja kaksi Torniossa ja taas oli hoitajat altistuneena.. Oliko myös Enontekiöllä joku hoitaja saanut tartunnan. Syytetään ostosmatkailijoita vaikka ongelmia ihan omassa toiminnassa. Ihmettelen myös että miksi se kaupassakäynti olisi niin vaarallista, eihän siellä ehdi edes ns. altistua (pitää olla kai 15 min samassa tilassa että lasketaan altistuneeksi)
raja kiinni ja maat hoitakoon tavallansa
Niin no jos laitetaan kiinni niin sitten ihan oikeasti ja saa koskea myös niitä hoitajia ja kaivosmiehiä. Turhaa syytellä ostosmatkailijoita kun se vika muualla. Aika vähän varmaan ostosmatkailijoita jossain Jällivaarassa.. Venäjän raja taitaa olla lähempänä Roita ja sieltäkin rekat huilaa.. Niitä altistuneita oli nyt Roissakin jo lähemmäs sata niin melkein väittäisin että riski saada tartunta voi olla suurempi paikallisessa marketissa kuin vaikka jossain Hapitsun nuuskakaupassa..
Jos nuuskanhakijoille lyötäisiin tullissa leima otsaan, niin osaisivat
kansalaiset varoa näitä hanttapuleja.
samalla mamuille polttorauta otsaan jos kaikkea vaaditaan
Ei haita korona aalto II, tiena paljo mani kursilasku. Shorta ozake ja pohjalla osta ja myyda kun kursi palautu ennalle. Tupla voito ja site osta paljo proteiini ja kasva iso lihas. Tyhma valita ja wiisas keksi miten hyoty.
Uppista, tuulet voi kiihtyä ennen kiviä.
hop lop hahhahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaa
viemme isoäätille terveisiii
perintö oottaaa
Waldemariin tanssimaan kun vielä hengissä ollaan....
Kanata nosta iso paino ja juosta lenki. Ola huva kunto nii ei koronawirus teke nii paha jalke.
KPV bussi kääntyi....