Hei,
Hollannissa olisi myynnissä otsikon veneitä houkuttelevaan hintaan.
On vuosimallia 2001 ja 2011 joista uudempi on jo eri mallia.
Molemmissa köli 165cm ja rullaiso.
Millaiset purjehdusominaisuudet näissä on vai onko niitä ollenkaan?
Hollannissa olisi myynnissä otsikon veneitä houkuttelevaan hintaan.
On vuosimallia 2001 ja 2011 joista uudempi on jo eri mallia.
Molemmissa köli 165cm ja rullaiso.
Millaiset purjehdusominaisuudet näissä on vai onko niitä ollenkaan?
Vastaukset 47
Vanhimmat
Tästä polaarit. Matala köli ja rullaiso haitannee etenkin luovilla.
http://bavariayacht.org/forum/index.php?topic=1633.0
Luovilla varmasti tahmeaa menoa,
Polaareistakin näkee että ei mikään nopea vene.
Osaako kukaan sanoa miten pärjää esim Dufour 34:lle, jääkö alle 10m/s tuulissa kaikilla tuulensuunnilla ihan reilusti?
Täsmälleen sama osaaminen molempiin veneisiin, täsmälleen samat purjeet, niin ei jää jälkeen. Lähi baarin Masa Bavaan, niin jo alkaa jäämään joka tuulen suunnalla
Olisi erittäin mielenkiintoista päästä kokeilemaan tuollaista venettä Suomessa.
Todella paljon mietityttää meneekö veneily ihan koneella ajamiseksi jos se ei purjehdi huonostikkaan.
Kokemusta on sunwind 27 veneestä ja jos samaan nousukulmaan/vauhtiin pääsee niin sekin jo riittäisi.
Varmasti pääsee. Sunwindilla on suuri saavutus, jos luovilla pääsee 5 solmua, sivumyötäiseen 6 solmua on erinomainen suoritus ja molemmat vaatii 8m/s tuulen. Bavarialla nuo on peruskauraa jo 5 m/s tuulissa.
Entäs vesilinja.
Mitä tarkoitat vesilinjalla?
Vesilinjalla se kulkee paremmin kuin humalassa
Vesilinjan pituus metreinä on karkeasti sama kuin runkonopeus solmuina.
Rautalangasta: mitä pidempi vesilinja sitä suurempi runkonopeus.
Kerran vielä: bavaria 40 on pidempi kuin sunwind 27. Tästä seuraa että huonosti purjehtivanakin bava 40 on nopempi kuin sunwind 27.
Molemmilla paateilla ollaan aika ylhäällä vesilinjasta joten purjehdustuntuman saamiseksi vaaditaan usein ei vesilinjaa.
Sen toki tiedänkin mutta jos laitetaan 4m/s tuulessa molemmat kryssimään niin onko nousukulma suunnilleen sama ?
Vai meneekö bavaria huonommalla kulmalla mutta nopeampaa?
No ei ole edes karkeasti, ellei vesilinja satu olemaan 6 m. 3 m vesilinjalla runkonopeus on 4,2 solmua ja 10 m vesilinjalla 7,7 solmua. 200 m vesilinjalla 34 solmua.
Runkonopeus saadaan kaavalla 2,43xSQRT(LWL). Vesilinja metrejä ja nopeus solmuja.
1,65 m on surkean matala köli 40-jalkaiseen ja rullaiso tuhoaa loputkin kryssiominaisuudet. Dufour 34 taitaa olla turhan kova pala, jos on vähänkin enemmän kryssiä, varsinkin kevyempää. Sunwind 27 nyt tietysti jää kauas taakse. Kunnon purjeilla ja syvällä kölillä toki Dufourkin jää taakse. Tuosta uudemmasta Bavaria 40:stä on vielä sporttiversiokin, jolle Dufour ei tuota mitään ongelmia.
Itsellä oli samantyyppinen 70-luvun pullukka. Kyllä siitä modernit 40-jalkaiset kruiserit meni ohi kaikilla tuulensuunnilla ja voimakkuuksilla. Ainoastaan pärjäsin niille spinnulla ajellessa hiljaisissa ja keskituulissa, jos ne läpsytteli eteenpäin virsikirjalla.
1,65 m kölillä, rullaisolla ja kiinteälapaisella potkurilla nousukulma voi olla huonompi kuin Sunwindillä. Mutta eiköhän tuollakin 5 solmua pääse 4 m/s kryssillä, kun Sunwind jää 4:ään.
Syvemmällä kölillä, normaalilla isolla ja taittalapapotkurilla sitten menisi 5,5 solmua paremmalla nousukulmalla kuin Sunwind.
Tuo nousukulma tosiaan arveluttaa, ei kyllä saisi olla yhtään nykyistä huonompi.
Nykyään tuntuu että aina on etuvastainen tuuli.
Ihan turha miettiä Bavaria 40:n purjehdusominaisuuksia jos nykyinen vene on Sunwind 27 ja siihen on suunnilleen tyytyväinen: ne ovat kaikin puolin parempia Bavaria 40:ssä. Lisäksi: oleellista on kryssillä VMG.
VMG on saaristossa vain puoli asiaa. Paremmalla nousukulmalla on paljon vähemmän työtä kryssillä, kun vendoja tulee vähemmän. Ja jos nyt noita kahta vertaa, on SW27:n venda huomattavan paljon kepeämpi tehdä. Toisekseen, VMG:a ei anna perstuntumaa, siksi huonompikin saattaa tuntua paremmalta.
Sunwind 27: https://jieter.github.io/orc-data/site/#NOR/NOR8951
kryssikulma 40...43.4 deg
VMG 12 kts tuulella 4.0 kts
GPH 773
Bavaria 40: https://jieter.github.io/orc-data/site/#ISR/ISR40
kryssikulma 40.1...44.2 deg
VMG 12 kts tuulella 4.8 kts
GPH 636
Ahtaissa paikoissa Sunwidilla on siis vaivattomampaa kryssiä jo tuon hieman paremman kryssikulman ansiosta. Ison Bavarian suurempi nopeuskaan ei sitä siinä auta.
En ole tiennytkään että tällaisia taulukoita on olemassa.
Taulukossa bavaria on syvemmällä kölillä joten tulkitsenko oikein että sunwind olisi kuitenkin nopeampi?
Tottakai pienemmällä ja paljon hitaammalla veneellä on "vaivattomampi" kryssiä kuin isolla ja nopeammalla, mutta ei kai silloin kannata isompaan harkita vaihtoa ollenkaan? Mutta ei sillä mitään tekemistä ole kryssikulman kanssa koska niissähän eiko. veneiden välillä ole käytännössä yhtään mitään eroa.
Bavariaan pitäisi saada itseskuuttaava fokka saaristokryssimiseen, niin sitten sillä olisi vaivatonta kryssiä halssia vaihtaen vaikka kuinka usein.
En yleensä kryssi ihan tikkuvastaiseen jollei ole todella lyhyt matka.
Tuota kryssikulmaa tarvitsen koska yleensä aina on etuvastainen tuuli ja pääsen tietysti paremmin jos vene nousee tarpeeksi ylös.
Vetelen yleensä avomerellä johtuu pitkiä siivuja.
Sekin on totta että kun vene ei luovi hyvin niin ainahan se tuulee edestä.
Tätä vähän arvelinkin että isolla bavarialla meno voi olla aika tahmeaa ja pyrjeilla kulku on se hienoin juttu tässä hommassa.
Koneella yritän mennä todella vähän.
Mitä kovempaa se vene kulkee sitä useammin ja vaan enemmän tuuli tulee edestä.
Harvoin tulee vastaan matkapurjehtija joka valitsee mieluummin pienen ja hitaamman veneen kuin isomman ja nopeamman. Hyvä näin, rahaa säästää paljon... :)
Tuossa ylempänä taisi selvitä että eroa ei juurikaan ole.
Mikään ei ole niin ikävää kuin vetää etuvastaiseen ja mennä ihan siinä piinaamisem rajalla.
Minun kokemus on että mitä huonompi nousukulma niin sitä useammin tuulee etuvastaisesta ja venettä pitää ajaa siinä piinaamisen rajalla kun kääntöpaikka tms on niin lähellä mutta Vendan jälkeen todella kaukana.
Onhan itsestäänselvää että mitä kovempaa menet sitä enemmän tuulee edestä, ihan riippumatta mikä vene on alla ja onko edes purjeita vai ei.
1,65 m ja 1,95 m köleillä on iso ero kryssillä. Tietenkin 40-jalkainen pesee 27:n aina, mutta kryssillä ero on säälittävän pieni verrattuna kokoeroon.
Siis+se+että+Bavaria+40+on+20%+nopeampi+kryssillä+ja+vähän+enemmän+muilla+tuulensuunnilla+tarkoittaa+mielestäsi+että+eroa+ei+juurikaan+ole?+
Hetken+luulin,+että+tässä+olisi+ihan+oikea+kysymys+kyseessä+mutta+taisi+tämäkin+olla+trollaus-avaus...
Ole varovainen ettet erehdy ostamaan myöskään esim. uutta Xc-42:a, kryssikulmat on yhtä "huonot" kuin tuossa 2000-luvun alun Bavaria 40:ssä.
Noista+kahdesta+kölistä+ei+löydy+Bavaria+40:n+osalta+dataa,+mutta+todennäköisesti+kryssillä+1.65+kölin+vaikutus+on+noin+-4%+ja+avotuulilla+noin++1%+nopeampi+verrattuna+syvään+köliin.+Tätä+voi+katsella+esim.+vertaamalla+saman+ikäkauden+Bavaria+36:n+lukemia+syvällä+ja+matalalla+kölillä.+Matalallakin+kölillä+nopeusero+kryssillä+Sunwind+27:aan+on+ainakin++15%.
Kannattaa muistaa ettei ORC huomioi rullamaston vaikutusta purjeen tehokkuuteen, vaan ainoastaan puuttuvan pinta-alan. Samaa ongelmaa on kiintolapapotkurissa eli sen lisävastusta ei huomioida läheskään täysimääräisenä.
Luultavasti myös samaa matalissa köleissä, sillä ei niillä kisoissa, varsinkaan ratakisoissa, pärjätä.
Pitää siis hieman varauksella katsoa tuollaisten veneiden nopeuksia. Erityisesti, jos kyseessä on ORC Club, jolloin paljon mittatietoa voi puuttua.
Totta tuo rullamastokommentti. Nykyään tosin saa jo pystylatallisia rulla-isoja joissa muotoakin väitetään olevan paremmin, jolloin ero lienee jo kohtuullisen pieni reivaamattomana. Näistä uudentyyppisistä rulla-isoista ei kyllä omakohtaista kokemusta ole...
Kölin osalta VPP:t käsittääkseni olettavat evät ideaalisiksi, ts. lukemat pitäisi olla kyllä oikein. Luulen että hyvin usein matalakölisillä veneillä kisaavat enemmän sellaiset "kerran kesässä" -kisaajat jolloin osaaminen, purjeet, pohja, yms ovat keskimäärin selvästi heikommat kuin syvemmillä köleillä varustetuilla veneillä jolloin erot korostuvat. Varmaan kaikilla "vakavasti" kilpailemiseen suhtautuvilla kuitenkin on syväkölinen vene.
Pystylatoilla saa toki lähes saman pinta-alan ja sivuprofiilin isolle, mutta rullattuvuus ja se, ettei rullamastoa saa taivuttaa kuin puolet normimastosta, rajoittavat ison pussikkuutta ja sen säätöä. Purjeesta ei voi siis tehdä vastaavaa.
Hitaus ei todellakaan tee kryssiä vaivattomammaksi. Mutta 40-jalkaisen genoan vinssauksessa on jo työtä. Ja jos huonon nousukulman takia niitä suuritöisiä vendoja tulee paljon, niin hyvin äkkiä siihen kypsyy moottorin starttaamisen verran.
Rullaiso ja itseskuutaava fokka ennestään varsin maltillisesti rikattuun ja genoaveneeksi suunniteltuun veneeseen, jossa on matala köli! No joo, sitten saa tehdä niitä helppoja vendoja tusinoittain.
Pysy Santussa!
En pysy.
Täällä vastaajat purjehtivat luultavasti ihan eri olosuhteissa kuin minä.
Meillä ei ole saaristoa, on vain kareja ja laajoja matalikoita mitä pitää väistellä.
Eikä täällä tarvitse vhf puhelinta koska ei kukaan ole kuuntelemassa.
Ei täällä tarvitse kryssiä kuten saaristossa, vendat on pitkiä kuten myös välimatkat. Ja jos tuulee ihan vastaan niin mennään koneella.
Viikon purjehduksessa santun lokiin tuli 190 mailia ja konetunteja alle 5.
Genoavenettä tosiaan ajetaan sillä genoalla ja isopurjeen merkitys on vähäisempi kuin fokkaveneessä. Rullaiso kyllä genoaveneessä tekee työnsä, eli ennemminkin ohjaa venettä kuin tarjoaa voimaa.
Genoan vaihto itseskuuttaavaan tai muuhunkaan fokkaan ei tule kuuloonkaan.
Ero rullaison ja tavallisen ison välillä voi olla kuin että aina olisi ykkösreivi otettuna normi-isossa. Kun sen reivin ottaa pois, vauhti kryssillä ei oikeastaan kasva yhtään. Myötäisissä noin iso Bavariakin kulkee ihan OK, hommaa vaikka sukallinen genaakkeri vielä.
Se 2001 versio varmaan lähtee 60 tonnilla, hiukan ehkä yli jos on Ship shape and Bristol fashion -kuosissa. Pyyntihintoja ei kannata tuijottaa, selkeä arpomaton tarjous toimii nyt. Jos pyynti on 80 000, tarjoa 61 000. Jos sen yksilön kohdalla ei mene läpi, muita löytyy.
Ariel 336.
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Nämä veneet eivät ole vedessä joten kokeilemaan ei pääse.
Jos pääsen kaupoille niin alustavasti on sovittu että vene voi olla talven yli nykyisellä paikalla ja noudamme sen sitten keväällä.
Onko tietoa onko tuollaiselle veneelle markkinoita suomessa vai onko sen kanssa pärjättävä sitten hamaan tulevaisuuteen saakka?
Kyllä+koepurjehdus+onnistuu+aina+jos+välittäjän+kautta+teet+kauppaa.+Se+toki+vaatii+sen+että+teet+sitovan+tarjouksen,+se+hyväksytään+ja+siirrät+sitten+välittäjän+sulkutilille+määrätyn+summan,+10%+tms.
+++Välittäjät+eivät+yleensä+salli+koepurjehdusta+ilman+ehdollista+ostositoumusta.+
+
++Tuon+jälkeen+lasket+veneen+omalla+kustannuksellasi+mereen+ja+teet+sea+trialin+välittäjän+kanssa.+Jos+vikoja+siinä+havaitaan,+kaupan+purku+ei+ole+automaatio,+vaan+joudut+antamaan+myyjälle+mahdollisuuden+korjauttaa+vika.++Yacht+Surveyour+voi+myös+puolestasi+ja+sinun+maksamanasi+tehdä+tsekkaukset+ja+koeajon.+
++Mikään+iso+kustannus+se+sea+trialin+teko+ei+ole+kun+vene+on+varmaankin+maissa+masto+paikallaan.++
+Ariel+336.
Sen verran ainakin on markkinoita että muutama vuosi sitten meille hankittiin 2001 mallinen rullamastoinen syväkölinen (lyijy 2.1m) versio. Eli joku on ostanut :)
Samassa seurassa viime aikoina naapuri hankkinut saman ikäluokan center-cockpit Ocean mallin.
Se joku, ex-Santtu31
Kaveri myi vuoden 2002 hiukan pienempää bavaansa rullaisolla ja matalalla kölillä vuoden verran. Rahaa sai luokkaa 53-58 tonnia. Mutta kyllä noi veneet on markkinoilla haluttuja. Jos on kiire, kannattaa hinnoitella heti vähän alle vastaavien tason. Nykymaailmassa täytyy varautua ottamaan vähän tappiota. Kaverille tuli tappiota 3 vuoden omistajuuden myötä jotain 7 tonnia. Veneessä häntä eniten harmitti sisätilojen mataluus (hän on selkävaivainen ja 1,9m pitkä) ja kevyt jollamainen runko, joka on aallokossa liian eloisa. Kaiken kaikkiaan hän oli silti tyytyväinen ja oli minustakin hyvä vene.
Runko ei tosin ole sen enempää kevyt kuin jollamainenkaan. Mutta täyteläinen se on, jotta sisätilavuutta olisi enemmän ja siitä täyteläisyydestä johtuu se "eloisuus".
Onhan se kevyt, tai sanotaan epämukava motion comfort-metriikan mukaan. Jotkut Bavariat sijoittuivat sillä asteikolla selkeästi paremmin kuin kaverin vene.
Oletko tykännyt veneestä?
Tuleeko mieleen mitä kannattaa tarkistaa?