Liian hienot kuteet asemaan nähden

Anonyymi

Muut kun tulee töihin niin vaatteet on kalliita mutta ne on mauttomia. Adidasta jne.
Itselläni on aina nahkakengät ja pidän että niissä on wingtip.
Housuina on suorien housujen tapaiset ja näin kesällä ne on yleensä vaaleat. Paitana on joku siisti kauluspaita. Mielestäni olen todella pelkistetty mutta usein saan kuulla että olen kuin juhlimaan menossa. Kalliitahan nämä vaatteet ei ole. Tuollainen Adidaksen huppari maksaa enemmän.

Miksi on okei näyttää kuin olisi urheilemaan menossa mutta siististi ei voi pukeutua maaseudulla eikä varsinkaan jos on tehtaalla töissä?

1

106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä meillä, siis raksalla. Vanhemmilla tekijöillä on usein suorat housut ja kauluspaita. Itsekin yritin välillä tuota nahkakenkä ja nahkatakki tyyliä. Mutta palasin tähän huppari ja collegehousu. Sekin etu tästä on, kun kävin Madridin levottomissa lähiöissä, niin en erottunu mitenkään huomattavasti paikallisista.

      Sitten on tietenkin ne jotka kulkee työmatkat työvaatteissa, mutta en kyllä näitä pölyjä halua kotiin viedä. Mutta tapansa kullakin. Sekin vaikuttaa kun teen työmatkat fillarilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      315
      7907
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      91
      6168
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3611
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2147
    5. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2076
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      1993
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      1954
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      77
      1733
    9. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      46
      1527
    10. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      43
      1487
    Aihe