Kissanpentua etsitään

Tietäskö kukaan kellä olisi?
690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rotu? Hintaraja?

Äänestä

Käy hakemassa löytöeläinten säilytyspaikasta kissa itsellesi. Ihmiset ottavat kissoja kevein perustein, pitävät leikamattomia kissoja vapaana kulkemassa ja seuruksena kissalle pennut ja sitten se emokissa ja pennut hyljätään ja joutuvat löytöeläinten kotiin. Kissoja hylätään aivan uskomattomat määrät ja kaupungilla on velvollisuus eläinsuojelulain nojalla osoittaa paikka löytöeläimille. Käy kaupungin sivuilla tsekkaamassa nykyinen löytöeläinten paikka ja ota sieltä.

Äänestä

Näissä eläinhoitoloissa ne löytöeläimet tarkastetaan ja hoidetaan kuntoon niin ei sieltä sairasta eläintä minun käsittääkseni anneta. En ole varma madotetaanko kissat ja mitä niille tehdään, mutta soittamalla selvinnee. Siitäkään en tiedä mitä pitää maksaa esim kissasta , jos joku tietää niin olisi kiva jos kertoisi meille kaikille.

Voisin itsekin syksymmällä ottaa kaksi kissaa seurakseni.

Äänestä

Netistä löytyy Rovaniemen kaupungin sopimus eläinhoitolasta. Täältä poistettiin yhteystiedot vaikka ne kyllä jokainen löytää, kun se on lakisääteinen palvelu ja kaupungilla pitää olla paikka löytöeläimille. Samasta linkistä löytyi muidenkin kuntien sopimushoitolat, siksi ihmettelen poistoa. Miksi ihmeessä, sehän on faktatietoa????


Joskus kummastuttaa palstan "seriffin"poistot, kun oikeasti pitäisi enemmänkin tiedottaa. Jos ympäristössä liikkuu jatkuvasti esim irtokissa, tuolta saa ohjeet ja loukunkin lainaan siksi että irtokissat saadaan turvaan. Mitähän tahoa tieo nyt sitten loukkasi????

Äänestä

Pitääkö mirri olla karvalla vai ilman?

Äänestä

Laitankin Rovaniemi lehteen juttuvinkin, että tekisivät kunnollisen artikkelin löytöeläimistä. Samalla haastattelisivat kaupungin viranhaltijaa kuka vastaa tästä ja kävisivät haastattelemassa Käpälärinteen hoitolan väkeä. Oikeaa ajantasaista tietoa, kun syksyllä ns kesäkissat hylätään ja jätetään omilleen ja näitä on paljon, aivan mahdottoman paljon.
Sitten on niitä jotka päästävät kissansa ovenraosta ulos vapaana kulkemaan ja kissa jää reissuilleen, näitä liikkuu ja voidaan pyytää loukulla ja toimittaa löytöeläimille tarkoitettuun hoitolaan. Omistaja lunastaa kissansa pois jos lunastaa. Miksi ottaa eläin jos ei piittaa sen vertaa, että kantaa vastuunsa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tietäskö kukaan kellä olisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu