Hei!
Pääsin onnekseni lukion kälkeen heti töihin yksityiseen siivousfirmaan. Tämä on ihka ensimmäinen ns. oikea työpaikka, jossa olen töissä ainakin syksyyn asti, tai pidempäänkin, mikäli haluan ja pystyn..
Kysyisinkin, että kannattaako minun liittyä johonkin siivousalan liittoon? Mikä olisi sopiva? Onko järkeä liittyä liittoon vain n. vuoden takia? Tietääkö kukaan paljonko liittoon kuuluminen maksaa? Ja mitä hyötyä siitä on (ansiosidonnainen?)...
kiitoksia vastanneille ja lukeneille:)
Mikä liitto siivoojalle???
13
9632
Vastaukset
- Ay-sika
Nimittäin teidän asiaanne ei aja enää kuin Paperiliitto ja sieltäkin työnantaja haluaa paperin sopimukseen kuuluvat paremmin palkatut siivoojat pois. Liity vain YTK:hon, niin pääset halvemmalla, turhaan siitä olemattomasta siivoojan palkasta millekään liitolle enää maksat, koska ei se sinun asioitasikaan pysty puolustamaan.
Eikä ollut mikään provo, vaan ihan tosiasia.- Hjalmari
Saat saman verran ansiosidonnaista työttömyyskorvaustakin, vaikka kuuluisitkin ytk:aan.
- Totta on
Hjalmari kirjoitti:
Saat saman verran ansiosidonnaista työttömyyskorvaustakin, vaikka kuuluisitkin ytk:aan.
Ja paskat. Olen täysin samaa mieltä, ettei mitkään liitot aja siivoojien palkkatasoa. Erotkaa ja välittömästi.
Liittykään YTK:n. Siinä ainakin saatte ansiosidonnaisen korvauksen työttömäksi jouduttuanne.
Hyvät siivoojat. Nähkää ja kokekaa kuinka pieni palkka teillä on. Vaatikaa paperityölaisten palkkoja tai muuten herrat hukkukoot paskoihinsa. - tyhmyys
Totta on kirjoitti:
Ja paskat. Olen täysin samaa mieltä, ettei mitkään liitot aja siivoojien palkkatasoa. Erotkaa ja välittömästi.
Liittykään YTK:n. Siinä ainakin saatte ansiosidonnaisen korvauksen työttömäksi jouduttuanne.
Hyvät siivoojat. Nähkää ja kokekaa kuinka pieni palkka teillä on. Vaatikaa paperityölaisten palkkoja tai muuten herrat hukkukoot paskoihinsa.tiivistyy..Kun YTK:n puolestapuhuja värvää täällä jäseniä, niin jotkut saituuttaan liityvät ja kuvittelevat sillä säästävänsä. Ei käy pienessä mielessäkään, että just siksi siivoojien asiat on niin huonolla mallilla kun järjestäytymisaste on niin surkea. Jos siivoojat ois liitossa ja yhtä rintamaa niin palkkatasoa ja työehtoja olisi työnantajan pakko nostaa. Ei tietenkään liitolla ole voimaa kun jäseniä on niin onnettoman vähän eikä niiden vähien maksajien velvollisuutena ole noitten vapaamatkustajien palkkatasoa nostaa !!
- Hjalmari
tyhmyys kirjoitti:
tiivistyy..Kun YTK:n puolestapuhuja värvää täällä jäseniä, niin jotkut saituuttaan liityvät ja kuvittelevat sillä säästävänsä. Ei käy pienessä mielessäkään, että just siksi siivoojien asiat on niin huonolla mallilla kun järjestäytymisaste on niin surkea. Jos siivoojat ois liitossa ja yhtä rintamaa niin palkkatasoa ja työehtoja olisi työnantajan pakko nostaa. Ei tietenkään liitolla ole voimaa kun jäseniä on niin onnettoman vähän eikä niiden vähien maksajien velvollisuutena ole noitten vapaamatkustajien palkkatasoa nostaa !!
Miksei liitot tehneet silloin mitään, kun ei vielä ollut tällaista kilpailijaa kuin YTK? Ay ei oo tottunut kilpailuun ja nyt selitellään sitten syyksi jäsenkatoa.
Onko sittenkin niin, että jäsenkato onkin seuraus, eikä syy?
YTK ei vielä montaa vuotta oo vienyt jäseniä tavallisilta liitoilta. Eli ay:n heikkous siis voi johtua siitä.
- Tampe
Liity Paperiliittoon. Paperiliiton alaiset siivoojat ansaitsevat n. 35000 euroa vuodessa kevyestä pölynpyyhkimisestä.
- Rullajulli
Käväiseppäs jossain välissä vilkaisemassa paperitehtaalla kuinka "kevyttä pölyjenpyyhkimistä" siivoaminen oikeastaan onkaan. Esimerkkinä, jos ei ole pieneen mieleen koskaan juolahtanut, paperitehdas taitaa olla hiukan suurempi kombinaatti kuin esim. toimistorakennus. "Kevyttä pyyhdittävää" riittää neliö jos toinenkin.
- Jepu
Johan oli taas hatusta vetäisty lukema. Kertoo hyvin kaltaistesi ääliöiden suhteellisuudentajusta.
Totta on että Paperiliittolaiset siivoojat ansaitsevat hyvin verrattuna ns "tavallisiin" siivoojiin. Mutta palkka koostuu todellakin pelkästä kausipalkasta. Siinä ei ole mitään tuotantopalkkioita, ylitöitä tms. Ei ole ihan viimeisimpiä tietoja mutta reilusti alle 2000 eurossa liikkuu kuukausipalkka.
Kunnossapitoväki ansaitsee suunnilleen tuon 30-35000, ei siivoojat.
Eli Palvelualojen liitto.Järkeä on liittyä nyt, vaikket sitten olisikaan alalla kauaa.Jäsenyytesi siirtyy"vanhana" taas uuteen liittoon.Jäsenmaksu on 1,5% palkasta eli todella pieni hinta siitä mitä saat. Ensin tietysti se ansiosidonnainen, mutta sen lisäksi luottamusmiehen tuki ja neuvonta kuuluu vain liittoon kuuluville. Sen lisäksi saat neuvontaa kaikissa työsuhdeasioissa mm. palkat, lisät, työehdot, lomat. Aluetoimistojen palvelut käytettävänäsi 16 paikkakunnalla. Oikeusapu-ja lakimiespalvelut maksutta työsuhdeasioissasi. Toimintaohjeita työttömyyden uhatessa. PAM_ lehti 20 kertaa vuodessa.Koulutusta, alennuksia mm. matkoista, vakuutuksista, polttoaineista. Edullisia lomapaikkoja, tapahtumia, kuntoilu ja liikuntalomia. Vuokra-asuntoja, tutustumisretkiä, opintotoimintaa... Tässä listaa näin aluksi, huomaat, että sillä 1,5% jäsenmaksulla saa tosi paljon, mutta ennenkaikkea turvaa työelämään.
- manta...
saanko mä ansiosidonnaista, jos lopetan omasta halustani työt esim. syksyllä tai ensi kesänä? Ja saanko sitä jos olen kelalle karenssissa? En siis aijo mennä amk valintakokeisiin, vaikka kutsuttaisiin ja joudun siitä karenssiin...niin saanko silti ansiosidonnaista liitosta? Mitä mieltä olette YTK:sta? siinä maksaa 65euroa/vuosi... Pam kuulostaa parhaalta, mutta onko mitään järkeä liittyä alle vuoden takia?
- fpiu
manta... kirjoitti:
saanko mä ansiosidonnaista, jos lopetan omasta halustani työt esim. syksyllä tai ensi kesänä? Ja saanko sitä jos olen kelalle karenssissa? En siis aijo mennä amk valintakokeisiin, vaikka kutsuttaisiin ja joudun siitä karenssiin...niin saanko silti ansiosidonnaista liitosta? Mitä mieltä olette YTK:sta? siinä maksaa 65euroa/vuosi... Pam kuulostaa parhaalta, mutta onko mitään järkeä liittyä alle vuoden takia?
Jos eroat niin karenssia tulee, ja paljon. En muista tarkalleen miten pitkään.
- Hanski67
fpiu kirjoitti:
Jos eroat niin karenssia tulee, ja paljon. En muista tarkalleen miten pitkään.
ainakin ennen tuli 12 viikkoa jos ite eroaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746