Hei!
Pääsin onnekseni lukion kälkeen heti töihin yksityiseen siivousfirmaan. Tämä on ihka ensimmäinen ns. oikea työpaikka, jossa olen töissä ainakin syksyyn asti, tai pidempäänkin, mikäli haluan ja pystyn..
Kysyisinkin, että kannattaako minun liittyä johonkin siivousalan liittoon? Mikä olisi sopiva? Onko järkeä liittyä liittoon vain n. vuoden takia? Tietääkö kukaan paljonko liittoon kuuluminen maksaa? Ja mitä hyötyä siitä on (ansiosidonnainen?)...
kiitoksia vastanneille ja lukeneille:)
Mikä liitto siivoojalle???
13
9508
Vastaukset
- Ay-sika
Nimittäin teidän asiaanne ei aja enää kuin Paperiliitto ja sieltäkin työnantaja haluaa paperin sopimukseen kuuluvat paremmin palkatut siivoojat pois. Liity vain YTK:hon, niin pääset halvemmalla, turhaan siitä olemattomasta siivoojan palkasta millekään liitolle enää maksat, koska ei se sinun asioitasikaan pysty puolustamaan.
Eikä ollut mikään provo, vaan ihan tosiasia.- Hjalmari
Saat saman verran ansiosidonnaista työttömyyskorvaustakin, vaikka kuuluisitkin ytk:aan.
- Totta on
Hjalmari kirjoitti:
Saat saman verran ansiosidonnaista työttömyyskorvaustakin, vaikka kuuluisitkin ytk:aan.
Ja paskat. Olen täysin samaa mieltä, ettei mitkään liitot aja siivoojien palkkatasoa. Erotkaa ja välittömästi.
Liittykään YTK:n. Siinä ainakin saatte ansiosidonnaisen korvauksen työttömäksi jouduttuanne.
Hyvät siivoojat. Nähkää ja kokekaa kuinka pieni palkka teillä on. Vaatikaa paperityölaisten palkkoja tai muuten herrat hukkukoot paskoihinsa. - tyhmyys
Totta on kirjoitti:
Ja paskat. Olen täysin samaa mieltä, ettei mitkään liitot aja siivoojien palkkatasoa. Erotkaa ja välittömästi.
Liittykään YTK:n. Siinä ainakin saatte ansiosidonnaisen korvauksen työttömäksi jouduttuanne.
Hyvät siivoojat. Nähkää ja kokekaa kuinka pieni palkka teillä on. Vaatikaa paperityölaisten palkkoja tai muuten herrat hukkukoot paskoihinsa.tiivistyy..Kun YTK:n puolestapuhuja värvää täällä jäseniä, niin jotkut saituuttaan liityvät ja kuvittelevat sillä säästävänsä. Ei käy pienessä mielessäkään, että just siksi siivoojien asiat on niin huonolla mallilla kun järjestäytymisaste on niin surkea. Jos siivoojat ois liitossa ja yhtä rintamaa niin palkkatasoa ja työehtoja olisi työnantajan pakko nostaa. Ei tietenkään liitolla ole voimaa kun jäseniä on niin onnettoman vähän eikä niiden vähien maksajien velvollisuutena ole noitten vapaamatkustajien palkkatasoa nostaa !!
- Hjalmari
tyhmyys kirjoitti:
tiivistyy..Kun YTK:n puolestapuhuja värvää täällä jäseniä, niin jotkut saituuttaan liityvät ja kuvittelevat sillä säästävänsä. Ei käy pienessä mielessäkään, että just siksi siivoojien asiat on niin huonolla mallilla kun järjestäytymisaste on niin surkea. Jos siivoojat ois liitossa ja yhtä rintamaa niin palkkatasoa ja työehtoja olisi työnantajan pakko nostaa. Ei tietenkään liitolla ole voimaa kun jäseniä on niin onnettoman vähän eikä niiden vähien maksajien velvollisuutena ole noitten vapaamatkustajien palkkatasoa nostaa !!
Miksei liitot tehneet silloin mitään, kun ei vielä ollut tällaista kilpailijaa kuin YTK? Ay ei oo tottunut kilpailuun ja nyt selitellään sitten syyksi jäsenkatoa.
Onko sittenkin niin, että jäsenkato onkin seuraus, eikä syy?
YTK ei vielä montaa vuotta oo vienyt jäseniä tavallisilta liitoilta. Eli ay:n heikkous siis voi johtua siitä.
- Tampe
Liity Paperiliittoon. Paperiliiton alaiset siivoojat ansaitsevat n. 35000 euroa vuodessa kevyestä pölynpyyhkimisestä.
- Rullajulli
Käväiseppäs jossain välissä vilkaisemassa paperitehtaalla kuinka "kevyttä pölyjenpyyhkimistä" siivoaminen oikeastaan onkaan. Esimerkkinä, jos ei ole pieneen mieleen koskaan juolahtanut, paperitehdas taitaa olla hiukan suurempi kombinaatti kuin esim. toimistorakennus. "Kevyttä pyyhdittävää" riittää neliö jos toinenkin.
- Jepu
Johan oli taas hatusta vetäisty lukema. Kertoo hyvin kaltaistesi ääliöiden suhteellisuudentajusta.
Totta on että Paperiliittolaiset siivoojat ansaitsevat hyvin verrattuna ns "tavallisiin" siivoojiin. Mutta palkka koostuu todellakin pelkästä kausipalkasta. Siinä ei ole mitään tuotantopalkkioita, ylitöitä tms. Ei ole ihan viimeisimpiä tietoja mutta reilusti alle 2000 eurossa liikkuu kuukausipalkka.
Kunnossapitoväki ansaitsee suunnilleen tuon 30-35000, ei siivoojat.
Eli Palvelualojen liitto.Järkeä on liittyä nyt, vaikket sitten olisikaan alalla kauaa.Jäsenyytesi siirtyy"vanhana" taas uuteen liittoon.Jäsenmaksu on 1,5% palkasta eli todella pieni hinta siitä mitä saat. Ensin tietysti se ansiosidonnainen, mutta sen lisäksi luottamusmiehen tuki ja neuvonta kuuluu vain liittoon kuuluville. Sen lisäksi saat neuvontaa kaikissa työsuhdeasioissa mm. palkat, lisät, työehdot, lomat. Aluetoimistojen palvelut käytettävänäsi 16 paikkakunnalla. Oikeusapu-ja lakimiespalvelut maksutta työsuhdeasioissasi. Toimintaohjeita työttömyyden uhatessa. PAM_ lehti 20 kertaa vuodessa.Koulutusta, alennuksia mm. matkoista, vakuutuksista, polttoaineista. Edullisia lomapaikkoja, tapahtumia, kuntoilu ja liikuntalomia. Vuokra-asuntoja, tutustumisretkiä, opintotoimintaa... Tässä listaa näin aluksi, huomaat, että sillä 1,5% jäsenmaksulla saa tosi paljon, mutta ennenkaikkea turvaa työelämään.
- manta...
saanko mä ansiosidonnaista, jos lopetan omasta halustani työt esim. syksyllä tai ensi kesänä? Ja saanko sitä jos olen kelalle karenssissa? En siis aijo mennä amk valintakokeisiin, vaikka kutsuttaisiin ja joudun siitä karenssiin...niin saanko silti ansiosidonnaista liitosta? Mitä mieltä olette YTK:sta? siinä maksaa 65euroa/vuosi... Pam kuulostaa parhaalta, mutta onko mitään järkeä liittyä alle vuoden takia?
- fpiu
manta... kirjoitti:
saanko mä ansiosidonnaista, jos lopetan omasta halustani työt esim. syksyllä tai ensi kesänä? Ja saanko sitä jos olen kelalle karenssissa? En siis aijo mennä amk valintakokeisiin, vaikka kutsuttaisiin ja joudun siitä karenssiin...niin saanko silti ansiosidonnaista liitosta? Mitä mieltä olette YTK:sta? siinä maksaa 65euroa/vuosi... Pam kuulostaa parhaalta, mutta onko mitään järkeä liittyä alle vuoden takia?
Jos eroat niin karenssia tulee, ja paljon. En muista tarkalleen miten pitkään.
- Hanski67
fpiu kirjoitti:
Jos eroat niin karenssia tulee, ja paljon. En muista tarkalleen miten pitkään.
ainakin ennen tuli 12 viikkoa jos ite eroaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1201242
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per50963- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731