No niin näitä "tuloksia"han on nyt hehkutettu jokaisessa valtamediassa:
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Lehtien-kysely-Selvä-enemmistö-suomalaisista-hyväksyy-EU-maiden-elvytysrahaston-yhteisvastuun/1586964?pwbi=fe681633cab12ddc0c7156490f99d35d
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006584854.html?ref=rss
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006584856.html?ref=rss
https://yle.fi/uutiset/3-11469754?origin=rss
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/artikkeli-1.1150975
Mitäs noissa sitten sanotaan?
42% pitää välttämättömänä pahana. Onko se hyväksymistä? no ei taatusti ole
24% pitää oikeana ja tarpeellisena
24% pitää huonona ratkaisuna joka pitäisi hylätä
10% ei osaa sanoa
Siis tosiaan vain 24% pitää oikeana ja tarpeellisena, siis hyväksyttävänä ja se on selvä enemmistö, wtf? Mutta tästä näemme mewdoiden vaikutusvallan, ne veivaa ja esittää asiat niin että ne äkkinäiselle näyttää olevan jotain mitä ei olekaan.
Aika jännä myös kun tulee täysin vastakkaisia tutkimustuloksia, tuo seuraaviin tuloksiin päätynyt kantar on omien sanojensa mukaan Suomen johtava gllupoitsija (ent. suomen gallup oy). Heidän kyselyn tuloksia:
https://www.suomenuutiset.fi/tutkimus-enemmisto-suomalaisista-ei-ole-valmis-maksamaan-uusia-eu-menoja/
"Tutkimuksen mukaan jopa 61 prosenttia katsoo, ettei ole valmis maksamaan Italian ja Espanjan tyyppisten maiden tukemista. Jakauma on melko samansuuruinen sekä naisten että miesten keskuudessa, joskin naiset ovat hieman enemmän kriittisiä.
Yli puolet tutkimuksen vastaajista katsoo, ettei ole valmis maksamaan mitään euro-valuutan tukemisesta: vain 27 prosenttia katsoo, että olisi valmis maksamaan kymmenen euroa.
Tutkimus siis osoittaa, että lähestulkoon kukaan ei ole valmis maksamaan EU:lle sellaisia summia, joita komission ajamaan elvytyspakettiin osallistuminen työssäkäyvältä ihmiseltä vaatii."
https://www.facebook.com/perussuomalaiset/photos/paljonko-olisit-valmis-maksamaan-euron-tukemisesta-valtaenemmistö-maksaisi-korke/10157376231173342/
Sekin jännä että valtamedioiden nyt julkistamassa tuloksessa naiset on muka kannattaneet tehtyjä ratkaisuja, vaikka kantarin kyselyssä olleet kriittisimpiä. Veikkaanpa että tuossa valtamedioiden kyselyssä on harjoitettu johdattelevaa kyselytyyliä, ei niinkään sitä että ihminen sanoisi oikean kantansa asiaan.
Valeuutinen teemalla "selvä enemmistö"
15
<50
Vastaukset 15
Selvä enemmistö, niin..
Siinä oli se sun kaipaamasi kansanäänestyksen tulos.Kieroilijana tietysti leikkasit olennaisen pois, eli..
"Kaksi viidesosaa vastaajista pitää rahastosta maksettavia avustuksia ja yhteisvastuuta välttämättömänä pahana, jonka kuitenkin voi hyväksyä"
Noin mäkin olisin vastannut.Wwuwuw kirjoitti:
Kieroilijana tietysti leikkasit olennaisen pois, eli..
"Kaksi viidesosaa vastaajista pitää rahastosta maksettavia avustuksia ja yhteisvastuuta välttämättömänä pahana, jonka kuitenkin voi hyväksyä"
Noin mäkin olisin vastannut.Ei välttämättönä pahana pitäminen ole hyväksymistä.
Harmaaritari kirjoitti:
Ei välttämättönä pahana pitäminen ole hyväksymistä.
Paitsi jos sen hyväksyy.. 🤪
Vähän kuin töissä käydessä joutuu sietämään aamuherätyksiä, tai veemäisiä duunikavereita..Wwuwuw kirjoitti:
Paitsi jos sen hyväksyy.. 🤪
Vähän kuin töissä käydessä joutuu sietämään aamuherätyksiä, tai veemäisiä duunikavereita..Ei ole ihan sama juttu. Tuossa eu:ssa kun on se että varmaan valtaosa pölhölän väestä kuvittelee että siitä ei voi erota, niin ne sitten tuommoisessa kyselyssä vastaa "kai se on sitten pakko maksaa sinne", ja se tulkitaan "jyväksymiseksi" vaikka oikeasti ei millään tavalla kannata ajatusta. Jos kysyttäisiin "haluatko että maksamme 9mrd matalan henkilöverotuksen eu-maille jotta voivat jatkaa kulutusjuhliaan ja jatkaa vaurastumistaan meidän rahoilla" kukaan ei sanoisi että haluan.
Harmaaritari kirjoitti:
Ei ole ihan sama juttu. Tuossa eu:ssa kun on se että varmaan valtaosa pölhölän väestä kuvittelee että siitä ei voi erota, niin ne sitten tuommoisessa kyselyssä vastaa "kai se on sitten pakko maksaa sinne", ja se tulkitaan "jyväksymiseksi" vaikka oikeasti ei millään tavalla kannata ajatusta. Jos kysyttäisiin "haluatko että maksamme 9mrd matalan henkilöverotuksen eu-maille jotta voivat jatkaa kulutusjuhliaan ja jatkaa vaurastumistaan meidän rahoilla" kukaan ei sanoisi että haluan.
Voi sitä työpaikastaankin erota.. Ja eiköhän nyt kaikki tiedä että EU:sta voi erota..
Jotenkin noin se persujen kysely varmaan tehtiinkin..
Niin ja muutenkin eikös se kysely pitäisi tehdä vasta sitten kun ensin saataisiin todenmukainen vastaus noihin Hjalliksen kysymyksiin:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hjallis-harkimo-syyttaa-sanna-marinia-vastuunpakoilusta-koska-ajattelitte-kertoa-kuinka-paljon-verotus-meilla-nousee/7882022#gs.c0pxph
Eihän sitä saada mutta jos saataisiin ei ehkä veivaamallakaan voisi hallintokoneisto teettää myonteistä galluppia itselleen. Monihan ymmärrä noita veronnousuja sun muita, mutta jos lukuja annetttaisiin voisin närkästyttää tyhmempiäkin. Nythän nousee jo polttoaine, se tekee semmoisen satasen jo ihan kohtuuajoilla vuodessa, muovivero tulee, se arvatenkin on satasen, autonkäyttömaksulla varmaan napataan viitisenkymppiä, kaikenlaista mukavaa pientä tulee, kunnat laittaa oman lusikkansa soppaan ja korottavat kunnallisverotusta, kiinteistöverot nousee, sähkönsiirtomaksut luonnollisesti jne. kaikenlaista tulee varmaan semmoisen viidensadan edestä per vuosi eikä velkaantuminen edes hidastu sillä.- Anonyymi
No hyvä ainakin ettet postannut kristinuskoon. En tosin tiedä etitkö jotain homoa elämääsi.
Ihmisten todellinen olisi helppo mitata veroilmoituksen yhteydessä. Siihen pannaan kohta, jonka ruksaamalla voi osallistua tähän välttämättömyyteen ja jos ei omalle kohdalleen pidä tukipakettia niin välttämättömänä, niin saa tukipakettia vastaavan summan veronpalautuksena. Kertyneistä veroista voi mitata kansan todellisen sitoutumisen ja solidaarisuuden asteen.
Voisi olla hyvä siinä veroimmoituksessa olla mukana laskelma mitä erilaiset eu-maksut ja tukipaketit tekee suoraan euroina omalle verotukselle, kuten myös mamutus ja kehitysapurahat. Siitä sitten voisi tosiaan ruksata jos haluaa maksaa. Veikkaan että meistä tulisi kerralla rasisteja kaikista ja kansakunta olisi kerrankin yhtenäinen mielipiteessään maksujen tarpeellisuudesta.
Wwuwuw kirjoitti:
Ja tietysti ne hyödytkin koskisivat vain "Kyllä" äänestäneitä.
Sä voit nyt ajatuksella käydä erittelemään mitä hyötyjä saavutetaan sillä, että poliitikot kuluttavat tai investoivat rahaa johonkin verrattuna siihen, että luonnolliset henkilöt itse omaa vapaata tahtoaan käyttäen kuluttavat tai investoivat saman rahan.
Esim. mä voin juoda pussikaljaa omalla pihallani ja lähetän valtion "kannustamana" vitosen Italiaan, jossa Luigi käy juomassa sillä oluen baarissa. Tai sitten mä käyn juomassa vitosellani oluen lähibaarissa ja Luigi juo omansa parvekkeellaan. Aika samanhan se isossa kuvassa on: yhtä paljon kuluu rahaa ja yhtä paljon juodaan olutta.scrg kirjoitti:
Sä voit nyt ajatuksella käydä erittelemään mitä hyötyjä saavutetaan sillä, että poliitikot kuluttavat tai investoivat rahaa johonkin verrattuna siihen, että luonnolliset henkilöt itse omaa vapaata tahtoaan käyttäen kuluttavat tai investoivat saman rahan.
Esim. mä voin juoda pussikaljaa omalla pihallani ja lähetän valtion "kannustamana" vitosen Italiaan, jossa Luigi käy juomassa sillä oluen baarissa. Tai sitten mä käyn juomassa vitosellani oluen lähibaarissa ja Luigi juo omansa parvekkeellaan. Aika samanhan se isossa kuvassa on: yhtä paljon kuluu rahaa ja yhtä paljon juodaan olutta.No jätetään sekin sille hevoselle..
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/51935319-8039-4156-9bfd-5b117cbfeb3bscrg kirjoitti:
Sä voit nyt ajatuksella käydä erittelemään mitä hyötyjä saavutetaan sillä, että poliitikot kuluttavat tai investoivat rahaa johonkin verrattuna siihen, että luonnolliset henkilöt itse omaa vapaata tahtoaan käyttäen kuluttavat tai investoivat saman rahan.
Esim. mä voin juoda pussikaljaa omalla pihallani ja lähetän valtion "kannustamana" vitosen Italiaan, jossa Luigi käy juomassa sillä oluen baarissa. Tai sitten mä käyn juomassa vitosellani oluen lähibaarissa ja Luigi juo omansa parvekkeellaan. Aika samanhan se isossa kuvassa on: yhtä paljon kuluu rahaa ja yhtä paljon juodaan olutta.Joo mutta aattelepa ite, ei kai nämä voi ihan tosissaan olla, tai urpolaisesta en ole ihan varma:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006585177.html?ref=rss
"”Mitä tapahtuisi Suomen matkailualalle, jos ihmisillä ei olisi enää varaa matkustaa Lappiin eri puolilta Eurooppaa? Mitä tapahtuisi Suomen teollisuudelle, jos tavarantoimittajat muualla Euroopassa eivät pystyisi enää toimittamaan tarvittavia komponentteja tai tilaamaan suomalaisia valmisteita?” von der Leyen ja Urpilainen kysyvät."
No, varmaan venäläisturistit palaisivat, ja kinkit & japanilaiset kävis edelleenkin.
Olkiluoto olisi valmistunut yli kymmenen vuotta sitten:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/olkiluoto-3-myohastyy-taas-lisaa-koronavirus-aiheuttaa-nyt-uutta-merkittavaa-epavarmuutta-koko-projektille-suomen-ja-ranskan-miljardikiistan-sovinto-uhkaa-rakoilla/7cc63f32-0bcc-4c64-8388-2c368d3ae7d5
https://www.aamulehti.fi/a/09fdf1e8-d400-493d-8edd-87eb8b38d83f
Metrokin olisi jo valmiina:
https://yle.fi/uutiset/3-10097227
Että joo, stna, mutta tehdään vaan Siemensillä edelleenkin nämä isommat urakat kun on EU-tuotantoa, säästetään.
- Anonyymi
Kaikki mikä ei ole harmiksen kipeiden mielipiteiden mukaista on valeuutista. Hohhoijaa zzz..
66% suomalaisista hyväksyy Eu:n elvytysvälineen. 24% ei hyväksy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 77968
- 73832
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut100567- 43565
- 45533
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4516Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.158502- 26491
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t132482Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on56443
