Meidän suurimman osan (yli 80%) on ajettava nuo vähemmistömölinäpeppulit pois.
Moisilla irvikuvilla ei oikea Suomen kansa tee mitään. Oksettaa tuo vajakkien mölinä.
Moisilla irvikuvilla ei oikea Suomen kansa tee mitään. Oksettaa tuo vajakkien mölinä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö perussuomalaiset aja juuri sitä asiaa. Sinähän olet persuja vastaan.
Tarkoitat varmaan harmista.
Täysin samaa mieltä kanssasi, mutt keinoista ollaan erimieltä. Sä vasemmistolaisine mielipiteinesi näet kuset omille kintuillesi!
Ajat muuttuu, ja sun pitäisi kyetä samaan; ei nykyinen vasemmisto aja enää suomalaisten ja työväestön etuja. Se on ajan hengen mukaan mukauduttava äänestämään sitä joka parhaiten vastaa sun ajatuksiasi ja toiveitasi.
Jokaisissa vaaleissa on tehtävä aina uudet valinnat, jos näkemykset edellisen edustajasi kanssa ovat poikkeavat. Opettelet äänestämään myös jaloillasi; eli ett ole sitoutunut yhteen puolueeseen loppu iäksesi, jos puolue tai edustaja on pettymys, niin vaihdat, jompaa kumpaa tai vaikka molempia.
trollikka
ja nykyisin persu... ainakin toistaiseksi...
Kerroit täysiä itsestäänselvyyksiä ja nyt olet sitten mielestäsi suuri filosofi tai ajattelija?
Nooh, ei tämä kyllä kuulu tälle palstalle, mutta olen ollut tosiaan vasemmistoliiton jäsen. Se oli sitä aikaa kun olin osaston luottamusmies ja kuuluin toimikuntaan.
Nykyisin olen eläkkeellä ja äänestän SDP:tä. Oikeistopuolueita (myös PS) en voi äänestää, koska ne haluavat riistää minulta elämisen edellytykset rikkaiden pohjattomaan kaivoon.
Kun kirjoitan rikkaista, en tarkoita mitään normityöläistä jolla voi olla omaisuutta muutama satkutonnia. Nallekin oli muuten aikoinaan kommunisti. Nykyäänhän ei taida kommunistipuolueita enään edes olla.
Nalle oli ainoastaan opettelemassa, silloin opiskelu aikanaan; miten työväestö ajattelee ja käyttäytyy eri tilanteissa.
Vois se ajatus lähteä ihan Bror ”Buntta” Wahlroosinkin päästä, miten poika pääsee jyvälle, tulevista poliittisista vastustajistaan.
Ei mun tarvitse olla suuri viisas ajattelija, kuin omiksi tarpeikseni. Mun alkupääomani on täysin perinnöksi saatua, mutt en mä sitä suostu häpeämään. Isoisäni oli sodan jälkeen tehnyt erilaisia sekalaisia töitä ja vähän kyseen alaisiakin, ollut niistä epäiltynäkin useampaan kertaan....salakuljetuksesta. Junapelurina myös tunnettu jne. Kulki siis valoisan ja pimeän rajamailla, köyhä saaristolais äijä muinoin ja vasemmistolainen.
Mun Faija on suomenruotsalaista köyhempää sukua... Eikä pappa ja Faija oikein olleet samalla aaltopituudella missään muussa asiassa, kuin kumpikin rakasti äitiäni; omalla tavallaan. Mä olen kasvanut perheessä jossa oli kaikenlaista ristivetoa ja opin vaistoamaan jo mukulana asioita, vaikka syitä en aina tiennyt tai ymmärtänyt!
Samalla vaistolla olen tehnyt ratkaisuja elämässänikin... toisinaan vääriäkin!
Mikään helvatin oraakkeli mä en kuvittelekkaan olevani; mutt keskustelussa mulla on omat mielipiteeni, jotka tuon julki. Enkä niitä pyydä anteeksi keneltäkään.
trollikka