Fanaattisimmat kitkauskovaiset laittaisivat oitisteen täyskiellon nastarenkaille Hesan rajalle. Mikähän siinä onkin, että tällaisista helposti tutkittavista ja testattavista asioista tulee uskonasioita ja usein fanaatikot vetää pidemmän korren.
Nastojen todellista vaikutusta katupölyn määrään ei ole (tai ei ole haluttu) koskaan testata kunnolla. Edes helppoja faktoja ei haluta ottaa huomioon.
Nyt olisi hyvä edes jollain tasolla siellä Helssingissä testata ensin pienmmällä alueella mikä on asian oikea laita.
Moni asiantuntija on sitä mieltä, että katupölyn määrään vaikuttaa nimenomaan hiekoitus, ja tietysti sääolosuhteet. Ennen tiet hiekoitettiin hiekoitussoralla, joka ei poksahdellut "kivipölyksi" auton renkaiden alla. Sora ei myöskään porautunut samalla tavalla tien pintaan eikä näin irroitanut samalla tavalla partikkeleita tiestä kuin teräväsärmäinen sepeli. Sorassa ei myöskään ollut itsessään hienojakoista pölyä seassa siinä määrin mitä sitä on murskeessa. Nasta myös karhentaa jäätyneen tien pintaa vähentäen hiekoituksen tarvetta.
Voi olla, että nastakiellolla mennään jopa huonompaan suuntaan, koska jatkossa katupölyn saattaa hioutua entistä hienompijakoisemmaksi, joka taas on entistä haitallisempaa ihmisille.
Mutta mutulla mennään taas...
Hesaan ei kohta ajella nastarenkailla
6
<50
Vastaukset 6
- Anonyymi
Jos kitkoihin pakotettu helsinkiläinen lähteekin talvella ajelemaan talvisissa olosuhteissa pohjoisemmaksi, täytyykö olla kahdet talvirenkaat? Eli helsingissä liukasteltaisiin kitkoilla ja muualle lähtiessä pitäisi oman turvallisuutensa takia vaihtaa nastoihin. Huh huh.
Hei!
Minulla oli pitkään kolme rengaskertaa vanteilla, siis kahdet talvirenkaat ja yhdet kesikset.
Syy oli tosin se, että ajan paljon muualla kuin Suomessa, joten Keski-Eurooppaa ja lumettomia Etelä-Suomen talvia varten oli kitkat.
Muistan, että jonain vuonna, kun lunta alkoi taivaalta tulla enemmän, vaihtaneeni kesken kauden nastoihin, jota rengasliikkeessä toki vähän ennätettiin ihmetellä.
Ulkomaanajo sittemmin vähentynyt, mutta ongelmaksi muodostui myös niiden kahden setin säilytys.
Ensi syksynähän sitä rengasrumbaa ei enää samalla tavalla tarvita, kun itse SAA päättää,
millaisilla renkailla ajaa, eikä niissä tarvitse lukea edes M S.
- Anonyymi
Valtateillä ja isoissa kaupungeissa ei tarvitse nastapyöriä kun tiet on sulat. Valtiet on sulat käytännössä kaikkialla, nastat ropisee pintaa kiinni.
Jos käyttö olisi sellaista niin laittaisin kitkat, mutta kun alueella jossa on kaikenlaisia teitä ja lunta sataa niin teille muodostuu kerros kovettunutta lunta / jäätä koko talveksi. Ja nastapyörillä ajan 10 vuotta omassa käytössä. Kumi pysyy kunnossa ja nastat- Anonyymi
Suolalla sulatettuja on pohjoisessakin isommat tiet.. Kyllä kalliiksi yhteiskunnalle nastarenkaat tulee, kuluttavat tienpäällyksen lyhyessä ajassa syville urille. Jos kaikki kitkoilla pystyis ajamaan päällystys kulut puolittuisivat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suolalla sulatettuja on pohjoisessakin isommat tiet.. Kyllä kalliiksi yhteiskunnalle nastarenkaat tulee, kuluttavat tienpäällyksen lyhyessä ajassa syville urille. Jos kaikki kitkoilla pystyis ajamaan päällystys kulut puolittuisivat.
Muissa maissa kovametallia käytetään teräksen työstämiseen ja kallion poraukseen, meillä teiden rikkomiseen.
- Anonyymi
Idioottikin näkee keväällä syvistä urista minkä tekemät ne ovat ja karhea asfalttipinta. Nastarenkaan paskat tietysti. Ne pitäisi heti kieltää lailla koko maassa, pohjoismaisin kitkarenkain pärjää loistavasti kun osaa ajaa. Ja ajotaito opitaan ajamalla ja nuorena harjoittelemalla jääradalla jne. Miljardeja menee kankkulan kaivoon jokakesäisessä päällystystyössä nastaspedejen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417