Siskoni oli nuorena ihminen joka toi perheemme uutta ja hänen seikkailunhalunsa kautta minäkin pääsin tuppukylästä pois. siskoni tutustui jännittäviin ihmsiin, meillä kuitnekin oli eri kaveripiirit. asuimme vuosia erillämme ja elimme täysin erinlaisen elämän. siskoni teki väärin minua kohtaan, mutta hän kuitenkin mysö tekin puolestani hyviä tekoja.
Siskoni näki ja koki vääriä asioita. Hänet lytättiin vaikka hän oli se joka oli oiekassa.
Näiden vaikutuksesta hän sairastui pysyvästi.
Siskoni alkoi käyttäytä väärin, mutta hän on syytön sairauteensa. Hän teki minua kohtaan väärin enkä saanut häntä hoitoon koska suomen laki estää sen. yritin tarjota hänelle reittiä joka olisi auttanut, mutta se ie kelvannut. en kyennyt estämään, enkä voi mitenkään hallita hänen tekoejaan.
En koskaan ota vastuuta hänen teoistaan koska en ole vastuussa niistä. Isäni on eniten vastuussa niistä.
Näen kuitenkin, että siskossani on tietenkin se puoli mistä hänen tulee kantaa vastuu ja sitten se sairaus josta hän ei ole vastuussa.
Muistan kuitenkin aian tuhotussa siskossani se puolen joka kuitenkin oli tasokas.
Hänellä on varmasti liuta vanhoja ystäviä, heitä en tunne. En voi koskaan olla sikoni, en voi toimia vihanpurkuvälineenä hänen menneille ihmisilleen joita en tunne.
Siskoni on minulle osittain täysin tuntematon ,olemme olleet erillämme vuosia.
Siskoni oli ainan jotenkin "heikompi" kuin minä, todellisuudessa se oli joku rooli jossa olin se vahva ksoka perheeseen ei mahtunut kahta sairasta. Uskon isämme omalla käytöksellään aiheuttaneen sairauden.
Meissä on suuria eroja ja kummallakin on ollut tuhoisia ihmisä ja yksinäsiyyden jaksoja elämässämme.
Nykyään tuntuu naurettavalta kun siskoani lytätään kun samlla tiedän hänen nuorempana olleen loistokkaamman.
Mutta en jaksa enää olla se jonka täytyy nykyään olla kakessa ylihyvä jotta saisin nostettua siskoani.
Siskoni teki väärin, mutta hän teki myös hyviä asioita. Hän sairastui.
Anonyymi
1
388
Vastaukset
- Anonyymi
Jonkun mollaaminen ja mustamaalaminen taas. Mol laaja ite sairas sosiopaatti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1527890Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1017327Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317212Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht27186Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216928Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t756374Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126262Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236174Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845390