Siskoni teki väärin, mutta hän teki myös hyviä asioita. Hän sairastui.

Anonyymi

Siskoni oli nuorena ihminen joka toi perheemme uutta ja hänen seikkailunhalunsa kautta minäkin pääsin tuppukylästä pois. siskoni tutustui jännittäviin ihmsiin, meillä kuitnekin oli eri kaveripiirit. asuimme vuosia erillämme ja elimme täysin erinlaisen elämän. siskoni teki väärin minua kohtaan, mutta hän kuitenkin mysö tekin puolestani hyviä tekoja.

Siskoni näki ja koki vääriä asioita. Hänet lytättiin vaikka hän oli se joka oli oiekassa.
Näiden vaikutuksesta hän sairastui pysyvästi.

Siskoni alkoi käyttäytä väärin, mutta hän on syytön sairauteensa. Hän teki minua kohtaan väärin enkä saanut häntä hoitoon koska suomen laki estää sen. yritin tarjota hänelle reittiä joka olisi auttanut, mutta se ie kelvannut. en kyennyt estämään, enkä voi mitenkään hallita hänen tekoejaan.
En koskaan ota vastuuta hänen teoistaan koska en ole vastuussa niistä. Isäni on eniten vastuussa niistä.
Näen kuitenkin, että siskossani on tietenkin se puoli mistä hänen tulee kantaa vastuu ja sitten se sairaus josta hän ei ole vastuussa.

Muistan kuitenkin aian tuhotussa siskossani se puolen joka kuitenkin oli tasokas.
Hänellä on varmasti liuta vanhoja ystäviä, heitä en tunne. En voi koskaan olla sikoni, en voi toimia vihanpurkuvälineenä hänen menneille ihmisilleen joita en tunne.
Siskoni on minulle osittain täysin tuntematon ,olemme olleet erillämme vuosia.

Siskoni oli ainan jotenkin "heikompi" kuin minä, todellisuudessa se oli joku rooli jossa olin se vahva ksoka perheeseen ei mahtunut kahta sairasta. Uskon isämme omalla käytöksellään aiheuttaneen sairauden.

Meissä on suuria eroja ja kummallakin on ollut tuhoisia ihmisä ja yksinäsiyyden jaksoja elämässämme.

Nykyään tuntuu naurettavalta kun siskoani lytätään kun samlla tiedän hänen nuorempana olleen loistokkaamman.
Mutta en jaksa enää olla se jonka täytyy nykyään olla kakessa ylihyvä jotta saisin nostettua siskoani.

1

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jonkun mollaaminen ja mustamaalaminen taas. Mol laaja ite sairas sosiopaatti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      46
      2667
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2020
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      90
      1715
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1329
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1147
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1039
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      977
    Aihe