8miljardia Saksa/Ranska, eikä vienti vedä.

Vanhasen budjettiesityksen alijäämä kohoaa 7 miljardiin – Vienti uhkaa hiipua pitkäksi aikaa.
Tiet ja radat jää korjaamatta ,vaikka peritään veroja.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Autovero ,auton käyttövero ,arvonlisävero ,sähkövero ,polttoainevero.

Äänestä

Lahjarahat EU:lle köyhyyttää Suomea se on tosiasia.EU -Ranska-Saksa saivat mitä kieroudellaan pyysivät näin kävi Kreikan rahoille. Kauanko Suomen kansalaiset sulattaa tätä peliä on vain ajan kysymys. Suomi tarvii itse kohta kehitysapua ja sitä ei tule.

Äänestä

Kylä se on Sota mitä seuraavaksi pitää toivoa.....tästä suosta ei muuten nousta!

Äänestä
  • Niinhän siinä tulee käymään, muslimit ovat myös isossa roolissa, eurooppaan on tullut rikollista ja sosiaaliavuin eläviä. Turvapaikanhakijat ovat luoneet turvattomuutta ja siitä media vaikenee vaikka ihmiset tietävät missä mennään.
    Muutosta pitää saada aikaiseksi näin ei voi jatkua.

    Äänestä

Sanna Marinin (sd.) hallitus on nostamassa lämmityspolttoaineiden verotusta. Ennen eduskuntavaaleja sdp vastusti lämmityspolttoaineiden verotuksen kiristämistä ja väitti kantavansa huolta ”vanhusten palelemisesta”. Tällä viitattiin lämmityskustannuksiin öljylämmitteisissä taloissa, joissa monesti asuu ikäihmisiä.

Suomessa on Suomen Omakotiliiton mukaan noin 200 000 öljylämmitteistä pientaloa ja niistä joka toisessa asuu ikääntyneitä tai eläkeläisiä.

Vanhojen öljylämmitteisten talojen asuinkustannukset on jo nostettu niin korkeiksi, että niissä ei välttämättä kannata asua. Tällöin kiinteistöllä on pahimmillaan arvoa vain tonttimaana talon ollessa lähes arvoton (Hämeen Sanomat 23.2.2020).

Oppositiossa vielä eri ääni kellossa

Viime vaalikaudella, kun sdp oli oppositiossa, sen kansanedustajat suhtautuivat ainakin puheissaan kriittisesti lämmityskulujen nousemiseen. Demarikansanedustaja Pia Viitanen puhui kustannusnousun kompensoimisesta eduskunnan täysistunnossa 17.10.2017:

– Todella moni omakotitalossa asuva lämmittäjä kokee lämmityskustannusten nousun. Tämä on mielestäni sellainen asia, että haluaisin hallituksen kiinnittävän kokonaisvaltaisesti huomiota tähän. Kysyisinkin: onko hallituksella jo joitain suunnitelmia, miten se selvittää tämän vaikutuksia asumiskustannuksiin ja kompensoi tämän menetyksen näille ihmisille, jotka mahdollisesti näiden korotusten seurauksena kärsivät?

Asuminen kallistuu tuntuvasti

Sittemmin ministeriksi noussut Timo Harakka (sd.) kirjoitti vähän ennen eduskuntavaaleja blogikirjoituksen, jossa hän kysyi tunteikkaasti: ”Pitääkö vanhusten palella, jotta varakkaat saavat verohuojennuksia?”

– Mitä sdp nyt tekee hallituksen johdossa pääministeripuolueena? Se lisää veroja öljylämmitteisille rintamamiestaloille! 13.8. julkistettuun budjettiesitykseen sisältyy työkone- ja lämmityspolttoaineiden verotuksen nousu vuositasolla 100 miljoonalla eurolla. Välittömänä seurauksena asuminen kallistuu etenkin öljylämmitteisissä taloissa, sanoo perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio.

– Vihervasemmistopuolueiden edustajat yrittävät väistää veronkorotuskritiikkiä puhumalla lämmitysmuodon vaihtamisen puolesta, mutta käytännössä lämmitystavan vaihtaminen on monille ihmisille kohtuuttoman kallis ratkaisu. Koko elämänsä öljylämmitteisessä rintamamiestalossa asuneelta eläkeläiseltä ei voida vaatia suuria
Tämä on vasta alkua rahat meni sutkimaille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vanhasen budjettiesityksen alijäämä kohoaa 7 miljardiin – Vienti uhkaa hiipua pitkäksi aikaa.
Tiet ja radat jää korjaamatta ,vaikka peritään veroja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu