Ahvion Juha on tänään suorassa radio-ohjelmassa, voit soittaa ja kysyä kristinuskosta ja Raamatusta ihan mitä vain.
Kun papit ja piispat eivät tiedä kysy tohtorilta!
Anonyymi
38<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Mielenkiintoista, kiitos!
Kukaan ei jaksa Ahvion horinoita. Tai ehkä muutama.
Ei varmaan kaltaisesi vähälahjaiset joilla ei ole edes mitään koulutusta.
Sinulla on sentään yleissivistävä raamattukoulu. 😅
Ne minua lahjakkaammat ovat jaksaneet kuunnella sanan kulttuurimaxismi. Ja sitä toistavat.
Olet siis kuitenkin kuunnellut?
Ahvio on kaikesta koulutuksestaan huolimatta putkisilmäinen äärikonservatiivi sekä uskonnollisesti että poliittisesti, ja jonka horinoita itse pidän vain varoittavana esimerkkinä siitä, mihin uskonto voi älykkäänkin ihmisen johtaa.
Nyt loukkasit älykkäitä ihmisiä vertaamalla heitä Ahvioon :(
👍
Samoin loukkasit putkisilmäisiä äärikonservatiiveja vertaamalla heitä Ahvioon :(
👍
Olen tietenkin. Mutta kyllästyin jo vuosia sitten
Toivottavasti mummomuori ja Repe soittaa...
Ei Repe enää uskalla alkaa tasavertaiseen ja ASIALLISEEN keskusteluun uskovien kanssa. Täällä saadut kokemukset hänen kannaltaan ovat liian traumaattisia.
Kyllähän niitä kirjanoppineita on ollutkin kautta historian, toistaan viisaampia. Niinhän sitä sanotaan, joka menneitä muistelee sitä tukulla silmään.
Kuka tietää kysyä tuhatvuotta eteenpäin ja miljoomavuotta.
Tiede ja uskonto ne ovat ristiriidassa usein keskenään, varsinkin, kun mennään maapallonulkopuolelle. Tiedekin uudistuu ja ei aina perillä asioistakaan.
Miten tiede ja kristinusko ovat ristiriidassa?
Tieteessä tutkitaan, uskossa uskotaan.
Ovat eri asioita.
Ensin pitäisi määritellä, mitä kristinuskolla tarkoitat.
Jos kristinuskolla tarkoitetaan Raamatun kirjaimellista tulkintaa, niin ristiriitaa tieteeseen on lukuisissa eri kohdissa.
Jos taas kristinuskolla tarkoitetaan liberaalia kristillisyyttä, joka hyväksyy tieteen tulokset sellaisinaan sekoittamatta niihin uskontoa, ei ristiriitaa ole. Sellainen kristinusko taas ei fundamentalisteille kelpaa.
Kannatetaanko Raamatussa vapaita sukupuolisuhteita, koska Laulujen Laulussa esiintyvät mies ja neito eivät ole naimisissa keskenään?
Ei kannateta. Mitä nämä nainen ja mies sitten tekevät?
Kyllä sulhanen ja morsian saavat rakastaa toisiaan!!!
Vai mitä pahaa näet rakkaudessa?
Kysy likka itte vaan, Ahvion äärioikeistolainen ’kristillisyys’ ei kiinnosta ketään.
Että oikein ’Ahvion Juha’, siinä meillä vasta kansanmies! :))
Näin se on nähty. Ja uskottavuus mennyt.
Kerro joku esimerkki mistä päättelet hänen olevan äärioikeistolainen.
Ahvio on Puolimatkan tavoin perusteellinen ja erittäin asiallinen ja osaava Jeesukseen uskova!
Trumpin toimien kritiikitön hyväksyntä on yksi osoitus äärikonservatiivisuudesta. Eikä se ole ainoa.
Mitä kritisoitavaa vassut keksi Obamasta?
Obama+oli+erinomainen+presidentti,+jota+isänmaalliset+amerikkalaiset+kannattivat+kautta+koko+yhteiskunnan.+Myös+suurin+osa+suomalaisista+piti+hänestä,+kun+taas+Trumpista+piti+6+%+kun+asiaa+kyseltiin.+Käytöstapoja+vailla+olevista+ääliöistä+ei+yleensäkään+pidetä+missään+asemassa.
Pahin+virhe+oli,+ettei+Obama+toteuttanut+uhkaustaan+Al-Assadille+–++jos+sinä+Nenu-usko.vainen+ymmärrät+mistä+puhun,+luultavasti+et.+Jos+se+sitten+oli+virhe,+historia+kun+ei+koskaan+tiedä+vaihtoehtoj́en+seurauksia.
Obama on sosialisti.
Sehän on hienoa, jos noin on! 👍🏻
Ahviota kannattaa kuunnella.Hän tuntee Raamatun hyvin ,eikä erehdy epäasiallisuuksiin ,selittäessään omasta puolestaan asiallisesti usein outojakin kysymyksiä. Jos kysyy,kannattaa pitää keskustelu sivistyneenä. Silloin on rakentavaa kuunnella keskustelua.
Minä soitan huonosti nokkahuilua. Miksi Raamattu on kirjoitettu?
Tämä ongelma löytyy Patmos arkistosta.
Mikä "ongelma"? Onko se kuultavana Patmoksen "ongelma"-arkistossa? Onko Patmoksella paljonkin ongelmia, joista meidän olisi hyvä kuulla?
👍
Tekstinkorjaus teki tepposen, po. ohjelma.
Voit lopetta riekkumisesi.
👍
"lopetta"
Ei se sun ohjelmasi (vai ongelmasi?) edelleenkään osaa.
👍
Koko Patmoksen arkisto on ongelma.
Mikä siinä on ongelmasi?
Oppineet kun eivät kysy Ahviolta edes kelloa.
Ahvio on viisas mies.