Puolan kilvissä oleva auto liikkuu mökkien lähettyvillä. Kyydissä marjalaatikoita ja mies saavin kanssa auton lähettyvillä. Onko täällä Puolastakin marjanpoimijoita? Ovatkohan olleet karanteenissa kaks viikkoa??
Puolalaiset marjanpoimijat
5
126
Vastaukset
- Anonyymi
Näyttää olevan useita autoporukoita Puolasta täällä P-Karjalassakin. Marjat ja sienet täyttyvät useisiin marjalaatikoihin, joita on metrinen pino autojen laidalla. Pääasiassa nuorehkoja naisia.
Samoin Ukrainan rekkareissa liikkuvia marjastajia jonkin verran.
Uusi ilmiö meidän perällä.
Lienevätkö marjatiloilta omaan businekseen siirtyneitä/ karanneita - Anonyymi
Hyvä kun löytyy poimijoita, marjaa kyllä nyt riittää ja sieniä.
- Anonyymi
Kapitalustistinen yhteikunta ottaa poimijat vaikka Kivennavalta.
Hillan hintakin nousi pilviin kun ei ollut poimijoita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kapitalustistinen yhteikunta ottaa poimijat vaikka Kivennavalta.
Hillan hintakin nousi pilviin kun ei ollut poimijoita.On suuri onni, että niitä poimijoita löytyy tänne ulkomailta, kun kotimaasta ei löydy tarpeeksi.
- Anonyymi
Poimivat pihastakin, kaiken irtilähtevän, polkupyöristä alkaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857681- 757555
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666079Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554986En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204169Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53900- 383612
- 313547
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1043242Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..173169