Kuka idiootti on tämmösen piiloveron keksiny. Meillä ei ole ojia eikä mitään muutakaan mistä menis hulevesiä kaupungin viemäriin. Kiitos päättäjät, ei tarvi ihmetellä kun väki vähenee, lisää tuosia veroja.
Hulevesimaksu
Anonyymi
25251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Samaa ihmettelen! Ei ole tontilla mitään viemäröintiä mistä kaupungin viemäriin menisi hulevesi, eli selityksen mukaan sade vesi, sillä tontilla ei ole viemäröintiä kaupungin verkostoon, mutta laskutetaan siitä olemattomasta kuitenkin.
Onko yhdyskuntapäälliköllä näpit pelissä, vai mikä on se sektori mikä tuon laskutuksen on järjestänyt, ilma mitään näyttöä , pelkkään oletukseen nojaten, sadevesien kulkeutumisesta viemäröintiin?
Kyllä se sadevesi jostain kulkeutuu viemäriin. Tietenkin jos vesi on kuumaa niin silloin vesi nousee ylöspäin mutta yrittäppä todistaa se päättäjille.
Kuinka ylös kuuma vesi nousee?
Aurinkoon asti jos kuussa ei tuule eikä hajota vesihöyryä.
Onko ennätys tuommonen nousu?
Nyt on vielä tilannetta sotkemassa Perseidien tähtisade joka tulee Persauksen tähdistöstä.
Kauankohan tähtisadetta saa katsella verottomasti?
Voi tulla vielä hulahulavanteille hulahulamaksu kun uusia maksuja keksitään.
Sitä ei sitten niinvain mennäkkään tansamaan hulahullaa Leville kun hulavero tullee.
Joutuuko hulahulamaassa maksamaan hulahulaveroa?
Tuplaveron jos on viinahuuruinen hulavanteen pyörittäjä.
Hulvevesilaki edellyttää kunnan järjestäm'ää verkostoa joka Kemissä monista paikoista puuttuu, mutta verokuitti mkuitenkin tulee, Ei ole edes kunnollista avo-ojaakaan,
Hulevesien hallinnan järjestämisestä asemakaava-alueilla vastaa kunta. Kunnan tulee huolehtia siitä,
että ryhdytään tarvittaessa toimenpiteisiin kunnan hulevesijärjestelmän ja vesihuoltolaitoksen
hulevesiviemäriverkoston toteuttamiseksi tai hulevesien hallitsemiseksi muulla tavoin (MRL 103 i §).
Kunnalla on myös oikeus periä maksu hulevesijärjestelmän vaikutusalueella olevien kiinteistöjen
omistajilta tai haltijoilta aiheutuneiden kustannusten kattamiseksi (MRL 103 n §). Vesihuoltolain 17 a
§:n mukaan kunta voi päättää, että vesihuoltolaitos huolehtii huleveden viemäröinnin järjestämisestä
Sekin aika omituista jos on kaupungin vuokratontti niin eikö tämä hulevesi tule kaupungin tontille, josta maksetaan kaupungille vuokraa?
Kaippa kaupunki maksaa tässä tapauksessa hulahulaveron itelleen?
Taisi olla Sipilän ja sen aikaisen hallituksen idea?
Niin lakihan edellyttää että on hulvevesiverkosto, Kemissä peritään maksu vaikka mainittua verkostoa olekkaan eikä edes pitävää suunnitelmaakaan
Minkalaisen veron joutuu maksaan jos kusasee takapihan terassilta nurmikolle. Joutuuko linnaan vaan pääseekö ehonalasella?
Oli kylläkin Kataisen/Stubbin hallituksen aikaansaannos kun laki tuli voimaan jo 2014...
Paljonko hulevesimaksua Kemissä kerätään vuodessa? Paljonko siitä käytetään hulevesi verkoston rakentamiseen?
Miksi et sitten suostunut liittymään ilmaiseen hulevesi verkostoon? Syytä itseäsi kun maksat kyseistä maksua.
Minä liityln heti ja vältyin maksuilta. 3 viikkoa takaperin tuli kirjelmä jossa kunta tulee tekemään asuntoni tontille ilmaiseksi hulevesi viemäröinnin jonka kieltäyntyneet maksajat rahoittaa minulle ilmaiseksi.
Missä on ilmoitus liittymisestä hulevesiverkostoon ollut esillä? Ei missään! Ei ainakaan ole tullut mitään ilmoitusta mahdollisesta liittymisestä.
Jaha, ja ihan ilmaiseksi tekevät sulle sen verkoton ;)))). Oot sie todellinen vitsiniekka. Kerro lisää niin saadaan nauraa ;o))))))).
No ne samat idiootit jotka piti eilen puoluekokousta ja esittivät että tekemätöntä työtä pitäisi verottaa 🤪
Hienoja ihmisiä ovat!