Kertomus Vapaa-ajattelijain liiton toiminnasta liittokokouskaudella 2017-2020 on julkaistu. Liittohallitus 15.8. esittää sen liittokokoukselle 26.-27.9.2020
Liittokokous käsittelee kertomuksen liittokokousten väliseltä toimikaudelta 2017-2020 sekä toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen vuodelta 2019. Liittovaltuusto on hyväksynyt vuoden 2017 ja 2018 toimintakertomukset ja tilinpäätökset.
Poimintana mm. seuraava: "Liitto antoi kolmivuotisella toimikaudella 2017–2020 yli 30 erilaista kannanottoa ja lausuntoa. Lausuntojen kohteena olivat useat eri ministeriöt, valtioneuvoston kanslia, Opetushallitus sekä eduskunnan valiokunnat ja puhemiesneuvoston juhlamenotoimikunta."
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2020/08/19/vapaa-ajattelijain-liiton-toiminnasta-2017-2020
Liittokokous käsittelee kertomuksen liittokokousten väliseltä toimikaudelta 2017-2020 sekä toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen vuodelta 2019. Liittovaltuusto on hyväksynyt vuoden 2017 ja 2018 toimintakertomukset ja tilinpäätökset.
Poimintana mm. seuraava: "Liitto antoi kolmivuotisella toimikaudella 2017–2020 yli 30 erilaista kannanottoa ja lausuntoa. Lausuntojen kohteena olivat useat eri ministeriöt, valtioneuvoston kanslia, Opetushallitus sekä eduskunnan valiokunnat ja puhemiesneuvoston juhlamenotoimikunta."
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2020/08/19/vapaa-ajattelijain-liiton-toiminnasta-2017-2020
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kiitos. Luin läpi. Hyvää tarinaa. Kannattaa lukaista. Kaikea sitä sentään onkin ollut ja tehty.
Yllättävän monipuolista toimintaa kuitenkin, vaikka vaparien agenda onkin rajattu ja fokusoitu.
En ole lukenut. Taktiikka voisi olla että ohjelma jaettaisiin noin 12 lohkoon
Kerran kuukaudessa jatkuvasti päivitettäisiin yksi lohko vuodesta toiseen
Jos lehti ilmestyy 3-4 kertaa vuodessa yhteen lehteen kopioitaisiin mahdollisesti osin blogimaisesti esim. taustoja kertoen viimeksi päivitetyt 4-3 lohkoa
Näin ei tarvitse palkata ylimääräisiä mihinkään
Kiitos, olipa innovatiivinen aloitus. Ei tätäkään kertomusta ole palkkatyöllä pakerrettu. Kannattaa tutustua ihan lukemalla.
Viisivuotissuunnitelmat ja kolmivuotisraportit kuulostavat kyllä pahaenteiseltä.
Liitto on tehnyt ison työn ETn vahvistamiseksi ja avaamiseksi.
Liiton pääsihteerin artikkeli Uskonnottomuus Suomessa julkaistiin itsenäisyyden juhlavuoden 2017 merkeissä teoksessa Monien uskontojen ja katsomusten Suomi. Artikkeli on julkaistu myös OPH:n nettisivuilla. https://www.oph.fi/fi/koulutus-ja-tutkinnot/artikkeli-uskonnottomuus-suomessa
Liittokokous syyskuussa käsitteli kolmivuotiskertomuksen ja kuuli pääsihteerin esittelypuheenvuoron. Kertomus merkittiin tiedoksi. Laajempi keskustelu kuitenkin käytiin tulevaisuuteen viittaavasta Tavoitteet ja strategia 2020-2023 -asiakirjasta
Tällainen faktatietopohja on jonkinlainen tietoaineisto tilannekuvan muodostamiselle.
Jos et tunne vapaa-ajattelijsin toimintaa, tämä tarina kannattaa lukea. Kannatti lukea.
Realistisen tilannekuvan mukaan on suunnaton määrä ihmisiä, jotka eivät tunne vapaa-ajattelijain toimintaa.
Tämä on hyvää aineistoa myös kriisiytymisteoreetikoille, jotka on yksi salaliittoteoriitikoitten lahko.
Faktatietoja kaipaavalle. On ehkä mielipidekysymys, kuinka vauhdikasta meno on ollut.
.instituutio tällä palstalla vapaa-ajattelijain liitosta kirjoittavien ja kiinnostuneiden kannattaisi lukea tämä kertomud.
Tässä kuvataan myös jäsenmäärän kehitystä.
Tää koristelematont on kertomaa? Vai onko?
Ei nyt mikään akitaatioåaperi kyllä ollut, mutta puhuu silti asiasta, asiaa.
Tosiasiat ovat joskus vauhdikkaita ja joskus vähemmän vauhdikkaita. Eteen päin vaan!
Tekemisen meinink on ollut. Aina voi parantaa. Ja kilpaillakin saa.
Pääseekö tuollaiseen toimintaan mukaan, miten?
Aina joku eksyy... Vapaa-ajatellijain liitosta aidosti kiinnostunut... Peruskauraa.
Kyllä meitä asiat vakavasti ja uteliaina ja leikkimielisinäkin ottavia on myös joukossa. Kiitos linkistä.
Oletko kiinnostunut faktoista vai pelkistää mielikuvista? Tästä faktoja.
Uskon että jotkut lukijat samoin itsekin ovet kiinnostuneita järjestötyön arjesta.
Siitä katsomaan arkista aherrusta. Pientä juhlaakin välillä.
Jos muu ei suta, niin kokeilks todikertomusta elämästä elävästä.
Tämä on sitä ns. virallista kertomusta. Sen lisäksi on yli 1000 muuta tarinaa. Kaikilla meillä omansa.
Vaihtoehto spämmäämiselle.
Ei nää tosiasiat oo mistään kotoinen. T. Av
Jotkut ihmiset ovat kiinnostuneita tositarinoita. Tässä oli yksi.
Tässä on se hyvä puoli, että lukija tietää mihin ryhtyy. Ns. Luettavuudesta voi yllättyä vain positiivisesti.
Erittäin rauhallista ja lakonista kerrontaa. Infoa virtaa.
Onhan sitä siinä, kiinnostuneelle paljonkin kertovaa.
Aivan asiallista on tää toiminta ja kertomus sen.
Meneillään oleva kausi on alkanut joissain suhteissa hiljaisempaa. Kun live-tapahtumia vähemmän.
Kaikessa "virallisuudessaan" ihan selventävää tekstiä.
Jaahas, pian kaksi vuotta kulunut syyskuun 20 liittokokouksessa Jyväskylässä.
On kyllä tylsää bumerojuttua tämäkin.
Tuolla ylhäällä on linkki
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16523812/vapaa-ajattelijain-liiton-kolmivuotiskertomus-2017-2020#comment-103832224
josta Mäntysalo ja Ylikoski pohjasivat kirjoituksensa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17263856/uskonnonvapauslaki-100-v--ensi-vuonna#comment-116770503