Onko pankilla oikeus estää asiakasta käyttämästä tiliä jos eivät ole saaneet tietyistä syistä henkilötodistuksesta kopiota määräpäivään mennessä??? Olen selvittänyt tilannetta ja lähetin väliaikaisena todistuksena kopion kuvallisesta kelakortista. Uhkaavat sulkea tilini. Onko muilla vastaavaa tapahtunut?
Danskebank
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mieti miksi pankki kysyy henkilöllisyystodistusta. Jotta tietäisi, kenen kanssa asioi. Jos henkilöllisyyttä voi todistaa, ei pankkikaan voi tietää, kenen kanssa asioi. Et haluaisi, että joku muu voisi väittää olevansa sinä, ja käyttää tiliäsi. Soita asiakaspalveluun, ja selvitä mitä voit tehdä. Pankkiasiointi vaatii henkkarit, siinä on ihmisten tuloista, lainoista, sijoituksista ja omaisuudesta kyse.
Kopio kuvallisesta kelakortista. Luottaisitko itse siihen ? Mietippä ihan itte.
Kopio passista. Luottaisitko siihen? Mietipä ihan itse.
Yli 90-vuotias ätini on ollut jo ainakin 20 vuotta saman pankin asiakas. Hänellä ei ole passin vanhennuttua virallista henkilöllisyystodistusta. Hän hävitti palvelutaloon muuttaessaan vanhat henkilöpaperinsa. Vain kuvallinen kelakortti on yhä tallella, kun se on käytänössä kelvannut pankkiasioinnissa.
Toistaiseksi pankki ei ole vaatinut mitään varmistuksia, mutta jonain päivänä ehkä vaatii. Uuden passin hankinta voi olla ongelma, kun äiti huonomuistisena ei osaa vastata useimpiin poliisin "tunnistamiskuulustelussa" esittämiin kysymyksiin.
En ymmärrä, miksi pankki näitä tunnistuksia vaatii pitkäaikaisilta asiakkailta, vaikka näiden tuloissa, menoissa, säästöissä tai rahanköytössä ei ole vuosikausiin tapahtunut merkittäviä muutoksia. Syynä on varmaan jonkin pilkunviilaaja-juristin laintulkinta, tai ylikireän laatujärjestelmätulkinnan tuotos.
Samaan aikaan, kun pitlkäaikaisia pienasiakkaita on ahdisteltu, on ainakin yhdessä suomalaispankissa katsottu läpi sormien suurasiakkaiden mittavia rahanpesutouhuja.
Aivan. Ei ole minunkaan tililleni tullut suuria summia rahaa ja menot olleet vuosia samaa luokkaa. Ymmärrän jos jotain outoa olisi tilitapahtumissa että vaatisivat henkilöpapereita. Nyt lähteä vähillä rahoilla teettämään passikuvia ja henkilökorttia.
Missään ei sanota että passin tms pitäisi olla voimassa vrt äänestys, vain vaaditaan henkilöllisyystodistus. (tässä muuten on kiva virhe jota harva osaa käyttää hyödykseen, ajokortti ei käy koska sen myöntää TRAFICOM, ei viranomainen)
Mutta vaatimus perustuu EUn direktiiviin - josta johtuu laki. Silleen.
Rahanpesulain mukaan pankin on tallennettava henkilöllisyyden todentamisessa käytetyn asiakirjan kopio tai riittävät tiedot asiakirjasta.
Riittävät tiedot asiakirjasta ovat esim. passin numero, josta henkilö on tunnistettu pankin konttorissa. Tuo Danskepankin höpötys siitä että laki vaatii heitä säilyttämään henkilöllisyystodistuksen tai passin kopion ei ole totta. Laki ei sitä yksiselitteisesti vaadi vaan he haluavat itse sen tehdä niin.
Finanssivalvonta ilmaisee asian näin: Säädökset velvoittavat palvelun tarjoajia myös säilyttämään henkilöllisyyden todentamisessa käytetyn asiakirjan nimen, numeron tai muun tunnistetiedon ja tiedon asiakirjan myöntäjästä. Näitä tietoja on säilytettävä viisi vuotta vakituisen asiakassuhteen päättymisestä.
Tuossakaan ei puhuta mitään kopioiden säilyttämisestä.