Puukartellit, poliittiset lobbaukset... Nyt täytyisi saada saastuttaa ilmaiseksi niin paljon kuin haluaa ja maksattaa energiaverot kuluttajilla... Metsäyhtiöiden ahneudelle ei ole rajaa. UPM yrittää kiristää Valtiota sulkemalla tehtaan. Eikö kiristys ole rangaistava teko? Jos Suomen kilpailukyky on heikko niin miksi metsäyhtiöillä on vara maksaa miljardeja osinkoina? Ei yksi teollisuuden ala voi sanella ehtoja. Oikeastaan pörssiyhtiöiden ei kuuluisi julkisesti ohjeistaa Valtioita.
UPM kiristää Suomen Valtiota sulkemalla tehtaan
Anonyymi
1853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
juuri näin. vaikka antaisimme suomalaisille metsäyhtiöille kaikki tähdet taivaalta nuo yhtiöt eivät anna takeita, että tehtaat säilyvät suomessa
Pesonen puhuu paskaa...
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006615784.html
Älä luota kapitalistin sanaan ikinä.
Eiköhän täällä ole yrittämisen vapaus? Toimitaan niillä edellytyksillä mitä on, sitten kun edellytykset heikkenevät niin ei toimita.
Ymmärrän kyllä että vasemmisto haikailee vanhoja hyviä aikoja, oli Sorsa ja Valco jne. Lopputulos Imatran kaatopaikalle ja muutama miljardi maksettavaa.
Ei kait kukaan ole kiristänyt, UPM:n johto sanoi vain mitkä oli heikosti heidän mielestään. Jos tuntuu siltä että on korjattavaa niin kait asiat korjautuvat. Jos ei ole mitään vikaa niin eipä siinä sitten sen kummempaa.
Kun vertaa vaikka Pesosen kirjettä ammattiyhdistysliikkeen ulostuloihin niin aika vaatimattomaksi jää.
Metsäteollisuus ry erosi muutama vuosi sitten EK:sta. Pesonen masinoi asian. Kapitalistinen raha puhuu Pesosen suulla, UPM johto syyllisti kyllä erittäin kovin sanoin ay-liikettä ja kaikkia muitakin osapuolia. Itsessään ei UPM näe synnin malkaa. Ay-liike on pyhäkoulupoika verrattuna UPM:n harjoittamaan epäisänmaalliseen tekemiseen ja ulostuloihin. Tervemenoa UPM raiskaamaan etelä-amerikan sademetsät ja viemään alkuperäsikansoilta elinmahdollisuudet. UPM voitte häipyä. Emme kaipaa.
Eipä ole kummoista kommenttia tullut Paperiliitolta, ovat varmaan hyväksyneet tilanteen. Hyvänä puolena on se että lukuisat liitot omistavat UPM:n osakkeita, kyllä kelpaa verottomat osingot. Mukavasti kurssikin nousi parissa päivässä.
Eiköhän sieltä kohta taas ole tukipaketteja luvassa, jos vanhat merkit pitävät kutinsa.
Höpö höpö, tilanne on ollut asianosaisten tiedossa jo vuoden verran. Esim tammikuussa Wahlroos sanoi että 2-3 tehdasta menee kiinni, ei vaan hallitusta tai liittoa pahemmin kiinnostanut.
Sijoittakaa osuuskuntiin. Osuuskunta ei potki työntekijöitä kilometritehtaalle, kun tulos on positiivinen, mutta ei miellytä sijoittajia.
Miksi sijoittaa jos yhtiömuoto ei miellytä sijoittajaa?
Euroopan komission kilpailuviranomainen on aloittanut tänään ennalta ilmoittamattoman tarkastuksen UPM:n toimitiloissa. Komissio on ilmaissut huolensa siitä, että tarkastuksen kohteena olevat sellumarkkinoilla toimivat yhtiöt ovat saattaneet rikkoa EU:n kilpailuoikeussääntöjä, jotka koskevat kartellien ja kilpailun rajoittamista koskevien käytäntöjen estämistä", UPM:n tiedote kertoo.
UPM:llä ei tässä vaiheessa ole tietoa tarkastuksen lopputuloksesta. UPM tukee komissiota sen tutkinnassa, eikä voi kommentoida käynnissä olevaa tutkintaa.
Myös Stora Ensosta vahvistetaan, että EU:n viranomaiset ovat tarkastuksella yhtiön tiloissa.
Raakaa peliä metsäkartellissanpienessä Suomessa.
Tarkennuksena että raakaa peliä Euroopassa, ei tarkastukset rajoitu pelkästään Suomeen.
Yritykset päättävät työpaikoista. Paperipuolella, lakoilla kiristetyt ylimitoitetut edut ovat liikaa omistajille. Siksi Veitsiluoto ja Kaipola. Lisää on tulossa, jos ei meno parane. Ei vaikuta siltä, että paranis.
Terve Nalle!
Milloin paperialalla on lakkoilemalla kiristetty mitään etuja, saati ylimitoitettuja?
70-luvulla?
Alan palkkakehitys 2000-2020 välillä 40 eri alan joukossa toiseksi huonoin.(HS)
No onneksi sitoutunut henkilökunta maksaa mahdolliset sanktiot.
Metsä Groupin liikevaihto kasvoi heinä–syyskuussa viime vuoden vastaavan ajankohdan 1 245 miljoonasta eurosta 1 515 miljoonaan euroon.
Vertailukelpoinen liiketulos liki 2,5-kertaistui 115 miljoonasta 278 miljoonaa euroon. Liiketulos liikevaihdosta parani 9,2 prosentista 18,3 prosenttiin.
Metsä Groupin pääjohtajan Ilkka Hämälän mukaan kolmas vuosineljännes toteutui ennakoidusti erinomaisesti.
"Hyvä kysyntä selluliiketoiminnassa sekä mekaanisissa puutuotteissa jatkui. Sellun hinta laski Kiinan markkinoilla Euroopan hintojen säilyessä vakaana. Taivekartongin ja lainerikartonkien kysyntä jatkui edelleen erittäin vahvana, mikä tuki hintojen nousukehitystä. Pehmopaperin kysyntä jatkui normaalia heikompana, ja raaka-aineiden sekä energian hinnannousut rasittivat Metsä Tissuen tulosta", Hämälä toteaa osavuosikatsauksessa.
Sellu- ja sahateollisuudessa heinä–syyskuun liiketulos nousi viime vuoden 17 miljoonasta eurosta 226 miljoonaan euroon. Liiketulos liikevaihdosta kohosi 3,7 prosentista 32,6 prosenttiin.
Ja metsäteollisuus ei kannata Suomessa?
:D