...näyttää käyneen joidenkin tulkinta uudesta pysäköinti- ja pysäyttämissäännöstä. Sattui eilen silmiin auto, joka odotti ns. tuplaparkissa vasemmalla puolella matkustajaa. Siis ajokaistalla...
Aika väljäksi...
9
158
Vastaukset
- Anonyymi
Jos autossa olikin englantilainen kuski ja oli unohtanut millä puolella ajetaan.
- Anonyymi
Niin? Mitä sitten? Varmaan voit kiertää, vai onko autossasi edes kääntyviä pyöriä? Miksi pitää somessa valittaa asiasta kun kerran olit päätellyt jo syyn asialle? Ja kuuluiko asia oikeastaan sinulle ollenkaan mitä hän oli tekemässä?
#mercedes-benz
#hamiltonmaailmanmestari- Anonyymi
Totta, sitä varten on virkavalta. Itse olen sen verran järjissäni, että vaikka näkisin umpikännisen konttaavan autoonss ja lähtevän ajamaan, jätän asian virkavallan huomaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta, sitä varten on virkavalta. Itse olen sen verran järjissäni, että vaikka näkisin umpikännisen konttaavan autoonss ja lähtevän ajamaan, jätän asian virkavallan huomaan.
Et siis soita 112, vaan toivot että känninen pääsee kotiinsa tekemättä vahinkoja. Itsehän osaat väistää kun näit millä autolla lähti liikenteeseen, muista ei väliä.
- Anonyymi
Niin mersunhan saa parkkeerata kadulle vaikka poikittain eikä se kuulu kenellekään muulle
Aloittajan, sinällään aivan hyvä huomio, onnistuttiin taas tässäkin vesittämään kokonaan!
Peltikolarit ja sen sellaiset, tapahtuvat useinkin juuri siksi, että liikenteessä nopeasti tapahtuu joku ns. "Ennalta arvaamaton tapahtuma", joka sitten vaikuttaa kauas taakse!
Pidän edellä kuvattua tapahtumaa liikennesääntöjen vastaisena, silloinkin kun kyyditettävää ei tarvitse odottaa, koska kaksoispysäköinti on jo aikaisemminkin ollut kiellettyä. Pidän edelleen myös nykyään luvallista taskuparkkeerausta vastakkaiselle puolelle katua ongelmallisena, nimenomaan sen aiheuttaman arvaamattomuuden vuoksi.
Tapa - jos se yleistyy - vaarantaa liikennettä aivan turhaan, sillä asia tulee kyllä pitkään yllätyksenä monille autoilijoille. Oikeusistuimien ruuhkat vain lisääntyvät,
kun näitä asioita aletaan puida siellä.
Kannatan vanhaan käytäntöön palaamista, ei yhden momentin muuttaminen niin paljon lainsäädäntötyötä vaadi.- Anonyymi
Ei liikenteessä saa yllättyä, etenkään laillisista tapahtumista ja ei kai ilmeisesti laittomuuksistakaan. Laki velvoittaa ennakoimaan.
- Anonyymi
Väärälle puolelle pysäköinti on vielä uutta ja erikoista Suomessa, joten siitä on innostuttu ja käytetään aina kun tulee tilaisuus. Eiköhän tuo uutuudenviehätys karise kunhan tulee tarpeeksi monta läheltäpiti -tapausta kun ollaankin yllättäen nokikkain vastaantulevan auton kanssa. Kovapäisimmät oppivat kantapään kautta maksaessaan kolarikuluja kun lähti väärältä puolelta sokkona liikenteeseen.
- Anonyymi
Eipä noita kolareita taideta joutua puimaan oikeudessa. Jos joku ajaa autonsa nokikkain vastaantulevan kanssa väärälle puolelle pysäköityään, maksaa viulut ilman oikeudenkäyntiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254803Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113479Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1303256Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282706Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu832449Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181813Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91424Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1211299Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41228