Joten lukekaapa ne liikennesäännöt, ennenku lähette liikenteeseen sekoilemaan pyöräilemällä.
https://www.if.fi/henkiloasiakkaat/vakuutukset/ajoneuvot/liikenneturvallisuus/pyoraile-turvallisesti/pyorailyonnettomuudet
Selkeä ja yksinkertainen sääntö:
Jos reitilläsi on pyöräteitä, käytä niitä. Pyöräile pyörätiellä kuten ajoradalla – aja oikealla, ohita vasemmalta.
Jos ajat tien yli pyörätien jatketta pitkin, sinun on yleensä väistettävä autoilijoita. Autoilija väistää ainoastaan silloin, kun autoilijalle on liikennemerkillä osoitettu väistämisvelvollisuus tai hän on kääntymässä pyörätien jatkeen yli.
Jalkakäytävällä ei saa pyöräillä, ellet ole alle 12-vuotias. Kun talutat pyörääsi jalkakäytävällä tai suojatiellä, sinä olet jalankulkija, ja autot väistävät sinua
Jos tuntuu, että järki ei riitä oppia liikennesääntöjä, niin suosittelen menemään kävelemällä.
https://www.if.fi/henkiloasiakkaat/vakuutukset/ajoneuvot/liikenneturvallisuus/pyoraile-turvallisesti/pyorailyonnettomuudet
Selkeä ja yksinkertainen sääntö:
Jos reitilläsi on pyöräteitä, käytä niitä. Pyöräile pyörätiellä kuten ajoradalla – aja oikealla, ohita vasemmalta.
Jos ajat tien yli pyörätien jatketta pitkin, sinun on yleensä väistettävä autoilijoita. Autoilija väistää ainoastaan silloin, kun autoilijalle on liikennemerkillä osoitettu väistämisvelvollisuus tai hän on kääntymässä pyörätien jatkeen yli.
Jalkakäytävällä ei saa pyöräillä, ellet ole alle 12-vuotias. Kun talutat pyörääsi jalkakäytävällä tai suojatiellä, sinä olet jalankulkija, ja autot väistävät sinua
Jos tuntuu, että järki ei riitä oppia liikennesääntöjä, niin suosittelen menemään kävelemällä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei koske Törniöläisiä mutrunaamoja
Juuri samasta aiheesta olen meinannut tehdä aloituksen otsikolla: torniolaiset autoilijat eivät tunne liikennesääntöjä!
Henkensä kaupalla saa kulkea jalkaisin ja pyörällä. Suojatiet ja kolmiot ei näköjään meinaa mitään. Tässä perus säännöt:
Autoilijan on väistettävä pyöräilijää, kun
autoilija kääntyy, jolloin autoilijan tulee väistää risteävää tietä ylittäviä,
Autoilija ajaa pihakadulta, kävelykadulta, pihasta, pysäköintipaikalta tai muulta vastaavalta alueelta,
autoilija tulee väistämisvelvoitteesta kertovan liikennemerkin takaa. Näitä merkkejä ovat kärkikolmio ja stop-merkki.
Tänä kesänä tullut pyöräiltyä enemmän ja autoiltua vähemmän. Kokemuksien mukaan paremmin on pyöräilijöillä säännöt hallussa.
Käy sinäkin joskus kokeilemassa pyöräilyä niin alkaa näkemys avattua.
Höpiset nyt, pyöräilijä miloinkaan ole minun tietääkseni pysähtynyt STOP-merkin kohdalla ja ei tunnista kärkikolmiota.
Huonostipa sinä uudet liikennesäännöt tunnet.
Uusi tieliikennelaki on ollut voimassa 1.6.2020 lähtien, ja siinä sanotaan seuraavasti:
"Jos pyörätie on kulkusuuntaasi nähden tien vasemmalla puolella, voit ajaa myös ajoradalla tai pientareella, jos se on turvallisempaa kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi"
Torniossakin on niin paljon edellä mainitut ehdot täyttäviä vaarallisia pyörätien pätkiä, että on paljon turvallisempaa ja jopa suotavaa että pyöräilijät ajavat kyseiset pätkät ajoradalla.
https://pyoraliitto.fi/pyorailysta/pyorailijan-liikennesaannot
Eli nyt kun näyttää siltä, että sun järkesi ei riitä oppimaan näitä UUSIA 1.6.2020 voimaan tulleita liikennesääntöjä, niin suosittelen pysymään kotona.
Torniolaiailla jästipää pyöräilijöille lienee turha ammentaa järkeä päähän pyöräilijän liikennesäännöistä. No, ei muuta kuin menette munalinkoinenne ajelemaan autoja päin. Varmasti selviätte voittajana tilantesta, kannattaa sitten vielä valita vaikka kuorma-auto vastapuoleksi👍👍
Torniossa sotketaan mm.röyttätiellä pyörillä sivuille vilkuilematta täyttä vauhtia vaikka täytyy pysäyttää ja taluttaa pyörä jalkaisin yli. Aika piittaamatonta touhua, mie olen katsonut että kläpit toimii samoin.Kyllä solis syytä opetella liikenesäännöt.Ei autoilija aina huomaa pyöräilijöitä varsinki jos menhään tukkaputkella ja eiköhän se pyöräilijä ole se häviäjä aina.
Luuletko, että oppi menee perille edes vanhemmille, teineistä ja kläpeistä puhumattakaan. Vissiin hienoa näpytellä viestejä pyöräillessä.
Tuskin munalingolla sotkijoiden päähän saa järkeä.Päät on paleltuneet kun on sotkeneet ilman pipoa.
semmosen autoilijan ku näkis joka oottaa pyörää taluttavan. ajettu vaan autolla menemään vaikka joku on taluttaen menossa suojatiellä
Eihän autoilijoiden tarvitse liikennesääntöjä noudattaa, jos jotain he tekee väärin niin on yhä pyöräilijän vika.
samalla tavalla ne autoilijat vois lukea ne säännöt, kävellen meinannut jo jäädä useamman kerran tässä kuluneen 12 kuukauden aikana auton alle, suojatiellä vielä
Tottahan tuoki.
Siinä pyöräilijöille ajattelun aihetta
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/e5597eaa-49e1-4059-aca9-8aad9f43fdfe
Ja tällainen jatkuva tapa on sillä välin ihan ok?
https://yle.fi/uutiset/3-11535314
Meinaatko, että sinulla on oikeus rikkoa liikennesääntöjä sen vuoksi, jos pyöräilijä kuoli valkeakoskellla. Aiotko siis kostaa ajamalla auton kylkeen vai?
Häviöllehän siinä jää vikisevä pyöräilijä kas kummaa ko tuo aurinko paistoi juuri silmiin enpä huomannut tai sieltähän se takaa tuli eteen jne. Kannattaisi hiukan tuumailla kun tuppaa tuo pyöräilijä häviälle jäämään joka kerta oli oikeassa tai ei. Jos joku huumehörhö siinä autoilee niin eipä taida paljon jäädä edes paikalle ihmettelemään että mikä pkle se oli kun piikille on niin kiirus. Ehkä kannataa ajatella hiukan kun sillä fillarilla veivaa onko tuo se ns. melkein normi jeppe vai huumehörhö.