Hampaasta johtuva sairastelu

Anonyymi

Olen melkein vuoden kärsinyt mystisistä vaivoista. Jatkuvasti on ollut sellainen ns kuumeinen olo eli palelee ja lihaksia/niveliä särkee julmetusti ja yleisesti olo on erittäin vetämätön, mutta kuumetta ei kuitenkaan ole. Olen mm syönyt poskiontelontulehdukseen 3 antibioottia tämän vuoden sisällä.
Fyysisen rasituksen jälkeen oireet pahenevat huomattavasti. Minulta löydettiin keväällä tulehtunut hammas johon tehtiin juurihoito, mutta se ei parantanut hammasta joten se poistettiin 3 viikkoa sitten.
Mietinkin että voiko olla että tuo tulehtunut hammas on oireillut minulla koko kehossa?
Olen nimittäin käynyt melkein kaikissa mahdollisissa tutkimuksissa eikä mitään syytä tahdo löytyä.
Oireet eivät kyllä toisaalta ole hampaan poiston jälkeen helpottaneet, mutta hammaskuoppakaan ei tosin ole vielä mennyt umpeen niin tiedä sitten aiheuttaako se vielä kropassa nämä.
Kenelläkään muulla samoja kokemuksia? Rupeaa olemaan todella stressaavaa kun syytä ei tälle löydy.

7

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hammashoitoa saa hoidettaville hampaille hienoista hoidoista.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minulla ollut myös pitkään outoa oireilua.
      Onteloiden puolella isompia ongelmia kauan ja kävin hammaslääkärissäkin.
      Panoraamakuva otettiin mutta ei ollut selittävää, jotain luukatoa vähän näkyi.
      Parodontiitti ollut jo pidempään.

      Yleislääkäri laittoi lähetteen korvaklinikalle ja kertaalleen jo kuvissa siellä kävin.
      Niissäkään ei kuulemma mitään erikoista ollut näkynyt.
      Joku maininta oli että seulaluun/-lokeroston kohdalla näkyi luun tiheyttä oleva osteoomaan sopiva fokus.

      Yritin vähän netistä katsella ja löysin että osteooma olisi jokin hyvänlaatuinen luukasvain mutta eipä noista maallikko paljon ymmärrä, lääkärit varmasti tietää paremmin.
      Nyt on vielä tutkimuksia lisää edessä.

      • Anonyymi

        Minkälaista oireilua sinulla on ilmennyt?

        Itselläni on tapana myös öisin narskutella hampaita niin mietin että onkohan mahdollista että se jotenkin rasittaa juuria.

        Tosiaan itsekin olen varmaan 10 eri lääkärillä/hammaslääkärillä rampannut eikä oikein mitään syytä löydetä😅


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkälaista oireilua sinulla on ilmennyt?

        Itselläni on tapana myös öisin narskutella hampaita niin mietin että onkohan mahdollista että se jotenkin rasittaa juuria.

        Tosiaan itsekin olen varmaan 10 eri lääkärillä/hammaslääkärillä rampannut eikä oikein mitään syytä löydetä😅

        Mun oireilu on aika laajaa ja hankalaa.
        Suun puolella ei ole mitään oireita. Aikoinaan narskuttelin öisin silloin kun nukuin humalassa, selvin päin en narskutellut.

        Poskiontelossa on vain toisella puolella ollut pitkään kipuilua, enemmänkin nenän " varressa " jos niin voi sanoa kun tuntuu kipu jossain syvällä kuin menisi nenää pitkin aivoihin asti.
        Kipu säteilee usein myös korvaan ja silmään/silmän taakse.
        Päänsärkyä on myös usein ( yleensä ei ole ikinä pahemmin ollut ).

        Myös todella voimakas väsymys jatkuvasti, riippumatta nukkumisen määrästä, lihas- ja nivelkipuja, sekä alaraajojen luiden kipua ( sääret, reidet ).
        Ajoittain voimakasta yöhikoilua, alilämpöä, huimausta, voimattomuutta, sekä pitkään ollut huono vastustuskyky.

        Omasta mielestäni hassuinta tässä ontelojutussa on se kun mulla ei ole elämäni aikana montaa kertaa ollut edes poskiontelotulehdusta.
        Muutama antibioottikuuri ollut, ei ole ikinä punkteerattukaan.
        Eikä johdu allergiastakaan, ainakaan verikokeiden perusteella.

        Mulla on ollut paljon muutakin vaivaa, on tehty leikkauksia, monihermosairaus, maksatulehdusta, suurentuneet kilpirauhaset, riittäähän näitä....


    • Anonyymi

      Jos sinulla on puutiaisesta tarttunut borrelioositauti, siinä ei välttämättä ole kuumeilua, mutta muuten oireesi pätevät siihen tautiin.

    • Anonyymi

      Niin joku laittoi tuon borrelioosimahdollisuuden niin laitan sitten siihen liittyen mahdollisuuden ehkäpä fibromyalgiaan..?.Minulla alkoi kipuhelvetti 2014 vuonna..ensin niskan sörkyalue(siell protruusit 2 kohtaa)sitten tuollainen peräällä keväällä hampaan tulehtuminen ja paikan rusahtaminen pois (jäi kiinni purkkaan kun oli jotenkin pilaantunut paikka pilalle,ilm mädäntynyt)siihen uusi paikka päälle vähän kuumeilua en muista ehkä söin siihen antibioottikuurin ennenku paikattiin(en vaan varmalla muista?).Sitten kesällä alkoi julmettu varsinkin alaselkä alueen särky..iskias aluehan siinä ja välilevyrappeumat ja hermojuurisärky..sitten unen nukahtaminen alkoi olla jo tosi vaikeaa ja siirtyi ja siirtyi yössä jo aamuun..Sitten 2015( esim uniapnean takia )sain kuntoutustuki vuoden ja sitten minut pakotettiin ammatillisen kuntoutuksen kokeiluun 2016 vaikka olin ollut alkuvuodesta vaikeissa influenssissa ja olin vieläkin ihan loppu mutta en jaksanut sitten olla täyttä 3 kk ammatillisen kuntoutuksen työjaksossa koska minulla tuli vaikea home itiöiden aiheuttama allergiatila jolloin sydän meinasi stressin ja väsymyksen takia tehdä stoppia.. sitätutkittiin mutta tutkimusvälineet hajosi kesken tutkimuksen se eeg laite sekosi?ja rasitus testiä en saanut poljettua tarpeeksi raskaaseen tilaan niin niihin ei voinut luottaa testeihin..Mutta suurin piirtein jonkun mielestä sydän kuitenki toimi niin se oli heidän mielestä ok.Sitten minulla tutkittiin siis itse menin yksityiselle borrelioosia siinä n 2017 vai sen lopussa ja jotakin reuman mahdollisuutta niin ne jäivät itse maksaen siis vähän niihin rajoille ja borrelioosi testi näytti positiivista lukua mutta kun Suomessa sitähoitoa saadakseen luku pitää olla hirvittävän iso niin en saanut borrelioosiin mitään... Sitten 2018 vaadin että tutkitaan fibromyalgian mahdollisuus kun 1 lääkäri oli siitä todennäköisyydestä minulle jo sanonut kun ne pisteet mulla näytti sitä..mutta jouduin vaatimaan toisen lääkärin sitä tutkimaan kun se ensimmäinen ei ollutkaan sitä kirjoittanut niin se toinen vähän suutahti siitä kun sanoin että kuuluu se fibromyalgia kirjoittaa kerran se todettu..sanoi että roska diagnoosi(oli nuori yleisäääkäri) jolloin itse olin vähän miltei suutahtamassa..Mutta fibromyalgia on totista totta kun on neurologista kipua ne tuntemukset niin täytyy olla lääkörikunta vähän yksinkertaista jos neurologisesti todettua kipua pitää jotenkin roska diagnoosina!!.mutta ihmisiä on tietenkin moneen junaan lääkärissäkin ..kun ei ole opiskellut fibromyalgiaa kirjallisuudesta niin ei voi tajuta tietenkään sen alan kipuja..Mutta Ruotsissa olen kuullut sanottavan että borrelioosi usein aiheuttaisi fibromyalgian mutta sekin vähän auki on kun ..Ja en tiedä että onko vain Saksassa ja ehkä jossain Norjassa osaavanpa esim borrelioosin hoitoa kun se spirokeetta bakteeri on erittäin monimutkainen poistettava ja pystyy piileksimään elimistössä missä tahansa piilossa..että ikävä tapaus..
      Mutta toivottavasti sinulla löytyy syy mikä sinulla voisi ollakkaan sitten sairautena??jaksamisia!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6118
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5555
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2026
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1494
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe