Kuinka moni käyttää juostessaan trikoohousuja? Vai juoksetteko verkkareilla? Mikä on nykyajan muoti juoksun harrastajilla?
Trikoot?
Eräs..
51678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
PErussäänmtöjä itselläni on, että ihoa vasten pitää olla tiukkaa. Talvi- ja syksykaudet menevät pitkisten ja tuulihousujen kanssa, mutta koska kalsareissa ei oikein kehtaa juosta kesähelteillä, olen hiertymien välttämiseks kallistunut trikoitten kannalle.
Trikoita voi käyttää ympäri vuoden. Talvella pitkien trikoiden alle voi laittaa pitkät kalsarit. Itse jätän pitkät kalsarit pois kun keväällä lämpötila nousee plussan puolelle. Itsellä on myös sellaiset ihonmyötäiset kevyet tuulihousut, jotka on suunniteltu juoksemista varten. Trikoot kyllä tuntuvat kevyimmältä juostessa. Eivät lepata tuulessa eivätkä varastoi kovin paljon ylimääräistä kosteutta. Esteettisesti verkkarit ehkä näyttävät minustakin parhaalta päällä mutta ainakaan pitkällä lenkillä eivät ole kaikkein miellyttävin vaihtoehto. "Rikoo on riskillä ruma". Vaikka pidänkin trikoita näyttää se minunkin mielestä vähän hassulta päällä vaikka en kovin riski olekaan. Jos itseluottamus kestää ja et pelkää "juoksijaksi" leimautumista niin trikoot on hyvä vaihtoehto. Jos haluat näyttää hyvältä ja tinkiä mukavuudessa niin verkkarit on paras vaihtoehto.
talvellakin joskus lauhalla talvitrikoita. kesällä käytän joko sortseja tai lyhyitä trikoita. talvipakkasella verkkovuorilliset tuulihousut.
Nyt kun nuo talvetkin ovat olleet niin lauhoja, niin trikoilla on menty kaikki viime talvet.
Innollahan tässä jo odotellaan shortsikelejä.
Aiemmin tykkäsin verkkareista, ja tuntui että niissä on kivan väljää, hikoillessa tuulettuu jne. Mutta kun kokeilin trikoita, tuntui että niissä on erittäin mukava olla, melkein kuin ei mitään päällä. (Niin, toisille tämä on negatiivinen juttu, mutta minusta vaatteiden olemassaoloa ei saa liikaa huomatakaan.) Tuuli ei nappaa lahkeisiin ja ovat huomattavasti lämpimimmäksi kuin verkkarit, ainakin nuo minun mallin.. En ole löytänyt mitään haittaa itse juoksemisen kannalta. Ja talvellakin se on vain kerrospukeutumiskysymys (- toisaalta, esim. kovemmilla kuin -10c pakkasilla voi _tuntea_ saavansa kummeksuvia katseita kun trikoot kai mielletään sellaisiksi että niiden alle ei voisi kamalasti laittaa sitä pitkään urheilukalsonkia.)