Auttakaa tyhmää palkanlaskennan tehtävässä :(

Anonyymi

Miten laskea vuorokautiset ja viikottaiset ylitöt työaikalain (ei tessien) perusteella. Säännöllinen työaika on 8h/päivä ja 40h/viikko. Miten laskea jos säännöllinen työaika listassa on 8h ma-pe, mutta oikeasti toteutuneet tunnit: ma 10h, ti 8h, ke 0h, to 8h, pe 10h, la 4h. Onko lauantai viikottaista ylityötä? Eli näin:
Säännöllinen työaika: MA 8 TI8 KE8 TO8 PE8 LA 0 (YHT. 40)
Tehdyt tunnit: MA 10 TI 8 KE0 TO8 PE10 LA 4 (YHT. 40)

5

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näissä tämmöisissä laskuissa oikea vastaus on yleensä vähemmän kuin työntekijä toivoo.
      Mun arvio: vuorokautisia ylityötunteja yhteensä 4 . Kaikista 50 %. Jos olisi viikkoylitöitä, niin viikon työtuntien pitäisi olla yli 44. Sitten, jos ke olikin palkallinen sairauspäivä, niin tilanne muuttuu.
      Korjatkaa, jos olen väärässä.
      t. Amatööri

      • Anonyymi

        Joo uudelleen asiaa mietittyäni ei tuolta lauantailta varmaan viikottaista ylityötä tule, koska ke tosiaan oli vapaa, eikä tehtävässä mainittu mistään sairauspäivistä... Kiitos vastauksesta! (ap)


      • Anonyymi

        Vuorotyössä määrittely päivittäinen/viikoittainen ylityö selvä. Jos työpäivän jälkeen jää ylitöihin on se päivittäistä, vapaapäivänä tehty ylityö on viikoittaista. Työviikon pituudella ei ole merkitystä, vain ja ainostaan vuorolistalla. Vaikka viikossa olisi 3 työpäivää, niin vapailla tehty työ on viikoittaista.

        Nythän on myös otettava huomioon, että aloittajan mukaan käytössä ei ole oman alan TESä vaan mennään työaikalain mukaan. Päivittäisessä ylityössä on ensimmäiset 2 tuntia 50% ja sen jälkeiset 100%, mutta viikoittaisessa ylityössä onkin normiaalisti TES:ssä olevien ensimmäiset 8 tuntia 50% ja sen ylittävät 100%, vaan KAIKKI viikoittainen ylityö on 50% korotuksella. Huonolla turilla tuo "ylityö" voikin olla lisätyötä, jos tuo keskiviikon vapaa onkin esim. palkaton vapaa.


        Toki työaikamuotokin tuo tuohon omat kommervenkkinsä.

        Työ ja elinkeinoministeriön sivuilta kopioitu selkeä kapulakielinen selitys:

        Yleistyöaikaa noudatettaessa vuorokautista ylityötä on työ, joka ylittää kahdeksan tuntia vuorokaudessa. Viikoittaista ylityötä on työ, joka ylittää 40 tuntia viikossa olematta vuorokautista ylityötä. Jos on sovittu 40 tuntia lyhyemmästä viikkotyöajasta, lisätyötä on työvuoroluetteloon merkityn säännöllisen työajan lisäksi tehty työ, joka ei ole ylityötä.

        Keskimääräistä säännöllistä työaikaa käytettäessä vuorokautista ylityötä on työ, jota tehdään työvuoroluetteloon merkityn säännöllisen vuorokautisen työajan lisäksi. Viikoittaista ylityötä on säännöllisen työajan lisäksi tehty työ, joka ei ole vuorokautista ylityötä. Jos keskimääräisen työajan on sovittu tasoittuvan alle 40 tuntiin viikossa, säännöllisen työajan lisäksi tehty työ on kuitenkin lisätyötä 40 viikkotuntiin saakka.

        Vaihtelevan työajan sopimuksissa työnantajalla on velvollisuus pyytää työntekijältä suostumus vähimmäistyöajan ylittävien tuntien merkitsemiseen työvuoroluetteloon. Tällöin suostumuksen perusteella työvuoroluetteloon merkityt tunnit ovat säännöllistä työaikaa. Jos työtä on tarjottu vasta työvuoroluettelon antamisen jälkeen, nämä tunnit ovat lisätyötunteja siihen saakka, kunnes ylityötä alkaa muodostua. Tämä säännös on uusi.

        Jaksotyössä ylityötä on työ, joka ylittää 7 §:n mukaisen säännöllisen enimmäistyöajan. Jos on sovittu 7 §:ssä säädettyä lyhyemmästä säännöllisestä jaksokohtaisesta työajasta, lisätyötä on työ, joka ylittää sovitun säännöllisen työajan ylittämättä 7 §:n mukaista jaksokohtaista enimmäismäärää.

        Käytettäessä liukuvaa työaikaa vuorokautista ylityötä on työ, joka ylittää kahdeksan tuntia vuorokaudessa ja viikoittaista ylityötä työ, jota tehdään työvuoroluettelon mukaisena vapaapäivänä ja joka ylittää 40 tuntia olematta vuorokautista ylityötä. Ylityötä on myös kiinteän työajan lisäksi työnantajan määräyksestä tehty työ, jonka vuoksi 12 §:n 2 momentin mukainen enimmäiskertymä ylittyy seurantajakson päättyessä. Lisätyötä on säännöllisen työajan lisäksi tehty työ, joka ei ole ylityötä. Tämä säännös on uusi.

        Käytettäessä joustotyöaikaa vuorokautista ylityötä on työ, joka ylittää kahdeksan tuntia vuorokaudessa ja viikoittaista ylityötä työ, jota tehdään joustotyöaikaa koskevassa sopimuksessa sovitun viikoittaisen vapaan aikana ja joka ei ole vuorokautista ylityötä. Lisätyötä on säännöllisen työajan lisäksi tehty työ, joka ei ole ylityötä. Tällaista säännöstä ei aikaisemmin ole ollut.


    • Anonyymi

      Tällä tavalla suomalaiset saadaan kiinnostumaan palkanlaskennasta ja matematiikasta kun kirjoitetaan siitä keskustelupalstalle ratkaistava pähkinä. Ovathan suomalaiset todella tyhmiä ja ohjailtavissa olevia marionetteja.

    • Anonyymi

      Laske tunnit yhteen ja kerro se tunti palkallasi ja katso lukema, se on siinä, kätevää...
      Samansuuruista palkkaa ei saa olemalla päivä pois viikolla ja muutamalla tunnilla lauantaina yrittää korvata sen päivän tili! haloo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3565
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      230
      2333
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2130
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1869
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1669
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1128
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      920
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      892
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      70
      860
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      822
    Aihe