Mies laihduttanut vasta 80 kiloa ja 60 kiloa tullut heti takaisin.Eikö olisi jo korkea aika uskoa THL suosituksia laihtumisnopeudesta.1-2 kg kuukausi.
https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000006635424.html
https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000006635424.html
Vastaukset 56
Vanhimmat
Tai voisi yrittää syödä kaksi vuotta kuten hänen ihannepainoisena tulisi syödä. Jos ei siihen kykene, turha aloittaa mitään laihdutuskuuriakaan.
Joo. Tuo heppu tarvitsee psykoterapiaa eikä laihdutusta.
HYVIN suunniteltu ruokaohjelma riittää poistamaan syömähäiriön
Mielestäni siinä ei tarvitse käyttää apuna ketään ulkopuolista,koska kukaan ei pysty laihduttamaan kenenkään toisen puolesta.
Eiköhän tämäkin mies tiedä kuinka pitäisi syödä mutta ei pysty sitä noudattamaan. Itsellä oli sama juttu mutta muutin elämänarvojani itse. Ruuan ei tarvitse aina olla herkullista ja panostan enemmän laatuun kuin määrään niissä asioissa jotka ovat minulle tärkeitä.
Ei sitä voi yrittää syödä normaalisti VÄÄRÄLLÄ TAVALLA laihdutetun kuurin jälkeen.
Omasta kokemuksesta tiedän jos syö ensin liian vähän,niin sitä syö sen jälkeen liian paljon,ja lihoo takaisin.
Jos syödyssä ruuassa on vielä liikaa hiilihydraatteja ja rasvaa sekä liian vähän proteenia joka hillitsee syöntihaluja lihominen on nopeaa.
Syöntihalut tulee aivan valtavan suureksi kun syö nopeita hiilihydraatteja pitsaa,karkkia yms.ja lihominen on silloin hyvin nopeaa.
Se pitää vain opetella syömään oikein.Terveellistä ruokaa paljon ja lihottavaa vähän.
Tuon artikkelin mukaan tuo mies syö erittäin paljon lihaa. Silläkin saa itsensä lihotettua.
"Tuon artikkelin mukaan tuo mies syö erittäin paljon lihaa. Silläkin saa itsensä lihotettua."
Kyllä saa jos on yhtä hölmö kuin hoopovee ja mättää sekaan liikaa sokeria.
Pelkällä lihalla tuskin onnistuu.
Suosittelisin sinullekin psykoterapiaa. Sitä antavat psykoterapeutit, eivät psykiatrit. Psykiatrilla käyntikin voisi tehdä sinulle hyvää, en tosin tiedä onko uskontoon ja ikävään luonteeseen lääkkeitä. Skitsofreniaan kyllä on mutta niillä on todella ikäviä sivuvaikutuksia.
Väärin kypsennetyssä lihassa on melkein samat kalorit kuin kakuissa,pullissa ja munkeissa.
No+rasvaisessa+sianlihassa+tai+makkarassa+on+noin+30%+rasvaa+ja+20%+proteiinia.
Mistä noin päättelet? Tutun äidillä on sen sijaan skitsofrenia ja kuolee piakkoin lääkkeiden sivuvaikutukseen. Loppuivatko taas asia-argumentit kun piti siirtyä solvaamaan?
hoopovee
täältä parempi kuva rasvaisen sianlihan energiajakaumasta. Terveelistä syötävää esim vihersalaatin tai kukkakaalimuhennoksen kera.
https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/703?q=sianliha&foodType=ANY&portionUnit=G&portionSize=100&sortByColumn=points&sortOrder=asc&component=2331&
Tässä esimerkki rasvaisen makkaran energiajakaumasta:
https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/30306?q=Meetvursti&foodType=ANY&portionUnit=G&portionSize=100&sortByColumn=points&sortOrder=asc&component=2331&
"Pelkällä lihalla tuskin onnistuu."
Ei onnistukaan, kyllä siihen tarvitaan rasvaa avuksi.
Näyttäkää minulle rasvaton makkara, ja minä näytän teille rasvaisen tomaatin.
Väärällä tavalla laihdutettu,ja liian nopeasti,se on se mikä johtaa tähän syömähäiriöön.
Ainoa oikea tapa on tehdä elämänmuutos laihduttamalla hitaasti.
Isokokoinen laihtuu alussa aina nopeasti koska kehossa on paljon nestettä,jatkossa pitäisi sitten hyväksyä hitaampi laihtumivauhti.
Syödyt kalorit pitää kirjata joka päivä tarkasti ruokapäiväkirjaan,ja paino kahden viikon välein.
Laihduttaminen pitää aloittaa uudestaan jo 2:den kilon lihomisen jälkeen,eikä 20-60 kilon.
Missä meni vikaan???
vastaus:
Suurin pudottaja on pelkkää pelleilyä ihmisten terveydellä.
Ihme että kukaan ei ole vielä kuollut Suurin Pudottaja hölmöilyssä. Suurin osa osanottajista on saanut painonsa takaisin ja aineenvaihduntansa sekaisin.
Ongelma on henkisellä puolella, kaveri on itsekin sen myöntänyt. Jos kyse on ahmimisesta, apua pitää hakea psykoterapiasta.
Toinen vaihtoehto on, että kylläisyyshormoneiden - greliini ja leptiini - tuotannossa on paha ongelma.
Eiköhän kyse ole pelkästä ahmimisesta. Syömishäiriöihin voi auttaa psykoterapia mutta ne ovat hankalia tapauksia.
"Mies laihduttanut vasta 80 kiloa ja 60 kiloa tullut heti takaisin."
Kenenkään paino ei kasva hetkessä 60 kg,
"Eikö olisi jo korkea aika uskoa THL suosituksia laihtumisnopeudesta.1-2 kg kuukausi."
Ei ole, koska sille ei ole mitään järjellistä perustetta, laihdutustahti on täysin epäoleellinen seikka, se ei jää siten muistiin että se vaikuttaisi mitenkään, sitä jää vain muisto.
Minusta laihdutusprosessi/projekti kannattaa viedä läpi niin "pian"/"nopeasti" kuin kykenee/sietää koska laihtuminen on aina joko kiusallisen hidasta tai sitä hitaampaa. Mikä tahansa motivaatio kuihtuu pois jos tuloksia ilmenee vain tipoittain. Lisäksi mitä pitempään laihduttelee niin sen varmemmin helppoheikit saavat laihduttajasta rautaisesti pitävän otteen.
Mutta, alkuunkaan ei kannata ryhtyä laihduttamaan jos ei ole olemassa riittävän vahvaa motivaatiota/syytä muuttaa kulinaarista elämäänsä siten että laihtuu ja sitten niin että pysyy tavoitteessaan. Jokainen joka on yhden kerran merkittävästi laihtunut varmasti tietää riittävän hyvin kuinka on toimittava jotta saavutettu laihdutustulos pitää, ja tietää varmasti että jos siirtyy takaisin aiempaan ruokavalioon niin lihoaa entiselleen. Tiedonpuutteesta ei ole kysymys.
Laihdutus onnistuu ja tulos pitää pitää vain kun laihduttajan arvomaailmassa on olemassa riittävän vahva syy niiin toimia. Useilla motivaatioksi ei edes riitä se tieto että laihempana edessä hyvin todennäisesti olisi pitempi elämä ja parempi elämänlaatu, se ei ole riittävän konkreetinen eikä riittävän varma syy. Moni jopa valitsee liikkumisen kävelykeppien avulla kuin luopuu mässäilystä.
" Moni jopa valitsee liikkumisen kävelykeppien avulla kuin luopuu mässäilystä."
Kovat urheilijat syö puolet enemmän kuin lihavat liikuntaa harrastamattomat,ja ovat silti laihoja.
Ei normaalilla syönnillä laihdukkaan sen enempää kuin 2 kg kuukaudessa,silloinkin pitää syödä tarkasti.Pitää olla hyvät menetelmät,jos haluaa laihtua nopeammin.
"Minusta laihdutusprosessi/projekti kannattaa viedä läpi niin "pian"/"nopeasti" kuin kykenee/sietää koska laihtuminen on aina joko kiusallisen hidasta tai sitä hitaampaa."
Tämän kirjoitaja on esitellyt laihdutusmenetelmäänsä jo enemmän kuin tarpeeksi tällä palstalla, joten menetelmä on tuttu.
Sen vuoksi ihmetyttääkin hänen kirjoituksensa jossa kerrotaan että laihdutus kannattaa toteuttaa mahdollisimman nopeasti, kun hän itse ei ole kuitenkaan toiminut sen mukaisesti.
Hän ei hyödynnä liikunnan ja urheilemisen hyötyä laisinkaan vaan pyrkii minimoimaan lihaksensa joka tottakai alentaa painoa.
Rasvaa saa poistumaan elimistöstä ilman minkäänlaista näläntunnetta tai kidutusta noin 4 kg kuukaudessa, harrastamalla kohtuullisen (pienen) määrän liikuntaa. Eli noin 1 kg viikossa.
Toisaalta, hän on myös kertonut missiokseen tuhota tämä keskustelupalsta, joten moinen ristiriitainen hölynpöly on ymmärrettävää ulosantia yksilöltä, joka kärsii selvästi tasapainottomuudesta mielenterveyden kanssa.
Mielestäni hän on liiankin tasapainoinen.
Toivoisin, että jätetään psykologinen hölynpöly eli psykovittuilu muualle ja keskitytään palstan aihealueeseen.
Kun on selvästi nähtävissä että hänen toimintatapansa ja käytöksensä ei edusta sitä mitä pidetään normaalina, ei mielestäni ole vääryys sanoa sitä ääneen mikä on kaikkien nähtävissä.
Kun hän vielä itse syyllistyy samaan mistä nyt mainitset, eli muiden kanssakirjoittajien väheksymiseen (vittuiluun), en itse henkilökohtaisesti näe ongelmaa siinä, että hänelle kerrotaan faktat samalla menetelmällä.
Minäkin toivoisin että palstalla keskityttäisiin aihealueeseen, mutta se on osoittautunut mahdottomaksi sen jälkeen kun tämä edellämainittu kirjoittelija on tullut palstalle, aiheenaan: palstan tuhoaminen.
Tiedän mitä ajattelet, että eikö olisi vain parasta sitten antaa tämän kirjoittajan olla omissa oloissaan niin hän kenties lopettaa toimintansa.
No, näinhän ei ole käynyt. Ainoa mihin olen huomannut hänen reagoivan, on se että antaa terävää palautetta. Silloin alkaa se itku ja ahdistus joka kenties jonakin päivänä johtaa siihen että hän poistuu paikalta.
Mistä ihmeestä sinä oikein puhut?
Ei siinä tosiaan mitään psykologiaa tarvita.Laihduttamiseen riittää se että laihduttaa,pitää kalorit alhaalla ja harrastaa liikuntaa.
JOS OMAA HALUA EI OLE KUKAAN EI VOI LAIHTUA kyllä antti railiollakin on sen verran älliä päässä että tajuaa nämä kaloriasiat.
»Mistä ihmeestä sinä oikein puhut?»
Kommenttini kohdistui siis ketjussa edelliseen oman viestini yläpuolella olevaan viestiin, kuten sitaatista voi päätellä, eikä esim. ketjun aloittajan viestiin.
Eli kuka on liiankin tasapainoinen?
»Toisaalta, hän on myös kertonut missiokseen tuhota tämä keskustelupalsta, joten moinen ristiriitainen hölynpöly on ymmärrettävää ulosantia yksilöltä, joka kärsii selvästi tasapainottomuudesta mielenterveyden kanssa.»
Mielestäni hän on liiankin tasapainoinen.
Toivoisin, että jätetään psykologinen hölynpöly eli psykovittuilu muualle ja keskitytään palstan aihealueeseen.
Jollakin on missio tuhota tämä foorumi, sinullako? Eli kuka on liiankin tasapainoinen - puhutko nyt itsestäsi?
Jos olet yhtään seurannut tämän keskustelupalstan keskusteluja, tiedät kenestä on kysymys.
Jos sensijaan et ole seurannut, suosittelen lukemaan ketjuja läpi niin tilanne alka hahmottumaan.
Siis kuka on liiankin tasapainoinen vai onko kyseessä vitsi?
Jätetään KNM nyt rauhaan ja keskitytään tämän ketjun aiheeseen eli julkkikseen, joka ensin laihdutti 80 kg ja sitten lihosi 60 kg.
"Jätetään KNM nyt rauhaan ja keskitytään tämän ketjun aiheeseen eli julkkikseen, joka ensin laihdutti 80 kg ja sitten lihosi 60 kg.!"
Ja homma meni pieleen koska Suurin Pudottaja on ihmisten terveydellä pelleilyä
Ei se siinä kilpailussa ole laihtunut,mutta on sinne nyt menossa.
"Ei se siinä kilpailussa ole laihtunut,mutta on sinne nyt menossa."
ts. kerran vielä
Minua ei millään tavalla hetkauta, mitenkään, lainkaan, helppoheikkien (engl: snake oil scalper) räyhääminen tai kiukuttelu. Jos jotakin niin sellainen tuottaa mielihyvää, samalla tavalla kuin vilkaisu kirjahyllymme paraatipaikalla olevaan asetelmaan: Yksi pullo lamppuöljyä, toinen pullo säilöntäöljyä, iso pussi oravanruokaa sekä kaksi pilleripurkkia. Tuo asetelma antaa paljon motivaatiota, niin kotona irl, kuin duunissakin jossa minulla on 30x20cm värivalokuva siitä.
Näillä laihdutukseen ja pianonhallintaan liittyvillä palstolla ei ole lainkaan mahdolllista keskustalla yhtään mistään, koska erilaiset helppoheikit aina tappavat höpöttelyillän ja valheillaan kaiken keskustelun joka ei edistele niiden tulonhankintaa.
"Minua ei millään tavalla hetkauta, mitenkään, lainkaan, helppoheikkien (engl: snake oil scalper) r......"
Niin siinä käy kun ei ymmärrä asiast ayhtään mitään
"Eikö olisi jo korkea aika uskoa THL suosituksia laihtumisnopeudesta.1-2 kg kuukausi."
Siis HÄH??? Mistä tuon olet repinyt? Laskepa kuinka kauan menee lähellekään normaalipainon saavuttaminen tuolla vauhdilla! Eiköhän kilo-puoli toista viikossa ole sentään ralistisempaa.
Yhden kilon pudottamiseen tarvitaan noin 1000 kcal vähentäminen viikossa. Ei ole mahdoton tehtävä, ja laihtuminen on tervettä eikä ahmimishimoja synny. Jos syntyy, on ilmeisesti kyse syömishäiriöstä joka on sitten psyyken puolen sairaus joka vaatii oman asiantuntemuksensa hoidon suhteen.
Muutenkin pitäisi unohtaa vallan ajatus laihduttamisesta ja kuureista ja kaikesta sellaisesta. Kyse on elämäntapojen muutoksesta ja uusien terveellistan sellaisten opettelusta. Ja se ei ihan kivuttomasti onnistu, vaatii motivaatiota ja todellista halua muutokseen.
Ihmisellä kun on taipumus hakeutua kaikkeen mahdollisimman mukavaan ja helppoon ja nautinnolliseen, ikävämpien tunteitten ja tuntemustan sieto on lähellä nollaa. Ei haluta nähdä sinne ahmimis- ja mässäilyhalun ja tarpeen taakse. On mukavampi mättää sitä pizzaa naamaan ja nauttia.
Painon alentaminen on oikeasti helppoa, siihen pystyy ihan nälissään sohvalla makaamallakin .
Mielen saaminen siihen kuntoon, että paino pysyy vakaana, ilman excel-taulukoita ja muita erikoisia apuvälineitä ei olekaan niin helppoa, kuten olemme tälläkin palstalla voineet huomata.
"Yhden kilon pudottamiseen tarvitaan noin 1000 kcal vähentäminen viikossa"
Huoh. -142.9kCal/vrk. ei aiheuta 1 kg läskikatoa viikossa.
Ellei saa tarpeeksi proteiinia, seuraa lihaskato. Kanis sanoi, että kanannahat, kaali ja kahvi ovat parhaat. Kalaa 163,5 grammaa viikossa nahkoineen.
Kanis ei ole esittänyt omaa ruokalistaansa, vaikka lupasi sen jo viikkoja sitten.
Sorrut typerään ja karkeaan epätarkkuuteen asiassa.
1000kcal viikossa on päiväkohtaisesti 142.857142857143 kcal
Hänen pointtinsa lienee ollut, että 1000 gramman pudottamiseen tarvitaan yleisen konsensuksen mukaan 1000 kilokalorin PÄIVITTÄINEN (ei siis viikoittainen) vaje.
Taitavimmat teistä osaavatkin varmasti tehdä tuosta säännöstä ihan oikean kaavan.
Ennen kuin joku ehtii tärsmentämään: Hänen pointtinsa lienee ollut, että 1000 gramman pudottamiseen 7 vuorokaudessa tarvitaan yleisen konsensuksen mukaan 1000 kilokalorin PÄIVITTÄINEN (ei siis viikoittainen) vaje.
OK, seitsemän kertainen POINTTI. Tai onko se 1/7 osa POINTTIA.
Nyt vaikuttaa olevan jonkinlaista konsensusta siitä että 1 kg läskiä tuottaisi 7100 kCal energiaa.
Pointti on arkikieltä, jolla tarkoitetaan kohtaa, puolta, näkökohtaa; ratkaisevaa kohtaa, asian ydintä.
»Tuoda esiin yllättäviä pointteja.»
»Koko homman pointti on siinä, että – –.»
Miksi Kanannahkamiestä ei saa kutsua lempinimellä "Kanis"? Vastaukset poistetaan, jos tuota nimeä käyttää.
Mihin tuo loppuun kaluttu haukkumanimi perustuu?
Luulen hänen joskus teoreettisella tasolla laskeskelleen, että kanannahassa olisi ihanteellinen ravintoainekoostumus. En ole nähnyt hänen kuitenkaan ikinä suosittelevan kanannahkaa dieetiksi.
Jos ihminen syö 125 C uunissa "paistettuja" kanankoipia nahkoineen ja saarnaa lisätyn rasvan haitallisuudesta fanaattisesti niin KNM on oikein sopiva nimi kun ei rekisteröidy.
Kanis+on+hyvä+nimi,+voisi+olla+myös+Kaalis.
Jos+päivittäinen+ruokavalio+koostuu+kilosta+tai+kahdesta+rasvaisia+kanannahkoja,+luita+ja+kanan+tummaa+lihaa+sekä+neljästä+kilosta+kaalia,+dieetti+tai+elämäntapa+ei+voi+saavuttaa+suurta+suosiota.+Kaniksen+ruokavalion+oleelliset+kohdat+ovat+lisäksi+lamppuöljyn,+säilöntäöljyn+sekä+valopetroolin+(engl.+kerosine,+flying+petrol)+100+%:inen+välttely,+marjojen,+hedelmien,+sienien,+perunan+ja+porkkanan+julistaminen+kirkon+kiroukseen+sekä+kokojyväviljojen+(mm.+leipä,+pasta,+riisi)+haukkuminen+maanrakoon.+Tuo+on+ihan+valmista+kauraa.+Hikimurheilu+on+kaikissa+muodoissaan+no-no-no.
Tosin+162,37+grammaa+rasvaista+kalaa+sallitaan+viikossa,+ja+töihin+saa+kävellä.+Joustavaa+-+eikö+totta?
Jos+olet+todellakin+-+miksi?+-+Kaniksen+tai+Kaaliksen+opetuslapsi,+varmasti+osaat+lähettää+tiedon+siitä,+mikä+tekee+kananrasvasta+ihan+ykkösjutun.+Sehän+ei+todellisuudessa+juurikaan+eroa+naudanrasvasta.+Proteiini+on+ok,+samoin+K-vitamiini.
Kanis+lupasi+julkaista+ruokapäiväkirjansa+netissä+jo+viikkoja+sitten,+mutta+eipä+ole+näkynyt+vieläkään.+Liekö+hänen+suuresti+ihailemiensa+brittien+ohjelmat+sanoneet+sopimuksen+irti.
Kanan rasca on rasvahappokoostumukseltaan parempaa kuin naudan rasva.
Se+on+tiedossa,+mutta+se+ei+tee+kanannahoista+terveysruokaa.+Naudan+rasvasta+40+-+45+%+on+kovaa,+siassa+kovan+rasvan+osuus+on+noin+kolmannes,+ja+broilerin+ja+kalan+rasvasta+kovaa+on+25+%.
Broilerin+rinta+ja+file+on+erinomainen+ja+rasvaton+proteiinin+lähde+ja+kanan+koipireidet+ILMAN+NAHKOJA+ovat+edullinen+ja+siten+hyvä+proteiinin+lähde.+Lisäksi+koipireisi+on+hyvä+K-vitamiinin+lähde,+mutta+nahkoja+ei+kukaan+tarvitse.