Nordea lähettelee uhkailukirjeitä eläkeläisille

Siitähän kirjoitin jonkin aikaa sitten:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nordealta-kova-ukaasi-mattimyohasille-tulemme-rajoittamaan-pankkipalvelujasi-esimerkiksi-estamalla-tilien-ja-maksuvalineiden-kuten-korttien-ja-verkkopankin-kayton/7917808

Trollikkahan kai siihen ongelmaan monestikin törmännyt yrittäessään hoitaa asioita.

Sensijaan kun rikokset ja rahanpesut on isoja Nordea kyllä on palvellut auliisti ja palvelee varmaan vieläkin:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yle-tiedot-1-800-miljardin-epailyttavista-tilisiirroista-kertovat-pankkien-laiminlyovan-rahanpesun-ehkaisyn/7931186

22

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka nyt ylipäätään olisi Nordean asiakas. . .

      • Anonyymi

        Ok kiitos paljon!!!!! et siis Anna minun olla tekemisissä hänen kanssaan??????? ja mitä vittua sä oot taas penkonu mitään muitten ihmisten asioita????? voitko mitenkään antaa sen viestin mennä läpi edes yhden kerran????? lasten takia!!!!!!!!et voi olla mustasukainen hänestä! Herran Jumala sun kanssa!oot mun rakkaus aina enkä halua muita kuin sinua!


    • Anonyymi

      Ei kannata vastata tai mitään antaa niille vastaan, antaa vaan lähetellä mitä haluavat, vastausta ei kannata antaa lainkaan.

    • Anonyymi

      Oletko Harmis vanhuus- vai työkyvyttömyyseläkkeellä?

      • Anonyymi

        Älä häiritse häntä. Anna levätä. Nyt on jo myöhä ilta.


    • Anonyymi

      No jos lähettää takaisin?

    • Minä tykkään aina sinusta enemmän kun välität muista.
      Sitä tunnetta ei viedä vaikka kieltäisinkin sen.🥰

      vaikka en ole Nordean asiakas mutta kyllä menee erittäin pahaksi ikäihmisille kuin kosketus tunne tasolla ikäihmisiin olisi täysin unohtunut eikä realistista mitään tietoa. Onko ihmiset unohtanut ikäihmiset?

    • Anonyymi

      Noihin tuollaisiin ihmeellisiin kyselyihin ei todellakaan kuulu vastata ollenkaan millään tavoin, tuosta poliisi on jo sanonut moniinkin kertoihin..

      Ei millään tavoin saa vastata.

      Nooh itse.. huh, hyviä pyöräilykelejä on ollut, tuli ideaksi ostaa uusia kauluspaitoja, mutta on jo tarvittavat, mutta jos kaupoissa näen noin 54eur vaaleanvihreän tai pinkin ostaa pamautan sellaisen kokoelmiini, puuttuvia värejä.

    • Anonyymi

      Nykyään pankit kyselee mihin ihminen käyttää rahansa. Mitä ihmettä se niille kuuluu. Multa ne kyseli kun yritin nostaa 15000 euroa niin alkoi kova kysely mihin käytä rahat ja sitten sanoin pankkineidille päin naamaa että huoriin käytän rahat. Piti kirjoittaa johonkin lomakkeelle myös mihin käytän ne rahat niin kirjoitin siihen että huoriin käytän ne rahat vaikka oikeesti ostin veneen.

      • Anonyymi

        Se ei varmaan yhtään ihmetellyt sitä koska olethan ätmi etkä saa muuten kuin rahalla.


    • Anonyymi

      Mä olen ratkaissut ongelmat Nordean kanssa. Itse lopetin sen pankkisuhteen, koska pelkäksi pottuiluksi se henkilöllisyyden todistelu meni monen ikäihmisen kohdalla. Vanhusten tilit lopetettiin, "uskotut miehet" vanhusten sukulaisista valitut. Lopetti vanhuksen tilin kyseiseen pankkiin ja avasi toiseen pankkiin uuden tilin, jonne eläke menee... hoitivat myös uudet suoraveloitus sopimukset.

      Ja Nordea kehtaa vielä vedota uuteen lakiin... vanhusten eläkkeet menee pankkiin ja niistä rahoista on kyse! Eikä mistään rahanpesusta, josta sitä nyt ulkomaailmasta syyttävät! Vanhusten olisi pitän yt antaa kuvallinen henkilöllisyystodistus heille kopioitavaksi. Olisivat tallettaneet sen tiedostoihinsa varmuuden vuoksi.

      Jos hiukan tarkemmin muistelen, jokut työntekijät olivat kavaltaneet juuri miljoonia euroja asiakkaiden tileiltä (miljardöörien rahoja) Asukkaidemme rahat ois varmaan jätetty rauhaan... mutt tilejä ia tietoja ois voitu käyttää rahan siirroissa hyväksi.
      Jonkun eläke- mummon tilille hupsahtaisi 10milj. € ja saman päivän iltana ne ois kadonneet. Pankkitositteen mukana selitys ett tuli pieni näppäily virhe, joka korjattiin heti kun se huomattiin. Teidän kaikki 10.000 € ovat yhä tilillänne kuten kuuluukin.


      Yhden asukkaan maksut enää rästissä, koska hänelle ei ole vielä saatu virkaholhoojaa
      maistraatilta. Sosiaalihuollosta kun neuvoivat ottamaan yhteyttä ensin sinne.
      Saattaa olla myös ett tarvitaan vielä käräjäoikeudenkin päätös edunvalvojasta.
      Jokatapauksessa asia ei kuulu mulle, paitsi ett mä tarvitsen ne hoitomaksut ja lääkkeiden laskutus apteekki kuittien mukaan.
      Kyllä tämä tästä selvenee, mutt toivottavasti pika puoliin...
      trollikka

      • Anonyymi

        Joo, virkaholhojaa anotaan maistraatin kautta, ja käräjäoikeuden kautta tulee sitten se ratkaisu. Eli käräjäoikeus päättää, KUKA määrätään holhoojaksi. Katsovat läpi lääkärinlausunnot ja ehdotettujen holhoojien tiedot.

        Panit voisivat kyllä käyttää ihan tervettä järkeäkin näissä asoissa. Kyllä he arkistoistaan näkevät, kuinka kauan joku ihminen on ollut heidän asiakkaansa ja minkälainen historia henkilöllä on ollut rahaliikenteensä kanssa.

        Joskus pankeissa toimitaan ihan hienostikin: eräs höppänä sukulaiseni oli mennyt "ystävänsä" kanssa pankkiin nostamaan rahaa ja virkailijalla oli herännyt epäilykset, että kaikki ei ole kunnossa. Virkailija otti yhteyttä maistraattiin, että tarttis varmaan holhoojan tämä sukulainen.. Ja niinhän siinä kävi, että holhoojan sai (eikä "ystävä" päässyt käsiksi havittelemiinsa rahoihin). Se vaan on jännää, että edes tämän höppänän omat lapset eivät koskaan ole saaneet tietää, kuka tuo "ystävä" on ollut, vai onko peräti ollut joku lapsista. Se on kuulemma salassapidettävää tietoa.. Hieman outoa tilanteessa, jossa kaikki taloudelliset asiat revitellään auki..ja lapsilta kysellään ihan älyttömiä, kuten esim. että kuinka aljon vanhemmallasi on omaisuutta ja mitä.. Miten kuvitellaan, että lapset (vaikkakin jo keski-ikäisiä) tietäisivät omien vanhempiensa rahan ja omaisuuden määrän?

        PS. Minultakin joskus pyydettiin passista kopiota, sanoin suoraan, että ootko ihan tosissasi? Olen ollut teidän asiakas yli 30 vuotta ja mikään ei ole sinä aikana suuremmasti muuttunut, ei edes nimi. Vastaus oli jotain että joo, mutta kun laki ja blaa-blaa.. Kimmastuin siinä sitten jo sen verran, että sanoin että haistapa kuule jo emäsian vittu, minä en teille lähettele mitään kopioita..Kaikki on toiminut ihan kuten ennenkin sen jälkeen, eikä kukaan ole enää kysellyt mitään.


    • Anonyymi

      Uhkailevat asiakkaitaan ja pesevät rahaa

    • Anonyymi

      Luulisi kiinnostavan ihmisiä pitämään pankkiasiansa kunnossa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

    • Anonyymi

      Voisin sanoa nopean finanssiviheen, nopeasti kaikki rahat pois facebookista kun ikivanha kaatuva firma, minä olin joskus 20 vuotta sitten tuossa... kaatuu ja kurssiromahtaa on selviöl.

    • Anonyymi

      Pallivahaekonomisteista ei kannata unohtaa kouluttautuneimpia. Suomen asiakastieto ei luovuta ihan kaikkea tietoa kuitenkaan, eikä poliisikaan juuri puutu.

    • Anonyymi

      Itse asun ulkomailla ja asunut jo lähes 30 vuotta.
      Minulla on ollut aikoinaan jonkin aikaa tili Nordeapankissa Suomessa asuessani, ja olen unohtanut sen vallan. Sitä ei ole siis käytetty sen jälkeen kun Suomesta lähdin.
      Nyt sittten kolmisen vuotta sitten sain tuon samaisen kirjeen jossa vaadittiin lähettämään passista kopio tai kirjautumaan pankkitunnuksilla vastaamaan joihinkin kysymyksiin. en tehnyt kumpaakaan koksa passini kopiota en todellakaan mihinkään lähetä, ja pankkitunnuksia minulla luonnollisestikaan ei ole.
      Minulla on kaksi tiliä täällä paikallisessa pankissa ja niitä käytän.
      Nyt sitten tuli taas samanlainen kirje. Roskiin meni. Rajoittakoot pankkipalvelua, enhän sitä ole miesmuistiin edes tarvinnut enkä käyttänyt. En tiedä onnistuisiko tilin lopetun netissä koska Suomeen ei ole aikomus tulla enkä siellä käy kuin aniharvoin ja nyt kun viimeinenkin omainen joka siellä asui on kuollut, ei ole mitään asiaa. Jos ei onnistu olkoot. Rahaa tilillä ei ole.

    • Anonyymi

      Kangasharjukin teki sittemmin eli suoritti jyrkit.

    • Anonyymi

      1 asia minkä opin kyllä aikoinaan, kymmeniä vuosia aikaa, kkk, eli ku klux klan -ihmisiltä miten neuvotellaan, kun oli dragon-tittelillä, lopetin itse joo, meni niin julmaksi se homma.

      Opin hyviä neuvottelutaitoja, jos tulee joku kova neuvottelija vastaan työhaastattelusskin, voin heittää: Mikäs tyttö siellä mekkonsa kanssa taas tanssahtelee, katsotaan....

    • Anonyymi

      Pankit on varkaita. Jos on enemmän rahaa, saat perintöö tai voitat lotossa niin ne alkaa tuputtaa sulle sijoitus juttuja mihin voisit sijoittaa. Siitä pankki tienaa itse rahaa etkä sinä tienaa euroakaan vuosikausiin vaan voit jopa menettä rahasi niin on ihmisillä käyneet menettäneet kymppitonneja kun kuunteleva epäpätevien pankkihenkilöiden sijoitusneuvoja. Itselle tuputettu kaikenlaista heti kun menee nostaa tonnin niin ne alkaa kyselee haluatko sijoittaa, haluatko asuntolaina ja kaikkea mahdollista ja vaikka sanoo ei niin ne kysyy vielä kymmenen kertaa samaa. Sanoin sille naiselle päin naamaa että vaihdan pankkia jos kerran vielä tuputtavat jotain mulle.

    • Fiva uhkailee Nordeaa.

      (hihitystä)

    • Anonyymi

      Maailmankaikkeuden finanssirahasto, maailmanpankkikin jo uhkailee jollei Suomen pääministeri lähde tekemään lattiasiivousta joka on hänen ammantinsa niin kaikki kaatuu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      180
      4720
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      25
      3626
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2542
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2227
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      45
      1419
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1250
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1053
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      973
    Aihe