Asettaako palkkatuki ihmiset eri asemaan työnhaussa?

Anonyymi

Mielestäni palkkatukea käytetään surutta väärin, koska yleensä palkkatyön jälkeen loppuu työt ja otetaan seuraava ”uhri” tilalle.

Mutta asettaako palkkatuki työnhakijat eri asemaan, jos kuten yleistä on, työpaikkaa hakee henkilö kenellä ei palkkatukioikeutta ja henkilö jolla palkkatukioikeus on?
Onko lakien kanssa ristiriitaa?

Entäs onko eettisesti oikein että palkkatukea myönnetään niin että yritys kierrättää työntekijöitä tai työntekijöitä joilla oikeus palkkatukeen? Esimerkiksi SPR on tällainen.

Pitäisi lakkauttaa koko palkkatuki!

6

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Palkkatukea ei tarvitse lakkauttaa vaan uudistaa. Tuki on nykyisellään turhan avokätinen ainakin täysin työkykyisten kohdalla. Tuen sisältö pitäisi jatkossa ymmärtää (tulevan) työntekijän perehdytystukena eli valtio maksaisi kompensaatiota siitä, että työnantaja uhraa resurssejaan työntekijän taitojen ja osaamisen kehittämiseksi työtehtävien vaatimusten mukaiseksi. Siis eräänlainen "köyhän miehen oppisopimus".

      Tukirahan tulisi laskea kuukausittain porrastetusti alaspäin, jolloin työnantajan houkutus ottaa henkilö töihin pelkästään tuen takia laskisi. Työnantajalle pitää asettaa sopimuksen kautta sanktiouhka, jotta tämä noudattaa henkilön työllistämissuunnitelmaa. Ja vielä...TE-toimiston tulee seurata kuinka ne tuhannet eurot tosiasiassa käytetään näissä palkkatukisuhteissa.

    • Anonyymi

      palkkatuki nimenomaan asettaa ihmiset samanarvoiseen asemaan työnhaussa. Sehän palkkatuen tarkoitus onkin. Heikommin työllistyvä (osatyökykyinen, ikääntynyt, heikosti koulutettu jne) nostetaan palkkatuen avulla yhtä houkuttelevaksi muiden kyvykkäämpien hakijoiden kanssa. Palkkatuki on siinä mielessä keinotekoinen että palkkatukijakson jälkeen työnantajan kiinnostus työntekijää kohtaa saattaa lakata. Etenkin jos palkkatuetun työntekijän työn suoristuskyky on edelleenkin heikko. Yritys ei ole yleinen sosiaalitoimisto. Työntekijöiden työsuoritusten tulee olla omistajalle ja firmalle profittia ja lisäarvoa tuottavaa.

    • Anonyymi

      Minä sain sen takia palkkatukea, koska minulla on terveyteen liittyviä heikkouksia. Ilman palkkatukea minun kohdalla en olisi saanut edes hetkellisesti vakituista työpaikkaa tai mahdollisuutta minnekään, koska tässä kiusaamiskulttuurissa ollaan epäluuloisia heti jos olet yhtään ns. erillainen.
      Minulla oli aikaisemmin paikkoja jossa vain käytettiin palkkatukea hyväksi, mutta lopulta myös sellainen paikka jossa sain jatkao niin kaun kun heillä oli varaa palkata.
      En ikinä saisi mitään työkokemusta ilman, että kannustetaan ottamaan töihin muitakin kuin näitä jotka syntyi onnekkaina.

      Minun neurologiset häiriöt vaikuttaa eniten sosiaalisiin taitoihini, varsinkin fyyisisesti jos stressaan, ja niiden pitäisi olla täydelliset joka työhaastattelussa. Koskaan työnteostani ei ole tullut valituksia ja olen hyvin tarkka työntekijä, tykkään tehdä töitä ja ne harvat hyvät työskentely hetket mitä palkkatuki on minulle saanut on tarpeellisia.

      Se miten palkkatuki nykyään määrätään on turhan epämääräinen ja sekava. En sano, etteikö pitkäaikaistyöttömän, mutta muuten normaalin ja terveen ei pitäisi sitä saada. Koska jos on pitkään työttömänä niin väkisinkin menettää joitain taitoja ja kykyjä, se on hyvin lamaannuttavaa.
      Silti.. Ensisijaisesti toivoisin, että palkkatuki annettaisiin heille joilla on häiriöitä tai muita poikeuksia, jotka heikentää heidän mahdollisuuttaan päästä työelämään. Tai jos haluaa päästä naisena ns. miesten allalle ja miehenä ns. naisten alalle.

      Vaikka kuinka sanotaan, ettei syrjitä sukupuolen, lievän autismin, yms. takia niin sitä tapahtuu jatkuvasti ja jotkut vain joutuu koko elämänsä uimaan vastavirtaan.

      • Anonyymi

        Ei se ole sekava. Sinun ja monen ajattelu on sekava.


    • Anonyymi

      Kyllä asettaa. Hyvillä työntekijöillä ei ole oikeutta palkkatukeen, koska he ovat olleet töissä sen verran ettei kyseistä oikeutta ole kertynyt.

      Lisäksi terve työpaikka palkkaa henkilöt niin että palkkatuen jälkeen, jos sellaista on haettu, työsuhde jatkuu. Palkkatuki haetaan siis toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen, jonka tulisi olla ehto palkkatukeen!

      • Anonyymi

        palkkatuen idean olet sisäistänyt tarkoituksella väärin. Palkkatuen tarkoitus on koettaa nostaa pussinperällä olevia pitkäaikaistyöttömiä työelämään, Heillä on rajoitteistansa johtuvia suuria ongelmia työllistyä. Työantajat suhtautuvat heihin lähtökohtaisesti epäluuloisesti. Palkkatuetut koetetaan saada samalle viivalle paremmin menestyvien kanssa työnhakutilaanteessa. Työnantaja sitten halutessansa puntaroi palkkaako avoimeen työpaikkaan heti hyvän priimatasoisen osaajan vai rajoitteisen jolla on apunansa palkkatuki. Huolimatta palkkatuki-mahdollisuudesta varsin monet työnantajat palkkaavat ensisijaisesti priiman osaavan työntekijän joka heti tuottaa tulosta. Palkkatuettu työtön näyttäytyy monelle työnantajalle riskisijoituksena. Rajoitteisia työntekijöitä palkkaa yrittäjä jolla itsellänsä on jokin terveydellinen rajoittava ongelma.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      311
      2814
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1443
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1271
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1261
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1255
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1205
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1095
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      1007
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      921
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      817
    Aihe