Mistä musiikin alkeita päähän?

Anonyymi

Koulussa aikoinaan musiikkitunnit meni täysin pipariksi sen takia että opettaja ei saanut oppilaille mitään kuria. Sitten pelattiin korttia ja mölistiin häiriten muita.
Myöhemmin alkoi kaduttaa etten oppinut mitään alalta. Nykyään olisi kiinnostusta oppia jopa soittamaan.

Haluaisin oppia ymmärtämään edes termejä käytännön esimerkein. Siis ääniesimerkillä missä samalla näytetään kyseinen nuotti jne..

Päivän aviisi kertoi että jotkut soittelijat eivät osaa muuta kuin yhden soinnun! Jos sekin riittää, niin varmasti löytyy monta uutta muusikkoa kansan syvistä riveistä.

Itse en osaa nuotteja enkä osaa mitään soittaa millään värkillä mutta epäilen että sointukin on enemmän kuin kitaran yhden kielen rämppäys. No, ok googlesta opin että se on kahden tai kolmen sävelen aikaansaama yhteisääni(?) jos ymmärsin oikein.

Löytyiskö joku täyspihallaolevalle aloittelijalle sopiva ohjesivu?

1

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Illan elokuva teemalla:
      ei se niin iisiä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe