Kokoomukselta tuki aborttilain uudistamiselle
OmaTahto2020-aloitteella ajetaan aborttilain päivitystä.
Kokoomus tukee OmaTahto2020-kansalaisaloitetta. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo muistuttaa Twitterissä, että kokoomuksen tasa-arvo-ohjelmassa esitetään naisten itsemääräämisoikeuden vahvistamista muuttamalla aborttilainsäädäntöä yleisen pohjoismaisen mallin mukaiseksi, eli lopettamalla muodollisen perusteen ja lähetteen vaatiminen.
OmaTahto2020 on kansalaisaloite, jonka tavoitteena on päivittää Suomen laki raskauden keskeyttämisestä. Kansalaisaloite vaatii, että jatkossa abortin saamiseksi riittää raskaana olevan oma tahto ja että kahden lääkärin lausunnon vaatimisesta luovutaan. Lisäksi esitetään luopumista erillisten perustelujen vaatimuksesta. Aloitteen mukaan raskauden keskeytys tulisi mahdollistaa sairaaloiden lisäksi myös osaavassa terveydenhuollon yksikössä.
Lakiehdotus ei sisällä muutosesityksiä lääketieteellisistä syistä tai sikiödiagnostiikan perusteella tehtäviin keskeytyksiin, eikä esitä muutoksia raskaudenkeskeytysten viikkorajoihin. Lakiin esitetään lisäksi kirjattavaksi selkeästi, että keskeytys on mahdollinen myös sosiaalisista syistä aina 20. raskausviikolle saakka. Tällöin luvan myöntäisi Valvira.
Tämän viikon keskiviikkona vireille tullut aloite oli perjantaihin iltapäivään mennessä kerännyt jo noin 29 500 kannatusilmoitusta.
Näin konservatiivit
https://www.verkkouutiset.fi/kokoomukselta-tuki-aborttilain-uudistamiselle/#a1a7de99https://www.verkkouutiset.fi/kokoomukselta-tuki-aborttilain-uudistamiselle/#a1a7de99
Älä äänestä kokoomusta
Anonyymi
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
En meinannut äänestää kokoomusta mutta tän luettuani muutin mieltäni. Kiitos!
- Anonyymi
Äänestän kokoomusta, kuten olen ennenkin äänestänyt. Aborttilain uudistus ei vaikuta asiaan.
- Anonyymi
Aborttilaki on minulle aivan sama, mutta ennemmin katkon käteni kun äänestän epäisänmaallista ja suomalaista työntekijää vihaavaa kokoomusta.
- Anonyymi
Älä tule kertomaan ketä pitäisi äänestää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694909KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923840- 1883621
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783279Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241971
- 1871847
- 301696
- 431405