Ajattelin, että ostaisin koulumatkoilleni Jopon niin sanotun kopion uutena. Hinta saisi enimmillään olla 300€. Tai sitten ostan käytetyn kotimaisen. Esim Tori.fi on täynnä vanhoja miesten pyöriä 50€ ja ainakin tietokoneruudun välityksellä näyttää melko hyväkuntoisilta, mutta onko ne hyviä tai luotettavia? Isoäitiltä lähti etuhammas, kun osti käytetyn tunturin mummiskan ja sarvet käänty töyssyssä ylösalaisin ja mummo lensi sarvien yli. En halua, että itselleni käy samoin. Olen melko laiha, mutta kasvan koko ajan joten kestääkö esim joku 30v pyörä sitten, kun oon aikuinen? Onko jotain metallin väsymistä mitä vanhoissa on? Kieltämättä haluaisin kotimaisen pyörän, mutta ei rahat riitä uuteen semmoseen. Taitaa helkama olla ainut mitä vielä Suomessa valmistetaan. Omistin yhen käytetyn poikien 24" pyörän 3luokalla ja siitä jäi pahoja kokemuksia. Lukkoon oli jäänyt avain jumiin eikä ikinä lähtenyt pois, satulatolppa oli kiinniruostunut vaikka sitten lähtikin, kun vain ajoi, ja varmaan kaikki vanhan pyörän viat löytyi. Onko teillä kokemuksia käytetyistä pyöristä? Tai ylipäätään omistatteko vanhoja pyöriä? Onko toiminut hyvin ja oletteko vielä yhtenä kappaleena? Isoäiti kehotti ostaa uuden, mutta isoisä jolla aikanaan ollut jopa pyöräkorjaamo sanoi, että kotimainen on varmasti parempi kunhan ei osta sellaista jonka runko murtunut. Toki esim toi mummiska jonka sarvien yli mummoni lensi saattoi olla ihan hyvä ja, että joku joka ei osaa pyöriä korjata oli kiinnittänyt sarvet väärin?
Uusi halpa pyörä vai vanha kotimainen käytetty pyörä?
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taisi olla mummolla ohjainkannatin vähän löysällä kun sillä tavalla pyörähti. Nykyään Helkamankaan mankelien kotimaisuusaste ole entisellään. Taitaa olla Jopo ainoa jonka runko valmistetaan kotimaassa. Muut tulee idästä todennäköisesti Taiwanista. Vaan hyviä ja kestäviä nekin ovat. Mitä taas käytettyyn polkupyörään tulee, niin jos viidelläkympillä saa kannattaa ostaa. Muistaa vaan läpikäydä ja tarkistaa kiristykset asetukset.
Vähän ajettu tai hyvin huollettu laatupyörä on aina parempi vaihtoehto kuin marketin halpapyörät. Kannattaa katsoa että on päältä siistin näköinen niin silloin tekniikkakin yleensä pelaa. Yksi vaihtoehto on tuunata tai kasata pyörä mieleisekseen. Ajelin vuosia vanhalla retkipyörällä josta oli tehty yksivaihteinen. Ja sitten voisi vähän katsoa keltä ostaa. Paljon on varastettuja kaupan.
Joo. Itse ainakin ekana katon, että onko runko lukko kunnossa jos sellainen on. Jos on rikki niin en todennäköisesti edes ota yhteyttä myyjään, kun riski, että pyörä on varastettu on aika suuri. Toki saattaa myös olla, että myyjä on pyörän oikea omistaja ja, että hän on vain hukannut avaimet ja päättänyt rikkoa lukon. Sitäkin vaan on kovin vaikeaa todistaa.
Ostin muutama vuosi sitten Torista käytetyn pyörän hintaan 320 €. Merkki on KONA ja malli DEW PLUS. Oli vähän ajettu ja omistajalla oli vielä ostokuitti tallella joten uskalsin ostaa. Sattui lisäksi olemaan sopivan kokoinen. Olen lyhyt joten oikeaa kokoa ei aina niin vaan löydy, eikä aina edes uusista.
Monet pyöräkorjaamot eivät ota edes vastaan, rikkoutuneita halpispyöriä. Tehty siten, ettei niitä voi oikein korjatakkaan. Renkaanpaikkaus poislukien.
Jos käytettyä pyörää ajattelee, voisi olla turvallisinta ostaa sellainen jostain pyöräliikkeestä tai -korjaamosta. Tällöin se on todennäköisesti ajoturvallisuuden kannalta asiantuntijan arvioima. Tietysti jos sinulla on joku pyöriä tunteva tuttu, voit myös harkita nettiostoksia. Mutta tärkeintä on tällöin nähdä ja koeajaa pyörä ennen ostopäätöstä. Rungon kunto on tärkeä tarkistaa (murtumat, ruostevauriot), koska se on turvallisuuden kannalta oleellisin asia. Vaihteita ja jarruja yms. voi aika halvalla uusia, mutta viallista runkoa ei yleensä voi tai kannata korjata. Yksi vaihtoehto käytetyksi voisi olla joku 90-luvun maastopyörä 26-tuuman rengaskoolla ilman jousitusta. Tällainen sopii hyvin ympärivuotiseen käyttöön.
Tai sitten harkitset uutta ja säästät hieman lisää. Ketjussa mainittu Kona Dew on erinomainen vaihtoehto, mutta hinnat alkaen n. 600e.