Miksi kupla ei käytösssä ylläksellä?

Anonyymi

Ylläksellä kymmeniä altistuneita. Miksi siellä ei käytetty sitä kuplaa joka matkauluväen mukaan on helposti otettavissa käyttöön? Vai eikö se toimi suomalaisten kanssa?

9

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei toimi kun pitää saada rahat pois. Toisella puolen suuvärkkiä puhutaan vastuullisuudesta ja toinen supattaa myyntiä, myyntiä. rahhaa kassaan.
      Suomen yökerhoissakin tanssitaan, tosin ne asiakkaat ikänsä puolesta kestävät taudin paremmin.
      Ylläksen asiakkaat ovat aiemmin olleet enimmäkseen entistä 60-luvun teinejä. Heille covid-19 tanssien värkkääminen on ehkä kutsu elämän arpajaisiin.
      Kävijä ei voi vastuuta itsestään siirtää järjestäjälle, mutta oliko tanssit aivan välttämättömät on asia erikseen.

      • Anonyymi

        Hauskaa oli 🤗


    • Anonyymi

      Iltalehdessä: Ylläksen matkakohteissa 14-23.9. Lomalleilla matkailijoilla on todettu omilla paikkakunnillaan eri puolella suomea koronavirustartuntoja.

      • Anonyymi

        Ne ulkomaiset turistit ei mene humppaamaan paikalliseen tanssiravintolaan. Noilla kotimaisilla karavaanareilla ei ole opasta. Kuten tuossa jo eka kommentoi niin se on ihan jokaisen oma henkilökohtainen päätös mennä tai olla menemättä sinne.

        Ylläksellä kuten muissakin keskuksissa on kyllä mahdollisuuksia harrastaa koronaturvallisempia aktiviteetteja ilman että tarvitsee hengittää toisen korvaan. Nuo tanssiravintolat ja yökerhot ovat auki ympäri Suomea eli ei ainoastaan tunturikeskuksien huvitus..


    • Anonyymi

      Lue edes ensin mitä se kupla tarkoitti!!

      • Anonyymi

        Kupla matkailun sisällä voi toimia, mutta edellyttää kovia rajotteita.
        Bussilasti kyytiin ja menoksi. Kaikki kontaktit pois,, päivän ohjelma ja takaisin majoitukseen.
        Alueelta ei liikuta muualle.
        Kuka haluaa tuon kaltaisen lomaviikon, ehkä moni kun turvallisia maita ei ole.
        Kotimaan turisti taas käy kaupoilla, ehkä kaljalla ja jos löytää tanssit niin sinne sitte.
        Mites estät kun ravintolat haluaa rahansa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kupla matkailun sisällä voi toimia, mutta edellyttää kovia rajotteita.
        Bussilasti kyytiin ja menoksi. Kaikki kontaktit pois,, päivän ohjelma ja takaisin majoitukseen.
        Alueelta ei liikuta muualle.
        Kuka haluaa tuon kaltaisen lomaviikon, ehkä moni kun turvallisia maita ei ole.
        Kotimaan turisti taas käy kaupoilla, ehkä kaljalla ja jos löytää tanssit niin sinne sitte.
        Mites estät kun ravintolat haluaa rahansa?

        Kuplahan on ihan teoreettinen: Kenellä on muka valtuuksia tuollaisenn ihmisten liikkumisen valvomiseen ja rajoittamiseen. Kukaan ei pysty poistamaan edes kaupan oven edessä tupakoivia. Tarvittaisiin mittavat poliisiarmeijat


    • Anonyymi

      Koko puhe siitä on pelkkä kupla.

    • Anonyymi

      Ruskalla muutama yritys sai euroja, muutamat menetti ne nyt koko talven eurot. Husky yrittjät ei saa nyt senttiäkään kun alotettiin toinen aalto näin hienosti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3979
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3621
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2967
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2962
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2551
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      56
      2309
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      23
      1740
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      107
      1465
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1344
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1213
    Aihe