mikä ruoka maistuu

kun otat alkoholia niin mikä on hyvää ruokaa silloin joku suolainenko
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itse juon niin harvoin, että valitsen juotavan ruoan mukaan, en päinvastoin. ; )

Jos aikoo minimoida ryyppäämisen vaikutukset, on venäläinen tapa syödä votkan päälle pientä suolaista tai suolattua, kuten suolakurkkua ym. suolaliemessä ilmeisen hyvä. Itse lisäisin tuohon kivennäisveden juomisen raa'an votkan ohella. Suola ja alkoholi kuivattaa kehoa rankasti.

Kyllähän jääkylmä venäläinen votka ihan hyvää on, ei siinä mitään. Vichyn ja votkan joisin todellakin erikseen.

Äänestä

Hapankaali valkoviinin kanssa. Mainio juttu.

Äänestä
  • entä bratwursteja tai pyttipannua tai makkaraperunoita taikka hamburilaisia oluen kanssa

    Äänestä

Kaljaa ämpäreittäin ja 1 bratwurst-makkara päälle, saksalaisten tyyliin :)

Äänestä

Erilaisten ruokien mukaan valikoituu joko valkkaria, tai punkkua. Esim: kalan kanssa käy valkkari, pihvin kanssa sopii punkku, jälkiruokien kanssa sopii vaikka kuohari, tai makea likööri, jne. Kahvin ystävät valitsevat usein kahvin ja konjakin ( sikaari, jota ei nykyään suositella, koska polttaminen on epäterveellistä).
Eihän tuo mikään kiveen kirjoitettu määräys ole, mutta itse tykkään valita viinit noin.
Lonkeron kanssa käy grilliherkut. En juo kaljaa, en siideriä, enkä väkeviä.

Äänestä

Alkoholistin merkki on jos juo lasillisen viiniä vuorokaudessa, sehän on virallinen alkoholistin merkki nykyään. Tai purkillisen keskiolutta vuorokaudessa.

Se on aina alkoholistin merkki.

Äänestä

Ap kysyjä ootko joku 11v?? Kyllä pitäs tietää jos elänyt yhtään.

Äänestä

Kävin aamupäivällä pyöräilemässä, täydentämässä ruokavarastoja, nyt on paljon kaikkea taas. noin 20kg isolla kassilla ostelin, ostin myös tärkeitä juttuja kuten kasvovoidetta Nivea Soft :) Sekä nenäliinojakin. Ja pesin pyykit :)

Nyt on aika hyvää kanakeittoa tuossa kuumaa hyvää.

Mutta kun teen näitä erilaisia keksijuttuja, kun illalla rauhoitun viihteen pariin ennen uniukon suurhyökkäystä ja päätä tyynyyn painamista, erilaisia päällysteitä voileipäkekseihin :)

Tämä uusi Doctor Who, en ollut ennen katsonut, aika hassu on tuo nais- Doctor Who tuossa sarjassa, taisi olla osa 4 tuotannosta numero 11, jättimäisiä hämähäkkejä, ja lopussa se nais-tohtori otti kyytiinsä ihmisiä seuraavalle matkalle, huvitti, on lapsillekin sopiva tuo sarja kyllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun otat alkoholia niin mikä on hyvää ruokaa silloin joku suolainenko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu