Jos vanhemmat eivät anna jotain asiaa koskaan anteeksi

Anonyymi

Miten voin enää puhua heille?

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sehän riippuu asiasta. Esim jos käyttää huumeita ja siitä johtuvaa sekoilua niin olishan se vaikea antaa anteeksi.

      • Anonyymi

        Kauhea vastaus.
        Vanhemmat antaa kaiken anteeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauhea vastaus.
        Vanhemmat antaa kaiken anteeksi.

        Riippuu siitä jos vanhemmat ovat jyrkästi huumeita vastaan ja eivät jaksa lapsen sekoiluja ja esim jos lapsi pyytää vanhemmilta rahaa huumeisiin.Jos mun lapsi pyytäis rahaa huumeisiin niin en antais.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu siitä jos vanhemmat ovat jyrkästi huumeita vastaan ja eivät jaksa lapsen sekoiluja ja esim jos lapsi pyytää vanhemmilta rahaa huumeisiin.Jos mun lapsi pyytäis rahaa huumeisiin niin en antais.

        Oikein!


    • Anonyymi

      "Vanhemmat antaa kaiken anteeksi."
      Kenen antaa kenen ei.
      Itse en ole koskaan saanut anteeksi omaa syntymääni "äidiltäni".
      Niin - minun äitini on koko ikäni syyllistänyt minut siitä että olen syntynyt, että olen tunkenut hänen elämäänsä taakaksi ja vastuksesksi.
      Kirjoitan "äiti" lainausmerkkeihin sillä minulla ei ole koskaan ollut äitiä sanan varsinaisessa merkityksessä, vain biologinen sellainen jonka olen siis"pakottanut" synnyttämään minut.
      Minulle tehtiin selväksi jo hyvin pienenä että minut haluttiin panna kesken, mutta kun siihen aikaan aborttia ei niin vain saanut ja laiton abortti oli rikos, ei äitini uskaltanut siihen ryhtyä vaikka puoskari oli jo katsottuna.
      Minulle ei koskaan kehittynyt läheistä äiti-tytär suhdetta. Hän ei koskaan antanut minulle anteeksi. Lapsena yritin kaikin tavoin hyvittää olemasssa oloani mutta en saanut ostettua hyväksyntää. Niinpä lähdin hyvin nuorena kotoa ja pistin välit poikki kokonaan. Oli pakko pelastaaakseni itseni. En ole vuosiin ollut missään yhteydessä "äitiini", ja näin on hyvä.
      Nyt olen itse kahden lapsen äiti ja tehnyt kaiken päin vastoin kuin minua on kohdeltu. Päätin että lapseni eivät koskaan saa kokea sitä kylmyyttä ja suoranaista vihaa mitä minä koin. Lapseni ovat minulle kaikki kaikessa. Heidän puolestaan menisin vaikka tuleen, enkä keksi sellaista asiaa jonka takia heidät hylkäisin.
      Minussa nostaa voimakkaita tunteita väite että vanhemmat aina välittävät sekä valheellinen äiti-madonna- myytti. Se ei todellakaan pidä paikkaansa ja se on todistettu monta kertaa uutisten kertomana kun rajuaj kaltoinkohtelutapauksia on paljastunut.

    • Anonyymi

      Riippuu asiasta, minun täti meni hankkimaan lapsen joskus nuorena miehen kanssa, jonka kanssa ei ollut naimisissa. Sille tuli riita vanhempien kanssa, se lähti sen miehen matkaan noin 18-vuotiaana, eikä puhunut vanhemmilleen enää ikinä ja on ollut onnellisesti sen saman miehen kanssa koko ikänsä ja heillä on kolme lasta. Ne vanhemmat, eli minun isovanhemma ovat jo kuolleet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4927
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      426
      1566
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      191
      1138
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1123
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      17
      1036
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1020
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe