Olen tässä perustamassa yritystä ja palkkaamassa vähintään muutaman työntekijän toimistoon. En ole varma kuuluisivatko nuo millekään alalle jolla on oma TES niin en tiedä kuinka paljon pitäisi palkkaa maksaa. Onko 8e/tunti siedettävä palkka erittäin helposta ja yksinkertaisesta toimistotyöstä, joka ei vaadi minkäänlaista koulutusta tai aikaisempaa kokemusta ja johon sisältyy paljon luppoaikaa kun hommia ei ole? Tarkoituksena olisi kuitenkin koittaa tuottaa työpaikkoja ja kokemusta nuorille joilla ei vielä ole työtä, kokemusta tai korkeamman tason opiskelupaikkaa.
Paljonko palkkaa pitäisi maksaa työntekijöille?
13
197
Vastaukset
- Anonyymi
parempi että unohdat suosiolla yrittäksi ryhtymiset. Jokin järkeilyketjussasi on pahasti pielessä.
- Anonyymi
Miksiköhän on asia näin? Tuottoa tulee kun ostan itse omalta yritykseltä palveluja, näin yritys on tuottoisa ja kykenisin palkkaamaan muutamia työntekijöitä suunnitelluilla tuloilla. Mikä on ongelma asiassa?
- Anonyymi
Joo, aloitus on joko täysin trolli tai kyseessä on puhelinmyynti, mikä on sama asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, aloitus on joko täysin trolli tai kyseessä on puhelinmyynti, mikä on sama asia.
Osa töistä on hieman myyntiin littyviä mutta on myös paljon muuta. En edelleenkään ymmärrä mikä ongelma kysymyksessäni on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osa töistä on hieman myyntiin littyviä mutta on myös paljon muuta. En edelleenkään ymmärrä mikä ongelma kysymyksessäni on?
Lataa toimistoalan palkkasuositus https://www.erto.fi/tietoa-ertosta/tiedostopankki?dir=7-palkkasuositukset-ja-tyoehtosuositukset
Laske kuukausipalkasta tuntipalkka jakamalla luvulla 160. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osa töistä on hieman myyntiin littyviä mutta on myös paljon muuta. En edelleenkään ymmärrä mikä ongelma kysymyksessäni on?
Tuo "toimistoon" on kovin epämääräinen ilmaus. Tekemään mitä? Jos olisit yhtään tosissasi, niin kertoisit vähän tarkemmin. Yksi front desk, pari suunnittelijaa, copy ja AD? Kaikilla on omat palkan perusteensa.
- Anonyymi
Taas yrittäjä joka haluaa hyväksikäyttää nuoria, eikö nämä lopu ikinä? Tai tukityöllistettyjä joiden on tarkoitus saada mahdollisyys firmalta, että voitaisiin palkata oikeasti taitojen mukaan eikä sen mukaan kuinka pärjää työhaastatteluissa/mikä on diagnoosina.
Näitä on tällaisia hyväksikäyttäjiä on jo tarpeeksi tässä maassa ilman, että pitäisi sen pohjalta firma perustaa ja pyörittää. Et sinä mikään auttaja ole, vaikka sellaiseksi haluat itsesi muka värittää. - Anonyymi
Maksat sen verran, minkä arvoinen työntekijän työpanos yrityksellesi on. Siinä kaikki. Yrittäjänä ja työnantajana sinun täytyy tietää tuo. Muuten aloituksesi on pelkkä provo.
- Anonyymi
Joku 25-30€/h on sopiva palkka tuollaisesta työstä. Koeajan jälkeen sitten 20% lisää.
- Anonyymi
ensin sinun täytyy oikeasti tietää mitä bisnestä olet tekemässä. Muutoin hommassa ei ole järkeä. Toivottavasti et ole niitä "miksun" puhelinmyynti tyyppisiä vedätyksiä. Aloitat aluksi yksin ja itse. Kuten kaikki muutkin yrittäjät. Et siis heti palkkaa ketään tyhjän päälle vaan teet kaiken itse. Tai sitten sinulla on firmassasi muitakin osakkaita eli yhtiötovereita. "Vähintään muutaman työntekijän" on perin outo ilmaus . Mitä ihmettä tarkoittaa "vähintään muutaman työntekijän". Eihän tuollaisessa ole mitään tolkkua. Bisneksesi tuskin kantaa mihinkään jos kenenkään ei tarvitse mitään osata. Toiseksensa ei ihmisiä oteta istuksimaan ja viettämään luppoaikaa toimistolle. Haaveet siitä että olisit jonkinsortin hyväntekijä kun palkkaisit ihmisiä toimistollesi istumaan 8 euron tuntipalkalla ovat täyttä tuomaskuonaa.
- Anonyymi
Kaikkea paskaa sitä vanhoilla päivillään näkeekin, huono trolli ja ala-arvoinen aloitus.
- Anonyymi
Silloin kun perustin firmani niin maksoin noin 8 euroo tunti. Katselin onko työntekijä tehokas ja tekeekö hommia. On ollut sellaisa työntekijöitä jotka käy röökillä puolen tunnin välein. Sellaiselle en antanut jatkopahvia ja nykään palkkaan sellaisia vain jotka ei polta röökiä. Nykyään palkat on 13-14 euroo tunti vakityöntekijällä. Toimistohommia ja kaikenlaista kuljetushommaa teemme.
- Anonyymi
8 tuntia on hyvä harjoittelijalle, joka tekee ensikosketusta työelämään peruskoulu- tai lukiopohjalta. Jos on valmistunut ammattiin ja on oman alan työssä, niin silloin TES-minimi on se, mistä lähdetään liikkeelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243198Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392874Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162665Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172519Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432437- 132314
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142045Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717