Henkilöstörahasto palkan sijaan

Anonyymi

Onko kokemuksia henkilöstörahastosta palkitsemismuotona? Rahastosta voi nostaa vain 15% vuosittain, mutta tästä 20% on verovapaata, 80% ansiotuloverotettua (ilman sivukuluja). Rahaston voi tyhjentää kokonaan vasta kun työsuhde päättyy.

Palkkaan verrattuna vaikuttaa hyvältä tavalta nostaa ansioita, mutta alussa varojen kerryttäminen on hidasta, myös rahaston arvon kehitys on tuossa pois omista käsistä.

5

5060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tsekkaa ensiksi mikä firma hoitaa henkilöstörahaston sijoituksia. Tarkista sijoitusten tuotot esim viiden viime vuoden ajalta.

      Eräs M-kirjaimella alkava henkilöstörahaston hoitoyhtiö on luonut nk. sijoituskorit, joissa on M-firman omia rahastoja. Jokaisessa rahastossa on omat kulunsa ja vaikka kurssit lentäisivät kuinka korkealla tahansa, M-firman rahastosijoittajalle jää yleensä vain maksajan osa. Korkosijoitusten pitäisi tuottaa parhaimmilaan matalien korkojen aikana, mutta kas, eivät tuota silloinkaan. M-firma markkinoi rahastojaan tuotto-odotuksilla, joista parissa vuodessa höylätään puolet pois. Kun saapuu pörssiromahdus, M-firman korit sukeltavat syvälle ja se tapahtuu välittömästi. Kun kurssit nousevat ennätystasolle, M-firman sijoituskorit toipuvat etanan vauhdilla ja alkavat sukeltamisen jo kun kurssit hakkaavat ennätyksiä. M-firma on hyvin tuottoisa, mutta ei asiakkailleen.

      • Anonyymi

        Entisessä työpaikassani henkilöstörahaston sijoituksia hoiteli henkilöstöstä valittu porukka. En tiedä millä asiantuntemuskella, mutta yli 10 000 e sieltä tuli kun jäin eläkkeelle.
        Henkilöstörahastosta on oma lakinsa, onneksi. Muutenhan ex-eukkoni olisi ryöstänyt nekin rahat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entisessä työpaikassani henkilöstörahaston sijoituksia hoiteli henkilöstöstä valittu porukka. En tiedä millä asiantuntemuskella, mutta yli 10 000 e sieltä tuli kun jäin eläkkeelle.
        Henkilöstörahastosta on oma lakinsa, onneksi. Muutenhan ex-eukkoni olisi ryöstänyt nekin rahat.

        Olennaista on kuitenkin vain se saitko veroetua ja/tai tuottoa henkilöstörahastosta vai et.


    • Anonyymi

      Jos saisin valita 200e/kk palkankorotuksen tai 150e/kk henkilöstörahaston väliltä, valitsisin tuon jälkimmäisen.
      Vähempi veroa ja korkoa korolle ilmiö pääsee tekemään tehtävänsä.

      • Anonyymi

        Asia ei ole noin yksioikoinen. Henkilöstörahaston tuotto voi mennä ja menee myhös miinuksille. Kannattaa katsoa miten rahasto on tuottanut. On rahastoja, jotka tuottavat ja sitten on niitä joiden tuotto korkeasuhdanteessa on max prosentti tai kaksi. Kun suhdanteet laskevat, tuotto on heti miinuksella. Kun osakemarkkinat kyykkävät, henkilöstörahasto putosi 16 % miinukselle.

        Itse olen tehnyt päätöksen lopettaa oma henkilöstörahasto-osuuteni. Syy on olematon tuotto. Viimeiset viisi vuotta osakemarkinoilla on ollut taloudellisesti hyvää aikaa, mutta henkilöstörahaston tuotto on ollut olematonta. Kerran vuodessa joku pankinjohtaja käy kehumassa tuoton verille, vaikka numerot näyttävät nollatuottoa. Älkää uskoko rahaston järjestäjien puheita ja kalvosulkeisia. Katsokaa tuottoprosentit viiden vuoden ajalta. Ilmaisen rahalle ottajia löytyy aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe