Olimmeko sen arvoisia?
(naurua)
(naurua)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Synkkää naurua heheheHEHEHEhhHÖHÖHÖhööööö
En tiedä, mutta kukkalaite on hommattu.
Hautajaisissa siunaushetkellä ei ole tapana nauraa. Tiedätkös sitä?
Mjoo
Kummallista, mutta on olemassa kulttuureita, joissa suhtautuminen kuolemaan on kaikilla tavoilla poikkeava omastamme.
Kannattaa matkustella tai plärätä nettiä.
Luterilaiset panijaiset
Periaatteessa me istumme roomalaisten sotilaiden logistiikkakäsityksen sijoittelemina viivoina matemaattisen siisteissä riveissä ja kuuntelemme keisaria standilla taivaallisten freskojen alla - ellemme ole ortodokseja; roomalaiset keksivät vähän kaikenlaista, kuten ruutupaperin ja pyörän. Orttareita he eivät keksineet. Orttarit keksivät itse itsensä valmiista pöydästä tuolileikissä, jossa puuttuvat leikistä kaikki tuolit.
(hihitystä)
Hidasälyisille
Ruutuparerilla tarkoitan modernia asemakaavaa, eli ruudukkoa.
Käsittääkseni Suomessa vai Hamina yrittää poiketa tästä ylenpalttisen säntillisestä tavasta piirtää järkevä kaava kaupungille, mutta siinäkään se eivät ole täysin onnistuneet.
(naurua)
Mjoo
Eli siis periaatteessa hautajaisilla ei ole mitään tekemistä itse kuoleman kanssa, vaan kysymys on jostain aivan muusta.
Kuolluthan kuoli jo aikoja sitten ja jätti itsensä muiden vaivoiksi kuin kirjan divariin.
(hihitystä)
Minusta hautajaisissa on jotain hämmentävän... noloa.
(hirn)
https://www.youtube.com/watch?v=b6JryO6Czbg&list=RDb6JryO6Czbg&start_radio=1&t=0
Lisäksi+olen+painiskellut+jännittävän+ja+hyvin+yksinkertaisen+vastustajan+kanssa+jo+hyvän+aikaa.
Elämän+määrittelyn.
Tämä+päivänselvä+seikka+ei+mielestäni+ole+järin+selvä,+sillä+noin+90%+tapaamistani+ihmisistä+ovat+vaikuttaneet+kuolleilta.+Ja+jos+he+sitten+ovat+sattuneetkin+kuolemaan,+niin+en+ole+kokenut+minkäänlaista+surua,+koska+surin+heidät+pois+jo+ajat+sitten.
(naurua)
Niin
Entä sitten se jäljelle jäänyt kymppi?
No tässä marginaaliryhmässä elämän välähtely ei ole mitään tasaista valoa, vaan kausiluontoista.
(reps)
Niin
Maailma joutuisi juridiseen kaaokseen jos elämän määrittely menisi uusiksi. Ja jos joku ei vieläkään käsitä mitä tässä ajan takaa, niin kuvitelkaa kuolema työksi ja elämä kesälomaksi, niin teillä alkaa napsahdella (Dissen sanoin) piäkopassa.
(reps)
Ai minkä?
Toivottavaitasesti ei tule siitä hautajaisarkun laskemisesta sellaista farssia kuin jossain Twin Peaks-sarjassa, jossa se hautajaisarkku jää pomppimaan kuin seksiä harrastaessaan.
Omituinen kysymys ?
... hautajaiset ja halloweenit lähenevät juuriidenkin päät jo iralleen lähtevät pyörimään.. hautausarkuistakinin pääkallo jo hyppää...
Funeau oletko muuten aivan varma oletko mies vain nainen?
Oikeastikin sama kysymys jonka voisi esittää nykyiselle nukkuvalle Suomen Pääministerille:
Oletko mies vain nainen: todista se, VITUN HETI NYT NÄYTILLE.
Mä olen palstan viriilein panojamppa. Muuthan täällä ovat aivan saatana muumioita ja reliikkejä.
(reps)
Parempi sanonta olisi: hautajaiset aina vain lähenevät, pääkallot entistä enemmän pyörivät.
Halloween ja hautajaiset lähestyvät pääkallot jo hautoistaan pyörivät ja irvistelevät itsellesi.
hautajaiset lähänevät, kuin formula-autojen renkaat kiihdytkissä jo pääkallot mielessä pyörivät. Tuleeko törmäys jo startissa?
Funeau ei ole ikinä saanut pimmpiä naiselta oikeasti, luulee vaan saaneensa heh :D