Kuulotesti feat. Judas Priest

Anonyymi

https://www.youtube.com/watch?v=okDHMUqSvnA
Jos kuulet jotain ääniä (kuulokkeilla) tuon kappaleen alussa 0-30s. Äänenvoimakkuus säädettynä vähän alle puoleen väliin, niin ei tarvitse varata aikaa kuulolääkärille.

Kaiuttimista ei luultavasti erotu nuo äänet.

12

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla ei ole kuulokkeita, mutta vau miten hyvä kappale tuo "Burnin up". Miten en muista tätäkään kappaletta, vaikka loppukesällä kuuntelin kaikki Priestin levyt vuosilta 1974-1990 läpi(ehkä en panautunut kaikkiin kappaleisiin kunnolla silloin). En muistanut myöskään esim. levyn "Stained class" nimikappaletta, se kuulosti ihan oudolta, kun kuuntelin yhtenä päivänä(nyt tietenkin jo tuttu, kun olen jo moneen kertaan kuunnellu). Rob Halford laulaa erittäin hyvin tälläkin kappaleella ("Burnin up").

    • En ollut kuullut aiemmin tai en ainakaan muista Halfordin laulavan ihan tällä tyylillä kuin tuossa kappaleessa "Burnin up". Hän olisi voinut enemmänkin laulaa kappaleen laulutyylillä, sillä se kuulostaa todella hienolta. Halfordilla on tai ainakin nuorena oli tosi monta erilaista laulutyyliä ja aina kun hän laulaa eri tyylillä, on melkein kuin eri ihminen laulaisi. Esim. matala ääni, joka myös voi olla hyvin voimakas, raaka ja metallinen Painkiller-kappaleen tyylinen ääni, korkealta ja kovaa (esim.Rock hard ride free, The Sentinel, Blood red skies, Dreamer deceiver) ja pehmeä ja suloinen ääni kuten kappaleessa Turn on your light, jossa hän kuulostaa mielestäni hieman nuorelta Boy Georgelta.

      • Anonyymi

        Joo no onha tuo ihan ok biisi, mutta on Priestillä parempiaki kappaleita.
        Laitoin tuon biisin vaan sen takia tänne, että siinä on biisin alussa hyvä kuulotesti huonokuuloisille.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joo no onha tuo ihan ok biisi, mutta on Priestillä parempiaki kappaleita.
        Laitoin tuon biisin vaan sen takia tänne, että siinä on biisin alussa hyvä kuulotesti huonokuuloisille.

        Kiitos kuitenkin, että muistutit mua tuollaisestakin Priestin kappaleesta =) Itse tykkään siitä kovasti.


    • Tietokonekaiuttimet 25 % koneessa, itse kaiuttimien volyymi n. 1/3 ja selvästi kuuluu sihinöitä ennen 30 sekunnin rajaa. Kuunteluvoimakkuus etenkin vuorokaudenaikaan nähden hyvinkin kohtuullinen.

      En ota kantaa siihen, kuinka surkeat äänet YouTubessa onkaan, mutta sitä ei kysyttykään. ; )

    • Jep, kuuluu kappaleen alussa tuulen suhinaa muistuttavaa ääntä ja myös jotain muutakin.

    • Anonyymi

      Täytyy kuunnella kuulokkeilla. Itsellä aika hyvät hifi sellaiset.

      Esim. Pink Floydin wish you were here köhinät, nuuskaukset ja kolinat kappaleen alussa kuuluu kuulokkeista ihan erilailla kuin hyvistä kaiuttimista.

      • Anonyymi

        Noin 25-28 sekunnin kohdalla ennen kitaran äänen koventumista kuuluu erittäin korkeaa vikinää, jotka ei varmaan tosiaan kuulu edes hyvistä kaiuttimista tai keskinkertaisista kuulokkeista. Nuo äänet on yhtä korkeita kuin heinäsirkan sirinä. Varmaankin lähellä 20 000 hertsiä.

        Ps. en suosittele kuuntelemaan samalla volyymillä (millä nuo heikot äänet kuuluu juuri ja juuri ) kappaletta loppuun. Voi olla että kuulosi on sen jälkeen astetta heikompi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin 25-28 sekunnin kohdalla ennen kitaran äänen koventumista kuuluu erittäin korkeaa vikinää, jotka ei varmaan tosiaan kuulu edes hyvistä kaiuttimista tai keskinkertaisista kuulokkeista. Nuo äänet on yhtä korkeita kuin heinäsirkan sirinä. Varmaankin lähellä 20 000 hertsiä.

        Ps. en suosittele kuuntelemaan samalla volyymillä (millä nuo heikot äänet kuuluu juuri ja juuri ) kappaletta loppuun. Voi olla että kuulosi on sen jälkeen astetta heikompi.

        Siis tarkoitin tuossa viestissä tuota Priestin kappaletta, jossa nuo vikinät kuuluu..


    • Anonyymi

      Avaruuden kohinaa ja hieman samaa tunnelmaa kuin Pink Floydin "welcome to the machine" kappaleen alussa.

    • Anonyymi

      Onko taaksepäin kuunneltuna jotakin viestejä? :-)

      Looks That Kill = Llik tath skool

    • Anonyymi

      Kuulo/ laitetestiin on luotettavampiakin keinoja. Korkeat äänet tuskin ylittävät 10 kHz.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11033
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6252
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      172
      5609
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      94
      5531
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      177
      4510
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe