15 vuotta työelämässä ja vain kaksi kertaa uran alussa vaihtanut työpaikkaa. Ne oli helppoja päätöksiä ja ruoho muuttui vihreämmäksi. Nyt on uusi tilanne, sellainen että kahteen pailkaan kysytty ja toisessa neuvottelu aloitettu ja vaikuttaa, että paikka olisi saatavissa. Valinta vaan ei ole helppo, koska sekä vanhassa, että uudessa on omat hyvät puolet ja lisäksi joitan tulevaisuuden kysymysmerkkejä. Oletteko hakeneet nykyiseltä työnantajalta tukea päätöksenteolle? Ehkä ihan suoraan ilmoittamalla, että uusi paikka on tiedossa, mutta asioista voidaan keskustella. Nyt ei ole kysymyksessä vain palkka, vaan on vähän muutakin kuten hieman liikaa työtä ja matkustamista. Tässähän pitää olla valmis katsomaan kortit loppuun asti, mutta ei myöskään pitäisi aiheuttaa mitään peruuttamatonta, jos sitten päättääkin jäädä nykyiseen työhön. Millaisia kokemuksia / neuvoja tilanteeseen?
Työpaikan vaihdon askelmerkit
2
124
Vastaukset
- Anonyymi
Tilanne joka monella työpaikanvaihtajalla on ollut edessänsä. Uutta työtarjousta ei kannattaisi käyttää kiristykeinona tai lypsykeinona nykyistä työnantajaasi kohtaan . Nykyinen työnantajasi ottaa asian varmasti puheeksi jos olet heille "korvaamaton" . Annat siis aloitteen nykyiselle työantajallesi tehdä oma-aloitteinen vastatarjous. Jos nykyinen työnantajasi ei reagoi oma-aloitteisesti, kun kerrot saaneesi uuden työtarjouksen , niin ei kannata ruveta tiukkaamaan ja tinkamaan että jäisit nykyiseen työpaikkaasi. Pysy "miehenä". Ajattelen näin että sinun olisi muutoinkin aika päivää sitten pitänyt keskustella matkustamisesta ja liian isosta työkuormastasi. Sinun sijassasi siirtyisin ehdottomasti uuteen firmaan jos kutsu tulee, Samalla kasvat korkoa korolle. Se että uudessa hommassa on myös niitä kysymysmerkkejä on hyvä asia. Epävarmuuden tunne kasvattaa ihmistä aina. joutuu muuttamaan ajatteluansa, rutiinejansa ja tapojansa uusiksi.
- Anonyymi
Kiitos ajatuksista. Noin se menee, uudet homnat haastaa ja kasvattaa. Sille ei taida paljoakaan voida, että nykyään on lähes kaikkialla vähemmällä enemmän meininki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402528Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142360Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4171038Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56859
- 79845