Veteraanien ennätykset ovat huonoja, koska lahjakkaat huippujuoksijat eivät juokse enää veteraanisarjoissa.
Mietitäänpä olisiko vaikka Viren vetänyt 10 000 m alle 30 minuuttia 55-sarjassa? Tai Väätäinen tuon ikäisenä 5000 m reolusti alle 15 minuuttia. Tai Suhosen Ari 800m reippaasti alle kaksi minuuttia.
Mielestäni olisivat, jos tavisjuoksija Juha Molari (56) juoksee 3000m 9 minuuttiin, juoksee lähes päivittäin kympin 35 minuuttiin ja kilpailuvauhtisena usealta minuutteja nopeammin. Cooperissakin lienee 4000 metrin mies. Tai 800m menee alle 2.10.
Molari ei tiettävästi ole erikoisen lahjakas, toisin kuin mainitut suomalaishuiput. Silti nuo tulokset on saavuttanut, joten huiput pysyvät paljon parempaan.
Mietitäänpä olisiko vaikka Viren vetänyt 10 000 m alle 30 minuuttia 55-sarjassa? Tai Väätäinen tuon ikäisenä 5000 m reolusti alle 15 minuuttia. Tai Suhosen Ari 800m reippaasti alle kaksi minuuttia.
Mielestäni olisivat, jos tavisjuoksija Juha Molari (56) juoksee 3000m 9 minuuttiin, juoksee lähes päivittäin kympin 35 minuuttiin ja kilpailuvauhtisena usealta minuutteja nopeammin. Cooperissakin lienee 4000 metrin mies. Tai 800m menee alle 2.10.
Molari ei tiettävästi ole erikoisen lahjakas, toisin kuin mainitut suomalaishuiput. Silti nuo tulokset on saavuttanut, joten huiput pysyvät paljon parempaan.
Vastaukset 249
Vanhimmat
Veteraanisarjoissa on lähinnä hölkkääjiä. Eivät ukot kestä kilpajuaksua.
Molari olisi omien tarinoiden mukaan toista maata, juoksee kovia treenejä ympäri vuoden ja vauhdit ovat myös ikäisekseen hurjan kovia. Tämän perusteella mies olisi kisatessaan täysin ylivoimainen. Ei vaan kisaa.
Mutta nuo menneisyyden huiput olivat huippulahjakkuuksia, vaikka siis kovaa treeniä tietysti tulokset vaativat. Jos joku Viren olisi siirtynyt sujuvasti veteraaneihin ja jalat olisivat kestäneet treeniä, olisi taatusti juossut kympin helposti puoleen tuntiin yli viisikymppisenä. Kun sinänsä lahjaton Molarikin juoksee päivittäin jopa 3.30- vauhtista lenkkiä.
Olisi mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuu, kun lahjakas juoksija treenasi kunnolla juoksua veteraanisarjoissa. Voisiko 56 vuotias pärjätä kansallisella tasolla?
Tämä Molari varmaan pärjäisi varsin hyvin. Jos vetää kolmosen yhdeksään minuuttiin treenissä eikä edes ole maksimisuoritus, niin kyllä tuolla pärjää.
Kisassa varmaan mahiksia 8.50 aikoihin ainakin.
Älä loukkaa Molaria rinnastamalla heitä noin vähämenestyviin ja lahjattomiin. Oikeuteen haastaa pian.
Ei kai haasta? Ymmärrän, että hän on itsekin kertonut, etteivät lahjat riittäneet aikoinaan maailman tasolle ja siksi lopetti uran.
Mutta ikämiehenä hän on löytänyt mahtavan kunnon ja ehkä sitä lahjakkuuttakin, jota nuorena kaipaili?
Molarin juoksujen todistusarvo on nolla eli turhat hehkutukset pois kiitos. Annetaan kunnia niille, joille se kuuluu.
Eli jodille ja soirolle
Poiminta muutaman vuoden takaisesta uutisesta 10 km SM-tiejuoksusta:
"Riku Kyllösen 75-syntymäpäivä on vasta marraskuussa eli Kyllösen ikä juoksupäivänä ei riittänyt ennätykseen. Kyllönen juoksi 46.45, kun M75-sarjan SE on 47.16.
59-vuotiaana hölkkääjänä olen 75-vuotiaan sumenmestaruuskunnossa, vielä olisi jotain toivoa tästä parantaakin siis ehkä.
"Järjestäjäseuran Inkeri Janhunen paransi 75 vuotta täyttäneiden Suomen ennätystä mukavasti yli 21 minuutilla. Onkohan tämä ennätyksen parantamisen SE kympillä?"
"Toisen Suomen ennätyksen teki kilpailun iäkkäin nainen, Häjyjen Aila Rikala, voittamalla 80-vuotiaiden sarjan 1.13.41. Ennätys parani lähes kymmenellä minuutilla."
Melko kovia parannuksia tuli kerralla ennätyksiin.
https://www.kestavyysurheilu.fi/kestavyysjuoksu/13899-aikuisurheilijoiden-sm-kympilla-tehtiin-kaksi-uutta-se-aikaa
Täytyy nyt kuitenkin Molarin kohdalla muistaa että hän on kuitenkin (matolla tosin) käytännössä rikkonut Jouko Kuhan, joka oli yleisessä sarjassa 3000m esteiden ME-mies ja treenasi tosissaan vielä ikämiehenä, juoksemia ikämiessarjojen ennätyksiä.
Näin olisikin aiheellista kääntää pohdinta niin päin että mihin Molari olisikaan nuorena pystynyt, jos olisi viitsinyt treenata kunnolla?
Hän nyt kuitenkin siis on M55 ikäisenä kovemmassa kunnossa kuin Jouko Kuha on ollut M55-sarjassa.
Olisiko nimilistaan Viren, Vasala, Väätäinen, Kuha, Maaninka, Paunonen jne liitettävissä myös Molari, jos ei opiskelu ja kiireiset pappisvuodet olisi estäneet kykyjen mukaista harjoittelua?
Vastaan itse: ei olisi.
Mies saa voimaa psalmeista.
Nuorena yläkerran voimaa ei ollut.
Eli ei olisi.
Jossittelu on hyödytöntä. Maasta löytyy kymmeniä juoksijoita, joilla olisi ollut nuorempana lahjoja vaikka mihin. Mutta jos ei asioille tee aikanaan mitään ja kunnianhimo sekä määrätietoisuus puuttui, niin turha ulista ja jossitella vanhana ukkona moisesta. Juna meni jo ja piste. Itse pidän menetettyä aikaa haikailevien pappojen höpinänä moisten "jos olisin vaan nuorempana treenannut, niin..." juttujen twiittailuja. Se on sitten eri asia, jos laittaa vanhempana vielä tuulemaan, treenaa kovaa ja määrätietoisesti sekä sitten napsii ikäsarjakisoissa tuloksia ja hyviäkin sijoja. Tällaisia kavereita on useitakin, mutta se vaatii että sitten juostaan niitä kisoja, eikä vaan uhota.
Kovat jutut ilman mitään katetta puheille (kisat sijoitukset) menee samaan säälittävään "menneiden mahdollisuuksien jossittelun" kategoriaan. Sen kyllä ymmärrän, että moiseen sortuu, jos tuntuu että ylpeydenaiheet omasta elämästä puuttuu kokonaan niin töiden, muiden harrastusten ja yhteiskunnallisen toiminnan osalta. Yhtään vähemmän säälittävää se ei silti sellaisesta jossittelusta tee.
Niin, emme saa tietää tuota koskaan. Nykykunnossa Molari on kuitenkin käsittämättömän kova. Vain ne kisat puuttuvat.
Mistä nämä puheet miehen käsittämättömästä kovuudesta ovat peräisin? Ukko hölkkää matolla tv-kovaa 3.45/km. Sileällä maalla se vastaa 4.15/km vauhtia. Ukko on hyvässä kunnossa ikäisekseen, mutta ei mitenkään käsittämätön.
Onko tuo vastaavuus jossakin todettu? Ja 3.45 piti olla verkkaa, vasta kolmen minuutin lähellä oleva kovaa.
Vastaavuus on todettu lukemalla baltsun blokia. Jantteein vauhti matolla puoli minuuttia parempaa kuin ulkona, vaikka ulkona pitää palauttavia kuvaustaukoja. Ja joo, molle itse kertoo 3.45/km olevan verkkaa, mutta itse olen tarinoista päätellyt sen olevan tv-kovaa.
Kova on puheissa ja uhossa. Rohkeus kilpailla tai muuten paljastaa totuus kunnostaan puuttuu
Tästä ei ole ensimmäistäkään todistetta. On vain takavuosien manipuloitu video, nopeutettuja twitterklippejä, lukuisia peruuntuneita "ennätysyrityksiä" jne.
Mielestäni koko henkilö pitäisi jättää parvekkeelleen rauhassa läpsyttelemään. Eihän tuo häiritse kuin korkeintaan naapureita. Tämä erikoinen someperformanssiharrastuksensa kun ei liity kilpajuoksuun tai edes kilpakuntoiluun mitenkään. Koskaan ei nimeään tulla tuloslistoilla näkemään ja syykin siihen on selkeä: juoksukisan tuloslista ei ole itse hallinnoitu blogi, jonne voi kertoilla omia kivoja pikkutarinoita. Antaa pojan harrastella fantasiamaailmassaan ihan omassa rauhassaan.
Seuraava aihe, kiitos. Keskustellaan vaikka siitä, että M60-sarjassa Kankaanpäässä juostiin maratonilla alle kolmen tunnin. Tehkää perässä ;)
Mies on jälleen tietoisesti maalannut itsensä ulos kisastarteista.
Hän kun edellyttää itseltään kymppi puoleen tuntiin tasoa ennenkuin tulee viivalle.
Muistin virkistykseksi todettakoon että Masters 55 sarjan ME on 31.51 ja risat. Eli lähes kahdella minuutilla pitää ME murskata ennenkuin voi osallistua mihinkään kisaan.
On se kova.
Mutta jos kyseessä sen juoksumatolla juostu kymppi puoleen tuntiin, voidaan olla kymmenenkin minuutin päästä ME:stä
Molarin matolla ollaankin, tosin 48min mies ei kymppiä juokse 42min aikaankaan, joten se siitä kilpailemisesta.
Mies itse vastaa twitterissä kysymykseen miten mattovauhti rinnastuu radalle. Yukhan mukaan vauhti on radalla sama kuin matolla.
Eli Yukha asettaa itselleen rajaksi kisoihin osallistumiselle sen että murskaa ikäluokkansa voimassa olevan 10 000m ME:n lähes 2 minuutilla!
Eli ei tule juoksemaan kisan kisaa ikinä. Joks tosin ei taida yllättää ketään.
Tavo oli matolla 30min, joka rinnastuu sileällä aikaan 35min. Kova veto ikäisekseen, mutta tämä olikin vain unelmaa eikä todellisuutta.
Jokos on puhe polittisen kirjoittamisen lopettamisesta peruttu? Entä hoviin valittamisesta?
Keskustellaan juoksusta eikä politiikasta. Molari on juoksijana paljon kovempi kuin poliitikkona.
Tänäänkin kipeällä jalalla mattovetona kilsa kolmeen minuuttiin.
Nuo muut puuhat näyttävät aika lailla vaikuttavan juoksukuntoon. Eli toivottavasti ei paljoa sellaista hommaa, joka pilaa juoksemisen. Mutta oikeassa olet, tämä on juoksufoorumi.
Juoksuforumilla pitäisi myös puhua vain juoksijoista, ei joistain twitterveikoista. Ei suurista elokuvatähdistäkään puhuttaessa aleta keskustelemaan jostain Kälviän kesäteatterin huoltomiehestä, joka osaa matkia Spedeä 50 sekuntia.
Molle lupailee sittenkin kisastarttia, jopa tulevalla hallikaudella!
3000m olisi luvassa!
Tuumaillaanpa vähän tätä: Molle on juossut 3000m matolla useamman kerran 9 minuuttiin. Hän on arvioinut että radalla piikkareissa menee samaa vauhtia kuin matolla, jos ei tuuliolosuhteet haittaa.
Näin siis 3000m pitäisi hallissa mennä 9 minuuttiin, todennäköisesti jopa alle sen.
Hallissa juostu SE M55 sarjassa on Jouko Kuhan juoksema 9.32 ja risat. Ulkona juostu ME puolestaan on 8.56.80.
Toisinsanoen Jouko Kuhan SE siirtynee historiaan ja suomalainen juoksija ottaa samalla myös 3000m ME:n nimiinsä, jos Molle kerrankin pitäisi puheensa ja osallistuisi kisaan.
No, ei tule tapahtumaan. Ei taaskaan. Ei sitä että Molle osallistuisi kisaan ja vielä vähemmän sitä että Kuhan SE siirtyisi historiaan.
saapi yrittää perästä
Niin, tehkää perässä, kuten Molari toteaa.
Vähän tylsäksi on meno käynyt. Pelkästään videoklippejä, joissa pappakuntoilija juoksee tekniikasta ja kehonkielestä päätellen lähes maksimivauhtiaan, mutta ei mitään mainintoja ME-vauhtisista treeneistä tai edes päivittäisistä sub 35min kympeistä.
Vaatimattomana miehenä ei vaan ole kertonut, että 2:lla alkavia vauhteja kyseessä
Niin, tiedä häntä... Arvioisin että klipeillä nähtävä km-vauhti alkaa kyllä niukasti kolmosella, mutta klippien juoksijan keho kyllä viestii selkeästi että aika äärirajoilla mennään vauhdin suhteen = ei mene kilometriäkään sitä vauhtia, saati kymppi tai 12km.
Tänään meni kevyt kymppi 3.30-m-vauhtia Molarin pojalta eli tässä on se monen peräämä lähes päivittäinen 35 minuutin kymppi.
Vieläkö epäilette?
Ja kannattaa huomata päivän lumimyräkkä, tuota vauhtia noissa oloissa saa vaikka Raitasen poikakin juosta jo ihan keskittyneesti.
Ensi kesänä mies voisi halutessaan alittaa Kalevan kisojen rajan, mutta tuskin nyt viitsii. Vaikka hienoa olisi nähdä ihan oikea veteraani Kalevan kisojen kympillä.
No..omien sanojensa mukaan 40km menisi 3.30/km vauhdilla.. Uskokoon kuka uskoo, eli ei kukaan.
Viikko meni että Yukhalla pysyi joku realismi jutuissa, sen pidempään ei kyennyt pitäytymään missään realismin rajoissa.
2.27 maratonilla eli vielä olisi matkaa 2.20 alitukseen. Mutta 3.30-kilsavauhti onkin kympillä kevyttä eli mahdollisuudet ovat olemassa. 2.20-ajalla ollaan varmasti tämän vuoden kärkipäässä ellei jopa ihan kärjessä.
Minä näin vain vajaan 50 metrin juoksun materiaalia.
Just joo... Kevyt kymppi tuota vauhtia ei onnistu hänellä edes radalla saati tuossa kelissä
molle ei vetele hölkkää parvekkeella pakkasella. kuinkapa olisi miehen kuntopyöräily. saako videolla nähdä kuinka kusti polkee
Mollen juoksut ovat satujuoksuja. On hyvä kuntoinen ikäisensä juoksija, siitä pointsit. Mutta kaipaa huomiota ja siksi satuilee olevansa maailman paras juoksija. Hoitoonhan tuo kuuluisi.
Suksetkin ovat löytyneet! Nyt jännityksellä odotellaan miten suksi kulkee! Se on tietenkin täysin selvää että kulkeehan se reilusti kovempaa kuin yhdelläkään samaa ikäluokkaa edustavalla, mutta olisiko miehestä jopa SM-hiihtojen kärkikymmenikköön, yleisessä sarjassa tietenkin. Aivan mitalikolmikkoon mies tuskin suksilla yltää, onhan hän kuitenkin juoksija, mutta eiköhän kymppisakkiin kuitenkin..
Pyöräilyhommathan ovat jo hanskassa, kuntopyörällä kuitenkin vedellään aina 90min - 180min maksimivastuksilla vaikka kyseessä olisi kevyt palauttava. Onko seuraava aluevaltaus siis maastohiihto? Kaikki eväät (eli siis realismista vähät välittävä tapa kerskailla) ovat olemassa.
kyllä antti loikkanen häpeää hiihtokuntoaan.
Sanavalinta mitä pappakuntoilija käytetti Antti Loikkasta käsittelevässä kommentissa kertoo aika paljon luonteesta. Hän nimittäin muisteli hiihtäneensä Antti Loikkasta VASTAAN.
Aika moneen huippu-urheilijaan olen saanut vuosien varrella tutustua ja lähinnä vain kamppailulajien ja joukkuelajien urheilijat ovat käyttäneet termiä "vastaan" muistellessaan otteluita. Sparreista hekin käyttävät termiä "kanssa".
Tietysti voi olla että Yukha on hiihdellyt Antti Loikkasen kanssa samalla hiihtoreitilla joka on ollut edestakainen reitti ja ovat siksi tulleet toisiaan vastaan. Meikäläinen hölmönä ja usein häpeällisesti yli 4min/km vauhtia juoksevana en vain ymmärtänyt.
kaikkihan siellä ovat miestä vastaan. Talven ensimmäinen hiihtolenkki menee varmasti piloille koska mummot ovat mäessä tukkeena.
Molari ei hiihdossa pysty ihmeisiin, kyse on välineistä ja mies antaa tasoitusta paremmilla suksilla hiihtäville papoille hiihtäen itse huonoilla suksilla.
Tietysti jos mies saisi hyvän kaluston, niin 55-sarjan hiihtäjät joutuisivat kovan paikan eteen. Sen verran kova on Molarin hapenottokyky, että se korvaisi paljolti yläkropasta puuttuvan voiman.
Hiihto on kieltämättä välinelaji, mutta eiköhän Yukhan kaltainen superlahjakkuus vetele millä tahansa hiihtovälineillä ikäluokkansa kilpailevien pappahiihtelijöiden parhaimmiston kisavauhteja - kevyesti palautellen tottakai.
hartsaan yhteyttä ja karhun kilpakalusto miehelle.
tai peltoselle.
havuja perkele!
Hurjien hiihtovauhtien pohjustus on jo käynnissä! Mieshän on ollut nuoruudessaan parempi hiihdossa kuin juoksussa!
Saattaa olla että kohta jysähtää jymypaukku myös hiihdon puolella kun Suomesta löytyy uusi superlahjakkuus myös (some)hiihdon puolelta!
Juoksupuolelta tosin pitkästä aikaa realistinen treenipäivitys. Vauhdit 4min/km ja hitaampia, syke 170. Hatunnosto rehellisyydestä. 4min/km 170 sykkeellä on jotakin mikä vaikuttaisi olevan linjassa sen suhteen mitä on todelliseksi suorituskyvyksi arvioitukin.
hyvä tekemisen rytmi.
tuon jälkeen mies voikin ottaa itä helsingin retkiluistelu valtikan haltuunsa.
Niin...4 min/km keskivauhti talvikelissä lenkkivauhtina on kyllä 1964 syntyneelle ukolle törkeän kova. Nuorempana pappana en kesäisissä oloissakaan juokse lenkkiä noin kovaa eli ollaan lähellä kisavauhtia.
Ja näinhän siinä kävi:
Reilun 20 asteen pakkasessa kevyttä palauttavaa pertsaa, 17.7km/h vauhdilla. Mitä vauhti onkaan kun päästään muutaman pakkasasteen luistaviin keleihin!
Jokainen, joka yhtään on suksilla ollut tietää että tuo menee jo lähes samaan kategoriaan kuin sub 35min kymppi.
Kyseessä on siis todellinen monilahjakkuus vailla vertaa!!
hiihtotekniikka mallia mummo. Sauvat lyhyet ja joustetaan polvista tasatyönnössä. Ei tuosta tule yhtikäs mitä. Tasatyönnössä pitäisi nousta päkiöille.
Miksi ukkeli potkii vain oikealla jalalla, eikä vuorotellen molemmilla. Huvittavaa kun amatööri vetää täysillä heti ensimmäisellä hiihtolenkillään.
Vaikka Molle mitä selittelisi, niin onhan tuo hiihtotekniikka samaa tasoa kuin vaappupyöräily. Mutta eipä sen tekniikan tarvitse kilpatasoa ollakaan sen enempää pyöräilyssä kuin hiihdossakaan, omaksi ilokseen kun kuntoilee.
Hämmästyttävän kovaa mies kuitenkin menee lajissa kuin lajissa ilman tekniikan hallintaakin - niin kauan kuin homma tapahtuu virtuaalisesti somealustoilla. Tosielämä on sitten asia erikseen.
Tuleeko hiihdosta myös videokuvaa ja hidastuksia?
Täytyyhän se vaiva nähdä ja kamera käydä virittämässä. Mites muuten saa muutaman kymmenen metrin pätkän videota jaettua. Vissiin olennaista saada oma pärstä näkyville päivittäin vaikka väkisellä. Ja joku urheilusta ymmärtämätön saattaa uskoa, että menee samalla lailla koko matkan. Yksittäisnopeuksien raportointiinhan perustuu taktiikkansa...
Pääasia että mies liikkuu. Keneltä se on pois, ei ole niin justiinsa sen tekniikan kanssa.
Totta! Pääasia että liikkuu. Ja münchausenmainen totaaliöveri liioittelu omista suorituksista on viihdettä, joten antaa mennä vain.
Ongelmahan siinä syntyy vasta jos liioittelija itse uskoo omii juttuihinsa. Tuskin tässä sitä mahdollisuutta on, eiköhän tohtorismies tiedä itsekin puheensa täysin pajunköydeksi, jota kuitenkin jostakin syystä haluaa syöttää julkisuuteen vuodesta toiseen.
Joku tarve täytyy miehellä olla jatkaa vuosia, jopa vuosikymmeniä liioittelua. Ja tarve saada kuviansa näkyviin, harjoittelua haittaavaa puuhaa moinen kuvaaminen.
Somejuoksu on miehen työ. Se vie aikaa, mutta antaa paljon.
Voitko avata vähän, mitä se antaa?
Mainetta.
Suomen maineikkain juoksija?
Tunnettu liioitteluista sekä kilpailemisen pelosta?
Parempi 50m täysii ku kähö.
Ei kestä kauaa aikaa, eikä muutu nylkyksi. On sitten aikaa väsätä videoita someen
Jos vertaa Yukhan twitteriä ja tätä keskustelua, niin melkoisen väärän kuvan sieltä saa totuuteen nähden tästä keskustelusta. Outo heppu.
Jatkuvasti suomi24-keskustelua liioittelee ja vääristelee. Sekin kuuluu tyyliin.
Se mikä erottaa parhaiten Virenin ja Molarin on se, että Virenillä on näyttöjä ja todellisia saavutuksia kun taas Molarin näytöt ovat omahyväisessä itsekehussa. Mies on niin täynnä itseään, että ei tiedä miten olisi. Itseä harmittaa myös se, että mies ei hae töitä ja tästä kärsii todennäköisesti koko perhe. Millainen roolimalli se on? Menisi edes jakamaan leipää köyhille vapaaehtoisena.
Eikö hän itse juuri ilmoita, että tilanne on hyvä, aikaa jää treenaamiseen, toisin kuin meillä muilla papoilla, jotka sovittelemme harjoittelun työkiireiden mukaan?
Molari nukkuu, syö ja treenaa, tulosta syntyy ja odotettavissa on kevään myötä kovaa menoa.
Hyvältähän tuo pertsan hiihto näyttää, ei siinä mitään. Vähän on ajoituksessa virhettä sekä sauvatyöskentelyn että potkun kanssa, mutta kelläpä ei olisi.
Tietysti sen nyt ymmärtää ihan jokainen että videoklippi noudattelee samaa kaavaa kuin juoksuklipitkin, eli 50m käytännössä täysillä ja sitten annetaan ymmärtää että vauhti on kevyttä, palauttavaa ja helppoa ja sitä meni tunti tai pari ja tarvittaessa paljon pidempäänkin.
Eihän se tosielämässä mene edes toista 50-metristä perään samalla vauhdilla, mutta ei anneta sen haitata virtuaalimaailman menoa. Siellä mielikuvitusmaailmassa kaikki on mahdollista ja matka jatkuu samaa vauhtia tuntikausia.
navalni tapaus vie mollen ajan.
ei kerkiä hölkkäämään
Uskollinen palvelija täyttää taas tehtäväänsä
No tämän pistin myös merkille että jopa vähän hämmästyttävän koville ottaa Mollella tämä Navalnyi?! Jo siksikin outoa että Molle on useasti tuonut esiin että Navalnyi on täysin merkityksetön hahmo Venäjällä. Miksi siis näyttää koko focus siirtyneen urheilusta täysin merkityksettömän Navalvyin miettimiseen??
Kyllä on pahasti mennyt Venäjän propaganda Molariin kun jaksaa päivästä toiseen puolustella Venäjän hirmuhallinnon toimia. Miksi ei sitten muuta sinne paratiisiin täältä Mollen haukkumasta Suomesta?! Vai onko niin, että Venäjä ei olekaan niin ihana paikka?
Uutteruus on palkittu, ainakin työpaikan menetyksellä
On ihana, mutta molle ei ole venäjän valtion taiteilija, ei saa rahaa olemalla jouten. Suomessa saa.
mitä raitis mies tekisi vodkasieppojen parissa
Kova on paniikki päällä miehellä... Kaikkensa kun on antanut yhdelle taholle, jonka tilanne onkin äkisti uhattuna.
No nyt!! Yukha kertoo juosseensa 4.15/km vauhdilla ja videon perusteella vieläpä valoisalla!! Siis häpeällisen hidasta vauhtia ja valoisalla!! Kuinka kehtaa?
Hiihto voisi tehdä hyvää peruskunnolle. Lyhyellä tähtäimellä juoksu tosin siitä kärsii jalkojen jumituksen ja herkkyyden katoamisen vuoksi.
Voisihan se, jos hiihtäisi jotakin muuta kuin 50m spurtteja kameran edessä...
Oletko Juha bolshevikki? Jos näin on niin juokseminen tosin on vähän ristiriidassa tämän vakaumuksen kanssa kun sehän on lähinnä länsimaista hapatusta. Venäjällähän on lähinnä juostu karkuun viranomaisia ja Stalinin vainoja.
Voin toki olla väärässä ja kaikki on vain kuvitelmaa. Olisi tosin mukava välillä kuulla ihan isänmaallistakin paatosta.
Helsingin Sanomissa rentoa tarinaa, ketkä kannattavat Navalnya, ketkä Putinia.
Juhalla on kohta uudet kengät. Hienoa, että minäkin olen voinut auttaa niiden hankkimisessa kun maksan veroja.
shield on kalvokenkä. taitaa poika tilata väärin.
Tiedä häntä, mutta miten kävi treeneille? Nyt vauhdit ja määrät ihan normia eikä yleisen sarjan huipputasoa, miksi?
Sääkysymys.
PPP pappa palelee parvekkeella.
hienoa, mutta älä ylpisty liikaa.
Samaa ihmettelen! 4min/km vauhdeilla sykkeet ovat lähes tapissa, eli siis ihan normaalilla tasolla. Ainoa pieni kummallisuus on se että mies nimittää sitä vauhtia kevyeksi.
Muuten treenit ovat kyllä lässähtäneet suurinpiirtein normaalin juoksijan tasolle.
Huolestuneelle papalle twitterissä:
Ei ole pienintäkään syytä huoleen 4min/km vauhtien ja yli 170 sykkeiden kanssa. Et ole vuosi sittenkään juossut yhtään sen nopeammin kuin virtuaalisessa somemaailmassa. Sillä ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
Päinvastoin nyt tilanne on erittäin hyvä. Totaalisen yliampuva liioittelu on poissa ja jutuissa on edes hiven realismia. Se on todella hyvä juttu!
Max 200 sykkeet kuulostaa yliampuvalta tuon ikäiselle miehelle. Rannemittaus ei kovin luotettava mittaustapa.
Toisilla maksimisyke laskee iän myötä, papeilla nousee.
Se on ihan yhtä yliampuvaa kuin kaikki muukin virtuaalijuoksu. Siinä mielessä siis ihan linjassa muun höpinån kanssa sekin.
paljonko syke 5 min km?
Näyttäisi olevan 155-160 paikkeilla noin 4.30 vauhdeilla = Yukha on muuttunut ihan normaaliksi juoksijaksi = 4.30 vauhti on reilusti VK-alueella, tehoalueen ylärekisterissä. Yukha on siis edelleen kisavauhdeillaan vähän alle 50min kympin juoksija. Se toki on hyvä vauhti 56-vuotiaalle.
Oikein hyvä on sekin että höpinät ME-vauhdeista ja maailman kovimmista treenimääristä ovat jääneet taakse.
Molarille paras vaihtoehto olisi korona. Tai niskalaukaus.
soittaako 3 tuntia 15 maximivastuksella kelloja?
200 maksimisyke on rautaisen kova arvo 57 vuotta täyttävälle miehelle. Kyllä se itselläkin siellä oli parikymppisenä, nyt ollaan enää viisikymppiä ylittäneenä päälle 170 lukemissa. Joten Molari on fysiikaltaan totaalisen poikkeava yksilö.
If we consider age 50, the average HRmax is 173, but there are people in the study with an actual HRmax that is as low as 158 and as high as 200.
Siis poikkeusyksilö ilman muuta, se selittää kovat vauhdit?
Ei.
Sykkeet eivät korreloi tuon kanssa
Miksei? Maksimi 200, leposyke taitaa olla 40 alle Molarin juttujen mukaan. Syke ei ole sama kuin hapenotto, mutta eikö se anna viitteitä kapasiteetista?
Antaa viitteitä sydämen pienemmästä koosta jos rasittuessa syke keskimäärästä korkeampi.
Syke yksilöllinen asia.
Vauhdit eivät ole kovia kuin jutuissa ja poikkeuksellisen korkeat sykkeet, jos ovat tosia, kertovat lähinnä sydämen pienestä iskutilavuudesta. Poikkeuksellisen korkea syketaso ei muutenkaan korreloi poikkeuksellisen kovan vauhdin kanssa missään iässä.
Mutta jos leposyke on erittäin alhainen, se terveellä ihmisellä kertoo sydämen suuresta iskutilavuudesta ja sillä on merkitystä suorituskykyyn. Molari on muistaakseni tätä alhaista leposykettä mainostanut.
Oisko leposyke veetty alas beetasalpaajilla.
On mainostanut, on myös useasti juossut alle ikäluokkansa maailmanennätysten - virtuaalimaailmassa kaikki ei ole vain mahdollista vaan myös helppoa.
Ihan tarkkaan ottaen maailmanennätyksen tuntumaan, ei alle. Mutta nyt näyttää päivitysten perusteella vauhti hiipuvan, jääkö 30 minuutin kymppi haaveeksi? Ja entä välitavoite 4000 metrin Cooper sekä 15 minuutin 5000?
Jos jää, ei tänäkään vuonna nähdä miestä kisaamassa.
Vai onko jo tavoite M60-sarjassa? Yksi juttu on selvä, voimailu on poissa kuvioista ja papoille se on tärkeä.
Eikä Väätäinen ole kehunut miestä tänä talvena, koska mylly suljettuna.
Totta, ME:n tuntumaan 3000m matkalla, mutta tuntumaan vain siksi ettei hänen juoksumatollaan pääse kovempaa.
Kauanko on aikaa jo kulunut siitä kun ilmestyi juoksupalstoille hehkuttelemaan? Entäs siitä legendaarisesta leikatusta videosta? Olisikohan jo aika kilpailla, eikä vaan heilutella huulia, sepittää tarinoita ja editoida mitään kertomattomia videoita?
Molarin juoksujutut ovat jääneet vähemmälle kun pitää hampaat irvessä puolustaa Venäjän törkeää väkivallan käyttöä mielenosoittajia kohtaan. On se Juha hienoa kun saa puolustaa totalitarismia eikö olekin? Voit saada joskus jopa venäläisen mitalin, jota kelpaa esitellä kämyille. Putin rakastaa poikiaan.
Onko Juhalla muita vaihtoehtoja kuin jatkaa tällä muinoin valitsemallaan tiellä? Vaikka älykkäänä miehenä tilanteen kyllä tajuaa.
Aikaisemmin aikaa kului vakuutteluun siitä että oikeasti Venäjällä Navalnyi on täysin marginaalihahmo jota ei kukaan edes tunne.
Varsin erikoista että nyt pitää päivitellä ahkerasti Navalnyin puolesta mieltään osoittaviin kohdistettua väkivaltaa mustasta valkoiseksi, jos aiemmat höpinät Navalnyin merkityksettömyydestä olivat tosia.......
Navalnyi ensimmäinen hahmo jolla rahkeet kaataa Putin. Vielä kansan tai armeijan tukea ei ole, mutta suosio kasvaa.
Näin uskon myös. Molle se vain vakuutteli pitkään ettei Navalnyitä Venäjällä kukaan edes tunne. No, viimeaikaisten mielenosoitustwiittien perusteella Mollekin on joutunut myöntämään että aika moni sittenkin sekä tuntee Navalnyin että myös kannattaa häntä.
tsaijusta kyse:
Yhteensä "käyttökelpoisia" videoita ladattiin oppositiomedian lähteen mukaan kymmeniä. Niiden joukossa oli muun muassa video suutelevista miehistä otsikolla "homot käyvät Navalnyin tukimielenosoituksissa" ja video siitä, kuinka mellakkapoliisit tarjosivat teetä mielenosoittajille.
Harmi, jos ei pysty treenaamaan. Kesällä olisi kymppi voinut mennä alle 50min.
Siis tarkoitit kai alle 30 minuuttia, sehän on tavoite.
30 min = utopia
50 min = todellisuus
50 tekee tätä menoa tiukkaa
Vaikka Suomen kovakuntoisin yli 45-vuotias.
Ainoa kokonainen jakamansa data kertoi, että 50 minuutin kymppi teki tiukkaa. Turha sitä oli myöhemmin valehdella olevan mäkitreenistä, kun ei mitään näy mäkitreenin tunnusmerkkejä sykkeissä eikä vauhdeissa. Taas vaihteeksi sitä dataa katselin, kannatti ottaa talteen.
Ehditkö muuta kuin katella mollen reenejä
Ehditkö muuta kuin kommentoida suomi24 viestejä?
Toki eivät ole tallessa videolla. Putousta kattelen
Nopeampi kuin pottonen ja Soironen.
Tässä on nyt tilanne se, että Molarin kunto alkaa olla kateissa tai sitten mies ei kerro kaikkea.
Nyt pitäisi määrät olla tapissa, kolme treeniä lähes jokainen päivä ja kilometrejä se 200 tai enemmän viikossa.
Päivitysten perusteella ollaan kaukana tuosta, hädin tuskin 80 kilometriä viikossa. Tuolla menolla kevään kovat juoksut ja tehotreenitkin jäävät haaveeksi. Vai kertooko mies vain osan treeneistä?
Mikäs sen jännempää kuin lueskella mollen treenipäivityksiä ja kalastella totuutta kalajuttujen joukosta.
Sitä varmasti totta juttua onkin saanut odotella
Seppo Sipoonkorvessa jännempää.
50 metrin all-out vedolla pakkasessa hankittu pakarakipu jännää.
kuka runtua pakkasessa? seppo vai molle?
ei pysy peräs
Ei siinä paljon jännättävää tuossa suhteessa ole. Tottahan niissä jutuissa ei ole mikään. Enemmän jännättävää on siinä kuinka rajusti pastori von Münchausen ilkeää tarunoissaan liioitella. Viime aikoina ei tosin ole enää ollut sitäkään lähestymiskulmaa olemassa. Jututhan ovat olleet hyvin maltillisia, jopa harvinaisen lähellä todennäköistä totuutta.
No, uutta nousua odotellessa..
Jep, ei siinä datassa mitään epäselvää ole. Normaalissa maastossa kisatehoilla vedetty kymppihän se on ilman pienintäkään epäilystä.
50min tuntumaan meni, kuten jokainen voi siitä itse todeta.
pääasia, että reenailee. Harva toinen pappa hölkkää 200 km viikossa.
Kyllä! Todella harva ja Molari ei kyllä kuulu niihin.
Sen verran on vielä sentään Münchausenia jäljellä että muistaa kuntopyöräilystä puhuessaan mainita maksimivastuksen.
Miksi? Onko odotusarvo se että jonkun kämyn pitäisi ihastella "on se hurja", vai mikä siinä on tarkoituksena??
Koitapa itse muuttaa jotain vuosia kestänyttä tapaasi.
Juuripa noin, muuta faktaa ei ole pöytään laittanut. Ns faktoja kyllä, niitä lukemattomia paikkaansa pitämättömiksi osoitettu
Tuosta tavasta puhuttaessa voinee jo käyttää ilmaisun "joitakin vuosia" sijaan ilmaisua "vuosikymmenen".
No, eihän se tapa mihinkään kadonnut ole. 4.20min/km on erittäin kevyttä ulkoilua, tosin olemassa olevien faktojen valossa silloin mennään tehollisesti kyseisen juoksijan kohdalla anaerobisen kynnyksen yläpuolella. Toki sitä voi km-vauhtina kutsua erittäin kevyeksi jos pitää itseään yleisen sarjan maailman kärkijuoksijana.
Yhdellekään 50 ikäiselle maailmassa 4.20min/km ei todellakaan ole erittäin kevyttä tai edes kevyttä.
Maailmaan puhetta mahtuu ja kaikki jo kaverin puheet tietävät. Teot ratkaisevat ja niitä hänellä ei yhtään eikä tule. Höpöttäkööt, liioitelkoot, mahtailkoot jne ihan rauhassa niin kauan kuin kehtaa
Totuus on kuin Pravda. Sitä ei ole.
Kuka ihmeen Molari? Miksi pitäisi olla hänen tekemisistään kiinnostanut, pitääkö jotain blogia harjoittelustaan?
Oma häpeäsi. Mies tvitterin tunnetuin reenaaja
No ilmankos, Twitterhän on tunnetusti syöpäistä touhua, joten en oo sekaantunut sinne.
Yukha, saisiko datan jostakin tuollaisesta 7km lenkistä jossa alku 5km on kevyttä 4min10sek/km ja viimeinen 2km 3min/km?
Tai saisiko sen datan edes siltä viimeiseltä 2 kilsalta?
Sinulla ainakin twiittisi perusteella se data on olemassa. Sen julkaisu vie enintään 30sek ja on hyvin yksinkertainen homma, kuten hyvin tiedät.
Loppuisi ne ikuiset epäilyt kertaheitolla.
No, tuuleen huuteluahan tämä. Tätäkään dataa ei tulla näkemään ja syykin on selvä: viimeinen 2km ei mennyt lähellekään 3min/km ja ensimmäisen 5 kilsan sykekäyrä osoittaisi että 4min10sek/km on teholtaan yli anaerobisen kynnyksen = 5km ei sen nopeammin mene vaikka kuinka yrittäisi.
Onko näin? Jos arvioni on väärä, se on hyvin helppo osoittaa virheelliseksi. Arvioini osoittaminen vääräksi vie vähemmän aikaa kuin kameran asettelu juoksureitin varteen kuvaamaan 50m pyrähdystä.
Taasko on tuollaisia mennyt väittämään. Milloinhan aikuistuu niin, että vastaa huuteluunsa. Tosiaan ei kestäisi monta sekuntia tehdä se. Tämän ketjun nimessä olevat kaverit, jos sattuisivat tästä "Elmosta" kuulemaan, olisivat varmasti häpeissään että nimensä samassa kontekstissa mainitaan
Miksi pitää olla joku Vireeni. Miksei voi olla vaan perusnylkky. Kyllä nylkyttelykin on mukavaa harrastusta. Sitä paitsi Vireeni ei ole edes juossut vuosiin.
Kun yli 3min/km vauhti hävettää. Vaikkei olisi mitään kilpailutulosta osoittaa, että on koskaan sellaiseen vauhtiin kyennyt
Kysy soiroselta.
Nylkyt lopettavat.
Polulla saa enempi tykkäyksiä.
Molle ei polulle halua. Siksi täyet vauhit.
Ja maximivastus.
Harjoitusvauhtiensa (jotka tosin ovat kuviteltuja vailla totuuspohjaa) hän on jo Virenin tasolla. Kun huomioi sen että silloin kun Viren juoksi vastaavilla harjoitusvauhdeilla hän oli maailman huipulla yleisessä sarjassa. Molle on pitkälti päälle 5-kymppinen, vailla ensimmäistäkään kisatulosta oleva juoksija, eli täysin ainutlaatuinen ja tausta huomioiden selvästi kisa-aikojensa Vireniä kovempi juoksija. Tai sitten vain 2010- ja 2020 - luvun von Münchausen.......
Yukha, kerronpa sinulle muutaman faktan, ne kun tuntuvat olevan sinulta täysin hukassa:
1. 10 x500m 3min/km pintaan olevilla vauhdeilla/90sek hissuttelupalautus tämän päivän olosuhteissa riittää erittäin hyvin miesten yleisen sarjan EM-kisoihin sekä 5000m että 10 000m matkoille. Tuolla suorituksella ei tarvitse hävetä edes MM-kisoissa yleisessä sarjassa.
2. Edellä mainittua treeniä ei pysty yksikään ikäluokkasi juoksija maailmassa tekemään edes hyvissä olosuhteissa.
3. Siinä olet kuitenkin täysin oikeassa ettei vauhtisi riitä edes hölkkäkisan kympille - koska faktojen valossa pystyt juoksemaan 10km hiukan alle 50min.
Tuohon kohtaan 1 vielä se, että Molari juoksi tämän treeninsä ulkona lumisella alustalla . Radalla ja kevyillä tossuilla olisi jo helpompi nakki ja menisi Molarilta selkeästi alle 3min/km-vauhtia.
Nyt pitäisi vaan rohkaista miestä juoksemaan ensi kesän Kalevan kisojen tulosraja rikki. Ongelma on vaan se, että kisaan miestä ei saa millään, ennen kuin on vitosella selkeästi alle 15 minuutin kunnossa ja kymppi menee alle 30 minuuttia.
Mutta jos joku taho järjestäisi ennätyskelpoisen testijuoksun, tuomarit, sähköisen ajanoton ja vielä SUL:n hemmon katsomaan? Molari saisi juosta ilman kanssakilpailijan taakkaa oman juoksunsa, vaikka 5 000m ja siitä sitten tulosraja rikki?
Korona aikana myllyssä voisi järjestää?
Ukko yksin hallissa ja ajan ottaja.
Näinpä! Mies on 56-vuotias ja jo helmikuussa selkeästi siinä kunnossa että olisi erittäin kova luu miesten, siis yleisen sarjan miesten, EM-kisoissa!!
Olisi siinä Ingebrigtsen jos toinenkin ihmeissään kun 56-vuotias koskaan kilpailematon suomalainen näyttäisi kantapäitään!!
Näinhän asia nimittäin olisi jos Mollen jutut olisivat edes sinnepäin totta! Samalla se kyllä sitten kertoo varsin selkeästi miten päättömiä Mollen jutut ovat. Todellinen 2020-luvun pastori von Münchausen.
Pravdaa jotkut vaan puhuvat. Esim. toinen väitetty ns. putinisti (dosentti) esitteli eilen twitterissä kuvana oikeusministeriön virallista ohjetta äänestäjille. Ja se kuva, yllättikö jotakin, onkin manipuloitu oikeasta. Kuulostaako juoksupiireistä tutulta toiminnalta?
Saman genren miehet Korhonen ja Putkonen näyttävät mielenosoitusjutuissaan, miten pravdaa puhutaan. Totuus näkyy videoista, mutta muuta puhutaan. Ei siis ihme, jos Molarilla juoksujutuissa samaa ongelmaa esiintyy
On tämä Molarin toiminta kyllä surullista katsottavaa. No jokainen saa heittää hukkaan oman elämänsä.
Kunhan vaan heittää omansa
Juha vetelee kertomansa mukaan alle 3 min aikoja hirmupakkasessa ym. On tämä kyllä niin paksua jöötiä, että tätä ei usko edes herra itse. Joku kämänen kuva ajasta ei todista yhtään mitään. Onnea vain valitulla tiellä!
Nää juoksun ufojutut on kuitenkin kevyttä kamaa verrattuna kaikkeen muuhun mihin uskoo
Niin, itseäni -15 asteen pakkanen kyllä hyydyttää pahasti, hyvä kun peruslenkin saa juostua 5min/km. Mutta tämä hirmu vetää alle 4 ja joskus jopa alle 3min/km vauhdilla.
Haittaakohan yhtään, että epäillään?
Mutta joo, ukko lukee näitä. Kun täällä epäiltiin, että ovat jutut siirtyneet lähes normiukon tarinoiksi, niin nyt sitten alkoi lenkkivauhti kiihtyä...
Ollaanpas tarkkoja ja erotetaan olennainen:
Mies siis vetelee KEVYTTÄ tai ERITTÄIN KEVYTTÄ hölkkää noin 4min/km vauhdeilla kovassa pakkasessa ja useassa vaatekerrassa.
Ja sitten siihen olennaiseen: jutut ovat hölynpölyarvoltaan vähintään 6/5.
Kertokaas tuo Molarille. Häneĺle ne ovat täyttä totta.
Suuri on surujeni summa kun kohtaamme uudestaan
Säilynyt silti on uskomme huomiseen kauniimpaan
Mielestä häivy se ei kuinka kiirehdin toisen luo
Rakkaus meille uuden mahdollisuuden suo
Haavemaa, kaikki päättyi kyyneliin
Haavemaa, harha-askel turha niin. Kestävää, hetken huuma tuonut ei
Tieni tää eronpäiviin vei
Haavemaa, mielestäin pois heitin sen
Luona sun, maa on rakkauden
Painaa mua tekojeni taakka se poistu ei milloinkaan
Rakkaus vaatii meitä kaiken myös anteeksi antamaan
Toinen oli heikompi toista vaan jo aurinko nousta saa
Huominen päivä vielä kaiken voi uudistaa
Haavemaa, kaikki päättyi kyyneliin. Haavemaa, harha-askel turha niin.
Kestävää, hetken huuma tuonut ei.
Tieni tää eron päiviin vei.
Haavemaa, kaikki päättyi kyyneliin.
Haavemaa, harha-askel turha niin...
Kestävää hetken huuma tuonut ei.
Tieni tää, eron päiviin vei.
Vaihteeksi on totuuttakin lipsahtanut treenipäivitykseen: noin 4min/km vauhti ja syke 170
Mielestäni uskottavaa. Tarkoittaa sitä että 5km kisateholla voi juuri ja juuri mennä 20minuutin tuntumaan ja jälleen vahvistus sille että mies on noin 50min kympin menijä.
Pisteet rehellisyydestä!
Milloin tulee analyysiä Venäjän ihmisoikeustilanteesta?
Viestiketjun aloittajalle: se, että Molari väittää noi saavuttaneensa, ei tarkoita, että on ne saavuttanut. Yhtään sellaiseen viittaavaa todistetta ei ole.
Toiseksi, noiden muiden nimien sotkeminen ex-papin kanssa samaan listaan on hyvin erikoista. Toiset ovat kunnialla kantaneet Suomen paitaa, kun tämä yksi sankari käyttää elämänsä ihan toista maata varten
Paikkansa pitää, Molarin juoksut ovat uskon asia. Mutta emmehän epäile valehtelusta?
Onko Molarin elämäntehtävä tosiaan Venäjän propagandan levittäminen? Jos näin on niin ihmettelen, että mies tukee ateistista ja vihamielistä yhteiskuntaa. Ex-pappi vielä!
paino tuossa Ex.
Nyt on suunnitteilla helluntaina vedellä yli puolitoista minuuttia alle 5000m SE:n. Sehän on jonkun tuntemattoman Jouko Kuhan nimissä, eli kukaan varsinainen Molarin kaltainen kyky ei ole koskaan yrittänyt ennätystä.
Vain puoli minuuttia alle ME:n. Eikö mies osaa enää asettaa kunnon tavoitteita itselleen?
Varmaan ensin 4000 metrin Cooper testinä, sitten tuo vitonen alle 15 minuuttia.
Mutta eniten kiinnostaa joskus mainittu10 000m alle 30 minuuttia, jolla mies kehtaisi osallistua ratakisaan.
Kerätään kolehti ja ukko Pietarin maratonille. Voisi tulla palkintosija.
Onko Pietarissa joku virtuaalikilpailu, johon saa itse ilmoittaa tuloksen?
Maximivastuksella polkijoita nuo strongest marathoners.
Ei 50 metrin spurteilla kameran ohi maratonia juosta
Paitsi että alle 15min 5000m tulos murskaa Kuhan SE:n sillä alitetaan reilulla puolella minuutilla myös voimassa oleva ME!!!
Pastori von Münchausen alkaa jälleen päästä tässä jo tutussa, loputtomassa liioittelussaan nousuvaiheeseen.
Yukhan logiikkakin pettää tässä asiassa pahemman kerran. Hänen ajatuksensahan on se että Masters-sarjojen ennätykset ovat yksinkertaisesti huonoja, koska kukaan aidosti kova juoksija ei ole koskaan edes yrittänyt vanhemmalla iällä juosta tosissaan.
Jouko Kuha, ikämiessarjojen ennätysmies, tunnetusti oli ME-mies myös yleisessä sarjassa. Joten se siitä, kyllä ne Masters-sarjojen ennätyksetkin varsin kovien miesten ja naisten juoksemia ovat.
Yukha ei ole ikinä päässyt 5000m lähellekään 15min aikaa, eikä tule ikinä pääsemään.
Faktojen, joita itseasiassa alkaa olemaan Yukhan itsensä julkaisemana kohtuullisesti, hän on parhaimmillaan noin 20min 5000m juoksija. Kelpo aika ilman muuta, mutta kaukana 15min ja alle ajoista.
Juu ei sellainen treeni kehitä maratonille. Someteiniys vaatii kuvia ja videoita
Juhis laittoi julkisuuteen ulosottoviraston laskun 75 tuhatta. Luottotiedot eivät siis vielä ole menneet. Hetken vielä saa kirmailla vapaana ja luottokelpoisena kansalaisena.
Juhis saanee rahallista tukea ystäviltään ja suurelta Venäjänmaalta sekä saman aatteen porukalta.
Kaukana ovat hyväpalkkainen ja turvattu virka kirkossa ja uudet hienot autot. Mahtaa miestä harmittaa kun on kaiken tehnyt ihan itse.
Mies joka rakasti hienoja autoja yms. on nyt tässä tilassa. Ja jatkaa sitkeästi miljardeja kahmineiden oligarkkien puolustamista. Kuulostaa tosi tosi järkevältä puuhalta.
Ei vissiin rakkautta kleptokratiaan voi rahassa mitata...
Yllättyikö kukaan, ettei Molarissa ole miestä vastaamaan teoistaan ja maksa tekojensa seurauksia. No, eläkkeestä kyllä tulevat aikoinaan nappaamaan rahat. Yhtä vähän on miestä juoksupuheisiin vastaamaan.
No, jätetään nyt raha-asiat sivuun, juoksustahan tässä on syytä keskustella. Josko nyt on sitten se ennätysten kesä tuloillaan....
Molarille juoksu on terapiaa kaiken menetetyn sijasta. Näin uskon. Varmasti miettii, että olisiko jotakin pitänyt tehdä toisin. Sitä toivon, että perhe ei näistä toilailuista kärsisi, koska he eivät ole syyllisiä tähän.
Eikös se juoksu ole terapiaa meille muillekin? Niin luulen.
Mutta kas, kauan kaivatut punttivideot tekivät paluun. Paljonkos oli rautaa tangossa?
Molle alkoi taas jakaa huumorivideoita punttitreenien saralta. Siinä videolla laihoin tutisevin käsin ja heikon selän heiluessa ja askeleen huojuessa huonolla tasapainolla pisti menemään 30 kg vinyylipainoja parvekkeella maastavedolla.
On se kova.
No mollellahan ei ole käytännössä lihaksia lainkaan, pelkkiä ohuita jänteitä. Sillähän se vaappuminen maksimipainoilla kuntopyörällä onkin niin koomisen näköistä. Kuntopyörähän on rikki. Vinyylipainotkin on varmaan venäläisiä ja täytetty jollain kevyellä aineella.
Ei varaa kahvakuulaan mutta ukkelilla painonnostovyö
Ukko tavattavissa tänään itiksen xxl.
Kokeilee matolla juoksukengät.
Vauhti mitä maton huiput.
Asian vierestä. Onko yli 22 km/h mattoja yleensä saatavilla? Molarihan tarvitsisi sellaisen, jotta saisi treenattua alle 15 minuutin vitosen kuntoon.
On. Haile treenasi aika haipakkaa Etiopiassa kuntosalilla huippuvuosinaan.
ME tulossa.
Juoksu kengät ja aminohapot hankittu.
Taas 10 kiloo ylipainolla. Onko syöny muuta kui porepillereitä?
juoksumatto muutti sisätiloihin, mutta fairya matolla. liukas hölkätä.
Ukko näyttää videolla lihonneen
Netissä sanottiin että juoksumatto meni käyttökelvottomaan kuntoon siirappikäsittelystä.
Kämyskenen logiikan mukaan asia on näin koska netissä niin sanottiin.
By the way, kuka ihme laittaa juoksumatolle siirappia pesuainetta?????
Luuletko ME tulosten syntyvän virittämättömällä matolla? Molle poistanut katteet ja viritellyt kulkemaan eri vauhdilla mitä ruutu näyttää.
Nyt näyttää Twitterin kommentin perusteella heikolta, olkapää murtunut? Kyllähän tuossa tapauksessa olisi mentävä lääkäriin eikä yritettävä juoksua olkapäätä tukien.
Miten ihmeessä miehelle kertyykin aina kaikenlaisia vaivoja? Tietysti itsekullekin tulee vähän väliä jotakin pientä, ikä vaikuttaa, mutta harvemmin mitään vakavaa.
Rehvakas luonne?
Iso osa ollut ihan siitä, että treenaa kovempaa, kuin mitä kroppansa voi kestää. Nyt sit ihan onnettomuus.
Väärä treeni ja käsittämätön ruokavalio. Ei ihme, että telakka säännöllisesti kutsuu
Topi sukarikin loukkaantui hiihtäessä. Vanhojen kähöukkojen pitäs pysyä pois suksien päältä.
Tuleekohan Juha Molarista evp. maailman ensimmäinen yksikätinen ja yksijalkainen Minskin maratonin voittaja? Jos ei suoraan niin ainakin paperilla.
Käsipuolena kevyt iltalenkki 3.38-vauhdilla on huimaa menoa. Terveenähän tuo menisi helposti 3.20-vauhtia eikä tuntuisi missään.
Nyt äkkiä olkapää kuntoon, niin eivät mene ensi kesän huimat juoksut plörinäksi. On kuitenkin kaikki edellytykset ME:n juoksemiseen M55-sarjassa kaikilla matkoilla 800 metristä aina maratonille.
tehkää perässä. 3 tuntia maximivastuksella ensin, sitten kädet sidottuna juoksemaan.
Eikö ukkelin pitänyt odottaa juoksemista toukokuun puoliväliin 😀
Narrasi.
Fairy kuivunut matosta, taas hyrrää.
Ei kestänyt ilman huomiota niin pitkää aikaa. Pakko on päästä videoita someen pukkaamaan. Tällä taudilla on nimikin.
nautintoaine?
Molle oli kaatunut laskettelurinteessä osaamattomuuttaan ja koska oli pitänyt pojalle näyttää että kato kun isi osaa. Ja venäyttänyt olkanivelensä. Siitä päätteli että olkapää on murtunut. Voi se ollakin, mutta se pitäisi käydä kuvauttamassa. Mitäänhän sille ei voi tehdä ja jos on murtunut niin kyseessä tulee olemaan vuosien riesa.
Siitä huolimatta mies juoksee maailmanhuippuaikoja kädettömänä.
On se kova!
Siirapit suuhun ja vaippa naamaan niin alkaa Mollenkin juoksu kulkemaan. Venäjähapatuksen voi unohtaa, koska sillä tekee itsensä vain naurettavaksi.
äijänkäppänät, kehukaa molaria.
Tehkää perässä-juoksutalli olisi mahtava juttu, Molari tietysti valmentajana. Alkaisi tulosta syntymään.
äkkiä maksettu voudille kun jokainen tilaa nettivalmennuksen
Voiko vielä enemmän tehdä?
Mitä tämä Molle oikein tavoittelee näillä yhä hullummiksi käyvillä videoillaan ja twiittauksillaan?
Mies juoksee käsi kantositeessä (oman väitteensä mukaan olkavarsi murtuneena) noin 3.30min/km vauhdeilla (tai väittää juoksevansa) ja luonnehtii sitä "varovaiseksi hölkäksi" ja pelkää kuntonsa sen myötä romahtavan.
Odottaako hän että joku häntä twitterissä seuraava sanoisi "noh, äläs nyt, tuohan on tosi kovaa vauhtia"??
Tuossa tosin tökkää jo sekin ettei häntä twitterissä taida seurata kuin sellaiset seuraajat jotka eivät noista saduista usko puolta sanaa.
Aikamoinen kaveri?!
No mutta älä nyt epäile. Vuosi sitten matolla verkka meni 3.45-vauhtia, joten ei 3.30-vauhti nyt kovaa ole. Eli hänelle vielä kevyttä, menihän syksyllä lähes päivittäinen kymppi 35 minuuttiin.
Ollaanpas tarkkoja! Se lähes päivittäinen kymppihän meni ALLE 35min! 35min kymppihän on vain kevyttä hölkkää, juuri ja juuri vauhtia jota kehtaa päivänvalossa juosta, paitsi urheilukentällä jonne niin hidas vauhti ei missään nimessä ole soveliasta.
Aina kun luulee ettei hullummaksi voi mennä, niin molle laittaa uuden pähkähullun videon. Uusimmassa juoksee matolla oikea käsi paketissa ja taustalla soi mahtipontinen musiikki.
Ihankuin heinäsirkka hepokatti loikkisi riukusäärillä.
Säälittävää.
Vedättäjien ongelma. Aina pitää lisätä kierroksia, että joku edes reagoisi ja voisi kokea olevansa merkittävä.
Olen kanssasi samaa mieltä, toimintansa ei ole naurettavaa, se on säälittävää. Vaikken miestä kykene yhtään säälimään tekemiensä ultratyperyyksiensä takia
Pojalle esikuvana laittaa menemään.
Mollen motoriikalla kannattaa pysyä pois niin alppi- kuin maastohiihtosuksilta, maastopyörän päältä sekä polkujuoksusta.
Yksi syy miksi molle ei voi keksiä maastohiihtojuttuja on se, ettei sitä voi harrastaa parvekkeella. Todellinen kunto ja tekniikan taso paljastuisi muille ladulla välittömästi. Sama koskee juoksukisoja.
Mollen puutteellinen hiihtotekniikka nähty jo videolta
Arvoitus: mikä polkee pyörää kuin mummo ja hiihtää kuin mummo?
Molari on hölkän maisa torppa.
draamaa, valheita ja uskomattomia käänteitä.
Kova poika kertomaan juoksusta.
Molari sai voudilta 111 000 laskun teoistaan ja uhoaa ylimielisesti ettei sitä maksa eikä kunnioita Suomen viranomaisia. Siinäpä meillä kova poika. Harmi vaan, että lasku lankeaa meille veronmaksajille. Nykyään ei juuri ulosmitata irtainta omaisuutta eikä siirapilla kuorrutettu juoksumatto ole euronkaan arvoinen. Ärsyttää vain hepun asenne ja loppumaton katkeruus yhteiskuntaa kohtaan. No onhan meillä muitakin vastaavia elätettäviä maa täynnä, joilla ei ole haluakaan tehdä tilansa parantamiseksi itse yhtään mitään.
Summat hatusta vedettyjä.
Varsinkin oikeudenkäyntikulut.
Molari puolusti itseään ilmaiseksi ja vastapuoli perseili valtavat laskut. Ihan oikein jos jää maksamatta.
Katinkontit. Mollen olisi pitänyt saada tempuistaan miljoonan lasku ja menolippu jonnekin Uralin tuolle puolen. Ihan läpeensä hyödytön kekkuli. On siinä tällä valtiolla palanut rahaa tuon koulutukseen ja ylläpitoon ja mikä on lopputulos? No, tuotto kansantaloudellemme on osaltaan pelkkää miinusta.
Joo, molari puolusti itseään ja se olikin melkoista sekoilua. Ei ymmärtänyt mistään mitään, kirjoitteli puuta heinää ja uskotteli tehneensä huippupuolustuksen. Kaikki väärin ja pieleen.
Varmaan hieno fiilis kaverilla kun joskus väistämättä tuumii pitkiä (30km), hidasvauhtisia (3.40min/km) PK-lenkkejä hölkätessään mitä on elämässä tullut tehtyä ja jätettyä tekemättä.
Lähdöthän ovat olleet varsin hyvät: korkeakoulututkinto, väitöskirja, johtava asema työelämässä omalla alallaan ja tämä kaikki vieläpä suhteellisen nuorella iällä.
Noista lähdöistä taitaa keskiverto 56- vuotias elellä varsin mukavaa ja taloudellisesti turvattua elämää jo pikkuhiljaa työelämän tahtia kevennellen saadakseen aikaa itselleen. Hyvin menestynyt 56-vuotias samoilla lähdöillä on omasta halustaan riippuen joko uransa huipulla merkittävässä asemassa joko yritysmaailman tai julkishallinnon puolella. Yritysmaailman puolella jo ehkä niin turvatussa taloudellisessa asemassa että voi halutessaan keventää työnteon minimiin vaikkapa nauttiakseen juoksutreeneistään.
Asiat saa myös sotkettua. Ja kun tarkastelee sitä miten ja minkä vuoksi se on tässä tapauksessa tehty niin vilpittömästi pahaa tekee kaverin puolesta.
Molle nyt ne yösyömiset on lopetettava! Älä enää syö sitä lauantaimakkaraa ja Lidlin lihapiirakoita yöllä nälkääsi. Päivällä et kuitenkaan syö kun haluat näyttää, että olet kova ammattiurheilija. Muista, että ne yösyömiset näkyvät seuraavana päivänä vatsamakkaroissa ja omatunto kolkuttaa ja raastaa sielua.
Juoksumatto kannattaa voidella laktoosittomalla Becelillä. Se poistaa vinkunan ja ennenkaikkea antaa siivet!!!!
Terveydellisistä syistä lähes päivittäin kympin alle 35min juokseva mies ei voi käyttää maskia?! Aivan niin.
Älkää nyt ihmeessä tällaisia törkeyksiä spekuloiko. Juoksuvauhtinsa naurettavassa liioittelussa ja puuttuvassa uskalluksessa kertoa totuus riittää ihan tarpeeksi kirjoitettavaa
Murtuma täytyy kuvata heti.
Ei viikkojen kuluttua.
tommonen olkapään venähdys on ikävämpi homma kun se kestää vuosia parantua, jos siis on jonkinlainen murtuma vielä lisäksi, nythän homma on kuvitteellinen kun ei ole uskaltauduttu lekurin pakeille, olisi syytä mennä, tosin mitä sitten voisi tehdä, kantosidettä vaan, mutta voi olla että tarvitsisi leikkaushoitoa, joka nyt jää saamatta kun ei ole uskallettu mennä lekurille, mitä suosittaisin, nyt jää sitten ne voimailuvideot kokonaan pois, mitkä oli just parhaimpiä pläjäyksiä, niissä sai ihan nauraa, oli ne niin koomisia,
Joo, niitä voimailuvideoita saisi tulla lisää. Vaikka saattaa näppis kärsiä kahvin tyrskähdettyä ulos tai vanhenevan miehen pidätyskyvyn takia alushousut, niillä sattuneita naurellessa.
Niin siis kysehän taisi olla siitä että periaatteen vuoksi ei mennä lääkäriin, koska siellä vaaditaan maskin käyttöä.
No, mikä lie oikea syy, koska se on nähty että kaikkeen mitä kaveri sanoo julkisesti saattaa olla jotakin muuta kuin totta.
Se on kuitenkin selvää että jos vamma todella on sellainen kuin julkisuuteen annetuista tiedoista voisi päätellä, olisi lääkärikäynti enemmän kuin tarpeen. Turha noista on ottaa loppuiän riesaa, varsinkin kun kaveri kuitenkin liikuntaorientoitunut ihminen on.
Suomi on muuten siitä kiva maa että täällä saa laadukasta erikoissairaanhoitoa sellainenkin ihminen jolla on 6-numeroinen summa maksamatonta velkaa ulosotossa. Hoidon taso on käytännössä sama kuin sellaisella jolla on 6-numeroinen summa rahaa pankkitilillä pahan päivän varalle heti käyttöönotettavaksi.
Mutta ei - paska maahan Suomi on, Yukhan mielestä ainakin kun tämän käytännössä ilmaisen hoidon saadakseen pitäisi käyttää maskia.
Molariko veteli pitoa luisteluhiihtoa varten suksen pohjiin? Erikoinen tyyli? Tietämättömyys lajissa kuin lajissa vahva ominaispiirre?
"Nyt minä ymmärrän paremmin, miksi monet papparaiset myös hölkkäävät näin häpeällisen hiljaa: itse kullakin on omat vammansa, kuka käsipuoli, kenellä tekolonkka jne."
Raportoi vaan ne omat häpeällisen hitaat lenkit rehellisesti.
Kohtalotovereita jipii löytänyt.
ja nuoremmat huono kuntoiset eivät viitsi edes käydä lenkillä... pk ta 6-7 m kilsa vauhdilla * papat* painaa ohi...
Mitä ihmettä, onko molle laittanut pitovoidetta luistelusuksiin? :D Laittoikohan laskettelusuksiinkin? On se kova tietäjä joka lajissa.
Pitovoide selittäisi kaatumisen laskettelurinteessä. Tosin huono kehonhallinta myös todennäköinen syy.
Mutta nyt Molle kertoo, että osaa myös lääketieteen ja tehnyt onnistuneet diagnoosin itsestään - olkapään yläosan murtuma! Siinä on tovi poikineen joutunut katsomaan internetistä kuvamateriaalia luustosta, jänteistä ja koko kehosta. Vielä on joutunut tutkimaan muiden todennettujen tapausten oirekuvauksia. Asia on siis täysin varma - olkapään yläpään murtuma.
Olisi paikallaan myöntää Mollelle reseptien kirjoitusoikeus, koska mies on selkeästi kaikkien alojen yleisnero ja pätevä mihin tahansa tehtävään.