Naiset ja korkkarit HERÄTYSPUHE

Anonyymi

Lueskelin tossa keskusteluja paljon puhuttavasta aiheesta; pitkät naiset & korkokengät

Olen itsekkin ollut epävarma pituudestani ja juurikin sen takia eksyin lukemaan noita keskusteluja.
Käytin korkokenkiä viimeksi ollessani n- 16- vuotias, joilloin pituutta oli about 172 cm, nykyään n. 177 cm... lopetin korkokenkien käytön 9 vuodeksi viiden senttimetrin takia.
Älkää hyvät ihmiset antako pituutenne häiritä elämäänne.
Kyse ei ole pelkästeen korkokengistä, vaan myös muista elämän osa-alueista.
Älä stressaa (olitpa sitten mies tai nainen) itsesi ja kumppanisi pituus-eroa, tärkeintä on, että TE molemmat olette onnellisia, älä vertaa itseäsi muihin, lopeta se "olisinpa lyhyempi/ pitempi" ajattelu ja hyväksy itsesi.

Pituutta ei ihan noin vaan mennä muuttamaan jotenka se nyt on vaan pakko hyväksyä (niinkuin moni muukin asia elämässä)

Ja kyllä koin eräänlaisen ahaa- elämyksen lueskellessani keskusteluja.
Ihan älytöntä että olen oikeasti jättänyt korkkarit ostamatta 9 VUODEKSI, koska ajattelin olevani liian pitkä niiden kanssa ja muutenkin voivotellut pituuttani.
Toivottavasti kukaan ei jää yhtä pitkäksi aikaa murehtimaan pituuttaan (tai mitään muutakaan turhanpäiväistä ulkonäkö- seikkaa)

Ja jos joku nyt ajattelee että "no mutta kun joku joskus minua haukkui kirahviksi/ kääpiöksi", niin joo, ymmärrän, mutta anna asian olla ja... tyhmästi englantia lainaten: get over it.

Ennen kaikkea lopeta itsesi vertailu muihin, auttaa kummasti oloa.
Me kaikki ollaan erinlaisia (ja ihania).

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      9 tai 12 sentin korot ei tee pitkästäkään naisesta kirahvia.
      Aivan älyvapaata arvostella pitkiä naisia korkeiden korkojen käytöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe