...ei vaan https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mannerheim-ristin-ritari-tuomas-gerdtin-muistokirjoitus-ansaitsee-kaikkien-suomalaisten-kunnioittavat-kiitokset/7971512#gs.jn717d ...enää ole. Kunnian miehiä. Viimeinen poistunut. Jäljellä olevat sukupolvet, mitä ne ovat? Eivät mitään.
Tällaisia miehiä
Anonyymi
27<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
”Viimeinen Marskin ritari on poissa.”
Miettikää hetki.
Jäljellä olevat ovat itsesäälissä ruikuttavia onnettomia luusereita, joilla tulee itku kun leipä tippuu lattialle tai sähköt katkeaa.
Martinlaakson pommipoika oli nimeltään Gerdt.
Oliko sukua?
Muistaakseni oli. Suoraan alenevassa polvessa. Jos muistan väärin, niin pahoitteluni asianosaisille. Ei kuitenkaan liity aiheeseen sen enempää.
Kunnioitukseni Tuomas Gerdtille.
xLiner
Aika mautonta teidän keskustella tuosta tässä ketjussa.
Ei minusta. Pysyimme ihan asialinjalla.
xLiner
Kysymys oli todella mauton. Sinun vastauksesi pysyi asialinjalla. Vaikkakin olisi ollut asiallisempaa olla kokonaan kommentoimatta noin asiattomaan kysymykseen.
Nykymies pelaa cokiksen voimalla lämpimässä pleikkaa ja vinisee?
Isänmaan mies viimeiseen asti!
Lakki päästä...:(
Huippumiehiä tosiaan ne, jotka tekevät suuria asioita, mutta tekivät ne kehumatta koskaan itseään. Se on saavutus jo siltään koko elonkaaren aikana.
Tämä asia pitäisi siirtää mm.työelämään ja kaikkialle.
Tätä asennetta tulee ikävä.
Nyt täytyy äkkiä saada aikaan uusi sota.
Hävittäväksi...
Nykyään riittää crossfit...sitten ollaan urhoja ja pullistellaan.
....vähän brunaa pintaan ja peiliä.
191 ritaria. Enää ei yhtäkään.
Hieno mies, persun täydellinen vastakohta.
Poikkeustilanteet tuovat ihmisistä esiin ne parhaat ja pahimmat puolet. Sodat ja katastrofit luovat sankareita ja pahiksia. Niin se vaan on. Harva meistä voi varmaksi sanoa, kuinka toimisi vastaavissa tilanteissa. Itse en usko, että ihmisluonto itsessään olisi muuttunut suuresti tässä muutamien kymmenien vuosien kuluessa.
Hatunnosto hienoille miehille ja heidän teoilleen (toki myös naisille, mutta tässä nyt kuitenkin puhutaan marskin ritareista ... ei tarvitse kenenkään loukkaantua). Osanottoni omaisille ja läheisille.
n80
Näinpä. Onnettomuustilanteissa näitä eroja näkee. Yksi ryyntää suinpäin avuksi, toinen analysoi rauhallisesti hetken ja auttaa sitten, kolmas jäätyy eikä tee mitään, neljäs seisoo vieressä ja videoi someen.
Totta..
Onneksi hän sai elää pitkän elämän itsenäisessä Suomessa. Varmasti sitä osaa arvostaa kun on verissä päin taistellut sen puolesta. Nämä miehet olivat todellisia sankareita.
Ilta-Sanomista Ulla Appselsinin tekstistä lainattua Tuomas Gerdtin kertomaa:
” GERDT paljasti nauraen ja silmää vinkaten myös oman pitkän liittonsa salaisuuden. Se oli kuulolaite.
”Mie vältän riidat, kun miulla on tämä. Jos vähänkin kehittyy eripuraksi, mie paan kiinni!” ”.
Tässä https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006707662.html lehden teksti.
Todella hyvä neuvo!
Osanotto poismenosta.