Facebookissa Sallan puskaradiossa on aloitettu viestiketju, jossa paikallisia yrityksiä voi mainostaa/kehua. Hienoa sallalaiset, juuri näin pitääkin paikallisia yrittäjiä tällaisina aikoina tukea. Yrittäjät työllistävät useita ihmisiä, verotuloja ja työpaikkoja saadaan kotikunnan ihmisille. Aina se halvin tavara tai palvelu ei löydy kotipaikkakunnalta mutta ostaessasi paikalliselta palveluntuottajalta tuet työ- ja verotulojen jäämistä tänne Sallaan.
Huolestuttavaa sen sijaan on, että eräs suurinta liikevaihtoa pyörittävä yritys (Sallan Yhteismetsä) palkkaa metsänhoitotyötä tekevän henkilöstön välittäjäfirman kautta Liettuasta!
Toisaalta yhteismetsän osakas- ja hoitokunnassa istuu paikallisia yrittäjiä. Minusta on jotenkin kaksinaamaista se, että paikalliset yrittäjät myyvät tuotteitaan ja palveluitaan sallalaisille mutta samaan aikaan ovat päättämässä siitä, että palkataan paikkakunnalle ulkomaista halpatyövoimaa. Sallasta kyllä löytyy työvoimaa omastakin takaa.
Sallalaisten yritysten tukeminen
7
814
Vastaukset
- Anonyymi
Pidän pettureita niitä jotka käyvät tankkaamassa Venäjällä ja samalla tukevat putiinin venäjää. Nyt kun raja on ollut kiinni ovat kaikki ilmeisesti tottuneet tankkaamaan kotimaassa, jatketaan isänmaan tukemista.
- Anonyymi
Huolestuttavaa toimintaa on metsurit haalia halpatyömaista se on kyllä pissimistä omaan nilkkaansa.
Pienen kunnan pystyssäpysymiselle olisi elinehto puhaltaa yhteen hiileen käyttämällä paikallista työvoimaa, ja paikallisia palveluita.- Anonyymi
Kukapa olisi uskonut vielä muutamakymmen vuosi sitten että Sallaan tuodaan metsurit tuodaan Liettuasta. Nykypäivänä kyllä pidetään kauniita juhlapuheita yrittämisestä ja työllistämisestä. Joku puhuu vielä yhteiskunta vastuustakin.
Sallakin on kunta joka juurikin on yhteiskunnan apujen varassa eiköhän omankunnan väki olisi pitänyt työllistää ja veroeurot kotiin. Pääministerikin lausui kerran. "Ettekö osaa edes hävetä" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukapa olisi uskonut vielä muutamakymmen vuosi sitten että Sallaan tuodaan metsurit tuodaan Liettuasta. Nykypäivänä kyllä pidetään kauniita juhlapuheita yrittämisestä ja työllistämisestä. Joku puhuu vielä yhteiskunta vastuustakin.
Sallakin on kunta joka juurikin on yhteiskunnan apujen varassa eiköhän omankunnan väki olisi pitänyt työllistää ja veroeurot kotiin. Pääministerikin lausui kerran. "Ettekö osaa edes hävetä"Eihän edes kunnan verovaroilla ylläpidettävä hissiyhtiö työllistä oma väkeä. Luulis hissikapulan antamiseen kykynevän Sallalaisenkin.
- Anonyymi
Kunnan johdosta asti ollut n.20 vuotta vikaa
- Anonyymi
Löytyyhän sitä mutta ei kiinnosta ku rahaa saapi helpomalla tavalla ja jos ovat jonkun aikaa haetaan sairaslomaa ku ei huvita olla töissä.
- Anonyymi
Joko sitä nyt kelpaa suomalaisetkin asiakkaiksi Kielaan ja Papanaan kun ulkomaanelävät jäi tulematta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 74832
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745