Sallalaisten yritysten tukeminen

Anonyymi

Facebookissa Sallan puskaradiossa on aloitettu viestiketju, jossa paikallisia yrityksiä voi mainostaa/kehua. Hienoa sallalaiset, juuri näin pitääkin paikallisia yrittäjiä tällaisina aikoina tukea. Yrittäjät työllistävät useita ihmisiä, verotuloja ja työpaikkoja saadaan kotikunnan ihmisille. Aina se halvin tavara tai palvelu ei löydy kotipaikkakunnalta mutta ostaessasi paikalliselta palveluntuottajalta tuet työ- ja verotulojen jäämistä tänne Sallaan.

Huolestuttavaa sen sijaan on, että eräs suurinta liikevaihtoa pyörittävä yritys (Sallan Yhteismetsä) palkkaa metsänhoitotyötä tekevän henkilöstön välittäjäfirman kautta Liettuasta!

Toisaalta yhteismetsän osakas- ja hoitokunnassa istuu paikallisia yrittäjiä. Minusta on jotenkin kaksinaamaista se, että paikalliset yrittäjät myyvät tuotteitaan ja palveluitaan sallalaisille mutta samaan aikaan ovat päättämässä siitä, että palkataan paikkakunnalle ulkomaista halpatyövoimaa. Sallasta kyllä löytyy työvoimaa omastakin takaa.

7

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidän pettureita niitä jotka käyvät tankkaamassa Venäjällä ja samalla tukevat putiinin venäjää. Nyt kun raja on ollut kiinni ovat kaikki ilmeisesti tottuneet tankkaamaan kotimaassa, jatketaan isänmaan tukemista.

    • Anonyymi

      Huolestuttavaa toimintaa on metsurit haalia halpatyömaista se on kyllä pissimistä omaan nilkkaansa.
      Pienen kunnan pystyssäpysymiselle olisi elinehto puhaltaa yhteen hiileen käyttämällä paikallista työvoimaa, ja paikallisia palveluita.

      • Anonyymi

        Kukapa olisi uskonut vielä muutamakymmen vuosi sitten että Sallaan tuodaan metsurit tuodaan Liettuasta. Nykypäivänä kyllä pidetään kauniita juhlapuheita yrittämisestä ja työllistämisestä. Joku puhuu vielä yhteiskunta vastuustakin.

        Sallakin on kunta joka juurikin on yhteiskunnan apujen varassa eiköhän omankunnan väki olisi pitänyt työllistää ja veroeurot kotiin. Pääministerikin lausui kerran. "Ettekö osaa edes hävetä"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukapa olisi uskonut vielä muutamakymmen vuosi sitten että Sallaan tuodaan metsurit tuodaan Liettuasta. Nykypäivänä kyllä pidetään kauniita juhlapuheita yrittämisestä ja työllistämisestä. Joku puhuu vielä yhteiskunta vastuustakin.

        Sallakin on kunta joka juurikin on yhteiskunnan apujen varassa eiköhän omankunnan väki olisi pitänyt työllistää ja veroeurot kotiin. Pääministerikin lausui kerran. "Ettekö osaa edes hävetä"

        Eihän edes kunnan verovaroilla ylläpidettävä hissiyhtiö työllistä oma väkeä. Luulis hissikapulan antamiseen kykynevän Sallalaisenkin.


    • Anonyymi

      Kunnan johdosta asti ollut n.20 vuotta vikaa

    • Anonyymi

      Löytyyhän sitä mutta ei kiinnosta ku rahaa saapi helpomalla tavalla ja jos ovat jonkun aikaa haetaan sairaslomaa ku ei huvita olla töissä.

    • Anonyymi

      Joko sitä nyt kelpaa suomalaisetkin asiakkaiksi Kielaan ja Papanaan kun ulkomaanelävät jäi tulematta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      119
      3984
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3305
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1927
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1381
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1292
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      226
      1042
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe