Sallalaisten yritysten tukeminen

Anonyymi

Facebookissa Sallan puskaradiossa on aloitettu viestiketju, jossa paikallisia yrityksiä voi mainostaa/kehua. Hienoa sallalaiset, juuri näin pitääkin paikallisia yrittäjiä tällaisina aikoina tukea. Yrittäjät työllistävät useita ihmisiä, verotuloja ja työpaikkoja saadaan kotikunnan ihmisille. Aina se halvin tavara tai palvelu ei löydy kotipaikkakunnalta mutta ostaessasi paikalliselta palveluntuottajalta tuet työ- ja verotulojen jäämistä tänne Sallaan.

Huolestuttavaa sen sijaan on, että eräs suurinta liikevaihtoa pyörittävä yritys (Sallan Yhteismetsä) palkkaa metsänhoitotyötä tekevän henkilöstön välittäjäfirman kautta Liettuasta!

Toisaalta yhteismetsän osakas- ja hoitokunnassa istuu paikallisia yrittäjiä. Minusta on jotenkin kaksinaamaista se, että paikalliset yrittäjät myyvät tuotteitaan ja palveluitaan sallalaisille mutta samaan aikaan ovat päättämässä siitä, että palkataan paikkakunnalle ulkomaista halpatyövoimaa. Sallasta kyllä löytyy työvoimaa omastakin takaa.

7

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidän pettureita niitä jotka käyvät tankkaamassa Venäjällä ja samalla tukevat putiinin venäjää. Nyt kun raja on ollut kiinni ovat kaikki ilmeisesti tottuneet tankkaamaan kotimaassa, jatketaan isänmaan tukemista.

    • Anonyymi

      Huolestuttavaa toimintaa on metsurit haalia halpatyömaista se on kyllä pissimistä omaan nilkkaansa.
      Pienen kunnan pystyssäpysymiselle olisi elinehto puhaltaa yhteen hiileen käyttämällä paikallista työvoimaa, ja paikallisia palveluita.

      • Anonyymi

        Kukapa olisi uskonut vielä muutamakymmen vuosi sitten että Sallaan tuodaan metsurit tuodaan Liettuasta. Nykypäivänä kyllä pidetään kauniita juhlapuheita yrittämisestä ja työllistämisestä. Joku puhuu vielä yhteiskunta vastuustakin.

        Sallakin on kunta joka juurikin on yhteiskunnan apujen varassa eiköhän omankunnan väki olisi pitänyt työllistää ja veroeurot kotiin. Pääministerikin lausui kerran. "Ettekö osaa edes hävetä"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukapa olisi uskonut vielä muutamakymmen vuosi sitten että Sallaan tuodaan metsurit tuodaan Liettuasta. Nykypäivänä kyllä pidetään kauniita juhlapuheita yrittämisestä ja työllistämisestä. Joku puhuu vielä yhteiskunta vastuustakin.

        Sallakin on kunta joka juurikin on yhteiskunnan apujen varassa eiköhän omankunnan väki olisi pitänyt työllistää ja veroeurot kotiin. Pääministerikin lausui kerran. "Ettekö osaa edes hävetä"

        Eihän edes kunnan verovaroilla ylläpidettävä hissiyhtiö työllistä oma väkeä. Luulis hissikapulan antamiseen kykynevän Sallalaisenkin.


    • Anonyymi

      Kunnan johdosta asti ollut n.20 vuotta vikaa

    • Anonyymi

      Löytyyhän sitä mutta ei kiinnosta ku rahaa saapi helpomalla tavalla ja jos ovat jonkun aikaa haetaan sairaslomaa ku ei huvita olla töissä.

    • Anonyymi

      Joko sitä nyt kelpaa suomalaisetkin asiakkaiksi Kielaan ja Papanaan kun ulkomaanelävät jäi tulematta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3037
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3021
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2387
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1798
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      79
      1307
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe