Kompurakomppi

Anonyymi

Mistä johtuu että lähes jokaisessa nykyajan pop-rallissa on arabi-musiikista tuttu komppi pohjalla? Kuvitellaanko sillä saavutettavan laajempaa kuuntelija kuntaa? Kysyy ihmettelevä

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep, joissain nykyajan popkappaleissa on otettu vaikutteita itämaisesta musiikista, vaikka ei oltaisi edes kovin kiinnostuneita itse itämaisesta musiikista. Onpahan tuo Robert Plantkin ottanut nyt soolourallaan vaikutteita itämaisesta musiikista ja taisiko jo Zeppelinilläkin olla vähän siitäkin vaikutteita, mutta Plant onkin kiinnostumut itämaisesta musiikista ja kulttuurista, esim. marokkolaisesta kansanmusiikista eikä taatusti yritä saada sillä mitään suosiota. Näistä poprallien tekijöistä en tiedä mitä he sillä tavoittelevat, jos kappaleessa on vähän itämaista saundia mukana. Ehkä heillä on kuva itämaisen musiikin tansiijoista mielessään (kutsutaan meilläpäin vatsatanssijoiksi) ja että itämainen komppi saa laulajan (jos laulaja nainen) vaikuttamaan ehkä seksikkäämmältä.

      • Anonyymi

        Pelkkä rumpukoneeseen ohjelmoitu hölkkä ei tee musiikista itämaista, ei tuo siihen edes itämaista saundia. Voisin kuvitella, että näitä nykyajan arabipop-tuulahduksia nolostellaan muutaman vuoden päästä niska punaisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe