Mistä johtuu että lähes jokaisessa nykyajan pop-rallissa on arabi-musiikista tuttu komppi pohjalla? Kuvitellaanko sillä saavutettavan laajempaa kuuntelija kuntaa? Kysyy ihmettelevä
Kompurakomppi
2
59
Vastaukset
Jep, joissain nykyajan popkappaleissa on otettu vaikutteita itämaisesta musiikista, vaikka ei oltaisi edes kovin kiinnostuneita itse itämaisesta musiikista. Onpahan tuo Robert Plantkin ottanut nyt soolourallaan vaikutteita itämaisesta musiikista ja taisiko jo Zeppelinilläkin olla vähän siitäkin vaikutteita, mutta Plant onkin kiinnostumut itämaisesta musiikista ja kulttuurista, esim. marokkolaisesta kansanmusiikista eikä taatusti yritä saada sillä mitään suosiota. Näistä poprallien tekijöistä en tiedä mitä he sillä tavoittelevat, jos kappaleessa on vähän itämaista saundia mukana. Ehkä heillä on kuva itämaisen musiikin tansiijoista mielessään (kutsutaan meilläpäin vatsatanssijoiksi) ja että itämainen komppi saa laulajan (jos laulaja nainen) vaikuttamaan ehkä seksikkäämmältä.
- Anonyymi
Pelkkä rumpukoneeseen ohjelmoitu hölkkä ei tee musiikista itämaista, ei tuo siihen edes itämaista saundia. Voisin kuvitella, että näitä nykyajan arabipop-tuulahduksia nolostellaan muutaman vuoden päästä niska punaisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881287Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341028- 68964
- 39887
- 71863
- 97857
- 75836
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.53807Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39764