Tämä on eräs parhaita joululahjoa pitkään aikaan! Olen iloinen asiasta.
Firma lomauttaa työntekijöitään vähintään 90 pv eli vapaata työstä!
Kärsitkö jos lomautetaan? Onko syynä se, että ei ole muuta elämää vai oletko ylivelkaantunut omilla valinnoilla eli elät velalla?
Lomautukset alkamassa. Kärsitkö jos lomautetaan?
11
166
Vastaukset
- Anonyymi
Itse nautin kovasti kun suurimman osan viime vuodesta sai tehdä 4-päiväistä viikkoa. Kassan korvausten jälkeen vaikutus palkkaa oli hyvin pienehkö, ei käytännössä huomannut rahanpuutteena. 2300 neton sijaan sain silti yli 2100 neton, riittää ihan hyvin minulle.
Huono puoli lähinnä työpaikan länkytys ja valitus kun asiat myöhässä, mutta lomautuksia pystyy käyttämään tekosyynä kaikkeen.- Anonyymi
Kyllä minä ottaisin ennemmin kokolomautuksen, mutta on tuokin tyhjää parempi.
- Anonyymi
Kyllä totuus on toisenlainen. Kun työt loppuvat ja lomautus päällä niin saat korvauksena n. puolet palkastasi ja velvoitteita 80km säteeltä ottaa työ vastaan tai....
- Anonyymi
Heh heh höpö höpö😂Missä sinut on peloteltu? Ei yhtään työtarjousta tule työkkäristä, jos olet lomautettuna. Ja jos työtarjous jostakin syystä tulee, niin kukaan ei eses tarkasta oletko hakenut.
Te jotkut ette ymmärrä että meillä Suomessa on suurtyöttömyys ja sitä piilotellaan.
- Anonyymi
Kesällä oli lomautettuna, osa-aikaisesti. Ei haitannut, rahaa tuli vähemmän mutta sitä vastoin vapaa-aikaa oli enemmän. Tykkään kyllä työstäni mutta tykkään olla myös vapaalla.
- Anonyymi
Eikös töissä käydä vain rahan takia ja jos ei vapaa-aikaa arvosta kannattaa mennä hoitoon ja hankkia elämä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös töissä käydä vain rahan takia ja jos ei vapaa-aikaa arvosta kannattaa mennä hoitoon ja hankkia elämä.
Jos työssä on vain sen rahan syystä ei elämä tule olemaan hyvä, vaan katkeraa puurtamista ilman päätä.
Työssä pitää olla sisältöä itselle jotta mukava mennä töihin. Työhön nyt kuitenkin pääsääntöisesti pitää mennä montakymmentä vuotta elämän aikana...
- Anonyymi
Kylläpä lomautus on LOMAitus. Onneksi on sen verran itsetunto kunnossa ettei ole tarvinnut hankkia kaikenmaailman munanjatkeita. Oma asunto on ja siitä velkaa joku 85K, mutta sen kyllä saa maksettua ansiosidonnaisillakin. Olisipa kiva kun olisi määräaikaisia työsuhteita. Ehtisi olla enemmän ulkomailla.
- Anonyymi
Jos raha riittää laskuihin ym. tarpeelliseen, niin mitäs vikaa lomautuksessa on? Nimikin sen jo kertoo, että kyse on LOMASTA. Eikö siinä sitten voi joko olla vaan ja köllötellä, tai vaihtaa tarvittaessa toiseen työnantajaan? Joku aikaraja taitaa kumminkin olla lomautetullekin olemassa, jolloin työvoimapoliittiset toimenpiteet alkavat.
- Anonyymi
En kärsinyt. Raha riitti ja on myös säästöjä. Pidin vapaudesta, kun sai tehdä mitä halusi, eikä sitä mitä käsketään. Pääsisipä taas!
- Anonyymi
Herkku on maukasta ja sitä saa kun irtisanoo itsensä! Itse tein siten ja nautin omatoimisesta elämästä kerrankin kunnolla elämän aikana ilman kelloaikatulukkoa ja 10min. taukoja....hah.
Se on varmaa että en enään siihen työherkkuun lähde kesken unien ja pimeällä takas! Mitään järkeä asiassa.
Tässä piileekin verotusidea eli jos duunari tienaisikin tuplat niin se voisi pitä vaikka huvikseen puolenvuoden loman...
No paperimiehet ahnetivat ja lisää vaan tilille, mutta kun duuni loppu niin käsiojossa yhteiskunnalta apuja? Melkoisia vitsiniekkoja ovat olleet silmät kirkkaina? Heille myös tukipaketteja jaettu ja kriisiapua?....ei hev*
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981