Moi!
Haluaisin ajatuksia tai mielipiteitä tilanteesta. Olen koulutustani vastaavassa asiantuntijatyössä. En ole erityisen motivoitunut enkä näe itseäni ko. työssä esimerkiksi viiden vuoden päästä. Meillä on kolme pientä lasta ja mieheni on ollut kotona lasten kanssa puolisen vuotta. Tarkoituksena on vielä vaihtaa rooleja niin, että jään uudelleen hoitovapaalle noin vuodeksi, tästä olen jo töissä puhunut.
Nyt löysin kuitenkin mielenkiintoisen ja ns. paremman työn. Laitoin hakemuksen ja pääsin haastatteluun. Pohdin siis, miten ja missä vaiheessa ottaa tuo hoitovapaa-asia esiin, jos hypoteettisesti saisin työpaikan? Vai pitäisikö siitä puhua jo haastattelussa? Onko se paheksuttua ilmoittaa heti valinnan jälkeen, että jää pois? Ajatukseni olisi jatkaa hoitovapaan jälkeen osittaisella hoitovapaalla, missä vaiheessa siitä pitäisi puhua? Jotenkin ahdistaa mahdollisessa uudessa työssä ilmoittaa heti tällaista, mutta toisaalta hoitovapaa on haave, josta en ole valmis luopumaan. Kiitollinen kaikista ajatuksista tähän liittyen!
Hoitovapaalle heti sopimuksen alkaessa
2
129
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö kenelläkään ole mielipiteitä?
- Anonyymi
Ei tietenkään tarvitse kertoa haastattelussa mitään hoitovapaa-aikeistaan, vaikka kysyisivät, mutta se, että hoitovapaasta on lain mukaan ilmoitettava työnantajalle viimeistään kaksi kuukautta ennen vapaan aiottua alkamisaikaa, saattaa muuttaa tilannetta riippuen, milloin työt uudessa työpaikassa alkaisivat.
Osittaisesta hoitovapaasta ei kannata puhua haastattelussa eikä heti uuden työpaikan saatuaan, koska osittaista hoitovapaata voi saada vasta, kun on ollut 6 kk työnantajan palveluksessa.
Sinua ei voi jättää valitsematta eikä luvattua työpaikkaa voi perua sen takia, että käytät oikeuttasi pitää hoitovapaata. Se olisi syrjintää. Silti ei kannata puhua perhevapaa-aikeistaan haastattelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495535Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032015Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459