Tuossa viimepäivinä tullut hieman järjesteltyä sekä "inventoitua" omia pyöräilytarvikkeita ja huomattua että aika paljon on tavaraa kaappeihin kertynyt viimeisen kahden vuoden aikana.
Etenkin erikokoisia ja eri tyylisiin tarpeisiin olevia, nimenomaisesti (maasto)pyöräilyyn suunniteltuja vyälaukkuja ja reppuja on tullut hankittua suhteellisen paljon.
Siksi uteliaisuudesta kysyn, minkälaisilla tavolla kukakin kuljettaa tavaroitaan mukana, mitä uskoo saattavansa tarvita pyörälenkeillään mukana.
Osassa pyöräilyvaatteistahan on joko suhteellisen vähän taikka ei olleenkaan taskuja. Esimerkiksi omissa "kesäajo" vaatteissa on tämä tilanne, yhtään taskua ei niistä löydy.
Itseltäni löytyy kolme eri kokoista vyötärölaukkua, aivan
-minimalistinen "kisavyö" johon ei paljoa mukaan mahdy, ehkäpä avaimet, pieni monitoimityökalu, pari Co2 patruunaa ja täyttölaite, rahaa/pankkikortti eikä juuri muuta. Puhelimen saa periaatteessa mahtumaan, mutta vain verkkotaskuun joka ylhäältä auki ja en oikein maastossa välttämättä luottaisi. Esimerkiksi normaali miesten lompakko ei vyöhän mahdu. Mutta ihan ok. vaihtoehto pienille metsälenkeille yms. joka menee hyvin piiloon vaikka ajopaidan alle yms.
-Sitten on toinen 1L tilavuudella varustettu vyölaukku johan sitten mahtuu jo hieman enemmän tavaraa mukaan, Lompakko, puhelin, avaimet ajolasit ja hieman työkaluja. Tuo on itseni eniten käyttämä kantovälinen, jolla käyn muutaman tunnin ajolenkkejä ajamassa.
-Ja lopuksi löytyy 3L tilavuuksinen vyölaukku johon sitten mahtuu edellisten lisäksi vaikka pyörän sisäkumi, puhelimen varavirtalähde, vähän eväitä ja taskut vielä kahdelle juomapullolle (ja optio käyttää 1,5L juomarakkoa, mutta itsellä ei käytössä).
Sitten selkäreppuja lötyy jopa viittä eri kokoa eri käyttöihin.
-Pienimpänä, pieni 3L tilavuuksinen selkäreppu, joka käytännössä on juomarakon kuljetukseen tarkoitettu, sen lisäksi mukaan saa kännykän, lompakon ja muutaman työkalun, eikä oikeastaan muuta. Tämä on mukava kuumana kesäpäivänä, kun halaut kantaa juomaa mukana, mutta et tarvitse juuri muuta. Oli paljon kesällä käytössä. Ilman juomarakkoakin voi tuota tietysti käyttää kuiden tavaroiden kuljettamiseen, mutta ei oikein pahmeytensä puolesta ole silloin omimmillaan.
-Sitten hieman isompi 6L reppu. Jossa sitten hieman enemmän tilaa tavaroille, etenkin jos ei käytä tuota juomarakkoa. Kiva ja kompakti, mutta jäänyt hieman vähälle käytölle.
-Seuraavana 12L versio jota olen käyttänyt eniten tuon 3L repun ohella. Mukaan saa kaiken tarpeellisen päivä-ajoa varten, vaikka hieman vaihtovaatteita, ruokaa yms. mutta silti reppu vielä tarpeeksi kompakti vaativammasskin maastoajossa.
-Sitten on 20L reppu joka on suunniteltu erityisesti pidemmille maastopyörälenkeille, siinä on vartavasten suunnitellut taskut/kiinnitykset toiselle akulle sekä laturille. Mutta se on sanottava, että jos mukana on toinen akku, laturi, juomarakko täynnä juomaa ja työkaluja, niin mukaan mahtuu kyllä jotain vaatteita yms. mutta tuokaan ei kyllä mikään useamman päivän pyöramatkan tarpeita täyttävä reppu ole.
-Ja viimeisenä on sitten iso, 30L pyöräreppu, millä voi sitten jo miettiä tekevänsä yönyli tapahtuvia pyöräretkiä, mihin mahtuu mukaan kompaktisti pakattuna jo isompi määrä vaatteita, ruokaa ja vastaavia. Eihän tuokaan tietysti korvaa mitään retkipyörien isoja sivulaukkuja ja vastaavia.
Kaikki saksalaisen EVOC maastopyörä-varusteisiin keskittyvän huippumerkin tuotteita ja laadussa sekä käyttökelpoisuudessa ei pienentäkään moittimista (ihan edellsia ne eivät tietystikkään ole, mutta kun sopivasti tarjouksista ostettu, niin ihan ylihintaisiakaan eivät ole, mutta laatu maksaa silti).
Miten muut, lähinnä maastossa pääasiallisesti ajavat kuljettavat tavaroitaan mukanaan?
Miten kuljetat tarvitsemiasi tavaroita (maasto)pyöräillessäsi?
4
113
Vastaukset
- Anonyymi
Tavarat on joko ajopaidan selkätaskuissa tai satulalaukussa. Talvella osassa takkeja on tavalliset taskut, mikä on selkätaskuja huonompi vaihtoehto. Selkätaskussa on puhelin vedenpitävää pussissa, luottokortti, avaimet ja pari geeliä. Satulalaukussa on yleistyökalu, pumppu, rengasraudat ja yksi varasisuri sekä talvella varavalot eteen ja taakse. Geeliä varten on joskus ollut pieni laukku yläputken päällä, mutta ei normaalipituisilla lenkeillä. Nesteet ovat pulloissa, en ole käyttänyt juomarakkoa maastossakin, kun maantiellä on tottunut pulloihin.
- Anonyymi
En maastopyöräile enkä ole "sukkahousupyöräilijä" mutta selkäreppu lyhyillä matkoilla noin 10 km säteellä ja sitä pidemmillä kaikki tarvikkeet sivulaukuissa. Aina mukana: kännykkä, paikkarasia, polkupyörän yleistyökalu ja pari yksittäistä kuusioavainta, ketjun masterlink lukko, rengasraudat, Leatherman Micra yleistyökalu jossa pienet pihdit, pumppu sekä pari paria kertakäyttöisiä käsineitä. Pumppua ja puhelinta lukuunottamatta työkalut ja paikat mahtuvat pinta-alaltaan keskikokoisen kännykän kokoiseen pussukkaan jonka löysin varustelekasta parilla eurolla. Pitkillä matkoilla lisäksi varasisäkumi, rulla vessapaperia minigrip pussissa, sadeviitta, retkimallinen istuinalusta, GoPro kamera sekä tarvikkeet, eväät sekä helteillä muutama litran vetoinen Nalgene vesiputeli. Lompakko mukana aina, turvallisesti takataskussa tietysti.
- Anonyymi
Tarakkalaukut molemmin puolin, toisen olen vuorannut styroksilla jotta eväät säilyvät kylmäkallejen avulla hyvinä. Toisessa laukussa perustyökalut vasara, ruuvitaltta vaihtokärjillä ja hylsysarja. Vararenkaat ketjuöljy yms kulkee työkalujen kanssa samassa laukussa. Ohjaustankoon kiinnitetty kori jossa avattu sipsipussi että helppo nauttia suolaista. Juomapullot telineissään 2*0.75l
- Anonyymi
Kuskaan kaiken taskussa tai satulalaukussa. Pumppu on ollut satunnaisesti jollain hihnoilla kiinni rungossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253770
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422762Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131799Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204