Hei. Onko täällä eläketietäjiä paikalla? Opiskeluistahan karttuu eläkettä suoritettujen tutkintojen perusteella. Säädöksissä sanotaan että enimmäisaika on rajattu viiteen vuoteen vaikka suorittaisi useamman tutkinnon. Jos yksi ammatillinen tutkinto siis kerryttää eläkettä tuon 3 vuoden osalta, niin tuoko toinen ammatillinen tutkinto näin ollen 2 vuotta lisää eläkekertymään?
Eläkettä opiskeluista
5
105
Vastaukset
- Anonyymi
Ei, se annetaan vain yhdestä tutkinnosta. Siitä korkeimmasta, joko 3, 4 tai 5 vuotta.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Säädöksissä sanotaan:
"Jos henkilöllä on kaksi eri tutkintoa, lasketaan ne yhteen ja rajataan kokonaiskarttuma-aika 5 vuoteen. Sillä ei ole merkitystä, ovatko tutkinnot päällekkäin vai peräkkäin, koska oikeita opiskeluaikoja ei tutkita"
- Anonyymi
Ja summa on aika mitätön. Vastaa samaa, kuin ikkunasta ulos katsominen
- Anonyymi
Joo, niistä ammattiin valmistumisen aikaisista kesälomista kertyy ruhtinaallisesti sitä eläkettä. Mullekin kolmesta kesästä yhteensä 40 € /kk , joten paljonkohan sillä saa kaupasta kerran kuussa. Kun ton lisää nykyiseen eläkkeeseen, niin varmaan taulukon mukainen verotus nousee 50 €/kk joten miinukselle menee . (vero on jo 25 %)
- Anonyymi
Palkkasi yhteensä on noina kolmena kesänä ollut jotain noin 2700€, jos olet niistä saanut tuon 40€/kk.
Se tekee vuodessa 480€ ja kun keskimäärin ollaan eläkkeellä jotain 20 vuotta, niin yhteensä se tekee 9600€. Minusta tuo on kyllä melkoisen hyvä summa noinkin vähäisestä kuin 2700€ kokonaistulosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881