Riittävä peruste, ettei voi saapua töihin?

Anonyymi

Valtio pyrkii puoliväkisin vaihdattamaan ihmisten käyttöön sähköautoja, mutta eivät näemmä toimi Suomen talvessa:
https://yle.fi/uutiset/3-11605861

Jos joku aamu onkin niin paljon pakkasta, ettei sähkö- tai ladattava hökötys lähde käyntiin kylmyyden vuoksi, onko se kelvollinen peruste jäädä saapumatta sinä päivänä töihin, kun ei Star Trekin mallista ihmisen siirrintäkään ole vielä keksitty?

Jos esim. polttomoottorikäyttöisten autojen ajoneuvovero tai polttoaineen hinta nostetaan mahdottoman kalliiksi palkkaan nähden, tai polttomoottoriajoneuvoilla ajaminen yksinkertaisesti kielletään esim. kaupungin keskustoissa, joissa voi työpaikkakin sijaita, ja sähköauto ei käynnisty, julkista liikennettä ei ole, taksilla ajaminen huonopalkkaisessa työssä käy kohtuuttoman kalliiksi, miten jatkossa voi töissäkäynti enää onnistua?

Minua huolestuttaa kovasti tällaiset asiat, jotka päättäjät säätävät ajatellen vain sen teoriassa toimimista, mutta kuten yleensä, ne eivät toimikaan käytännössä, varsinkaan Suomen talvessa...

5

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itsekin luotin aluksi vain heinällä ja rukiinvoimalla liikkuviin hevosvetoisiin kärryihin. Ensimmäiset bensalla liikkuvat hoppafordit kun tulivat kylille ennen sotia tänne tuupovaraan niin nauroin maha kippurassa. Pidin moisia kapistuksia epäluotettavina. Monet kerrat sain auttaa herra johtaja tirehtöörejä ongelmissansa kun fordit jäivät kiinni tienreunaan tai ojaan. Sanoin reilusti että hevoskärillä homma toimii aina. Ja nauroin päälle.

    • Anonyymi

      Ei tavallisella duunarilla ole varaa ostella sähköautoja vielä pitkään aikaan. Toinen asia on se että sitten kun kaikki ajaa sähköllä, niin samat verot on edelleen saatava autoilijoilta. Sitten ilolla vedetään sähköön joku 50-60% vero vielä päälle. Halpaa tulee olemaan.

      • Anonyymi

        käytettyjä sähköautoja korkeintaan, mutta sitten kun akut sippaa vanhuuttaan, niin hinnat on sellaisia, että jää kyllä uusimatta duunarilta, jos niitä edes kovin vanhoihin enää uusia saakaan.

        Kyllä tämä maailma sortaa kaikin keinoin tavallista pientä työläistä tai muutenkin köyhää. Valtioiden luuli pitävän edes tavallisen ihmisen puolia, mutta sekin on kääntynyt tavallista ihmistä vastaan, ja mennyt rahavallan puolelle varmistamaan, että köyhä vain köyhtyy ja rikkaat rikastuvat :/


    • Anonyymi

      Nykyään ei tarvi enään saapua työpaikalle kun se tehdään etänä kuten on jo nyt nähty.
      Suomi on vielä automaation kehitysmaa mutta kun kaupungistuminen etenee ja suomi muuttuu suurimmaksi osaksi pinta-alaltaan erämaaksi jossa kasvillisuus ja puusto, tuulimyllyt sudet ja karhut lisäntyy voimakkaasti joten sellutehtaat ja muu teollisuus jotka hyödyntävät erämaata voidaan rakentaa kaupungin läheisyyteen jossa osa työvoimasta liikkuu joukkoliikenteellä ja muu työvoima tekee etätyönä kotonaan ansiotyötä. Helppoa ja rauhallista yhteisöelämää parhaimillaan jossa kaikilla on onnellinen olotila.

    • Anonyymi

      Paskapalkkaista työtä ei kannata edes tehdä, tuolloin ei tarvitse ostaa patteriautoa millä ei tee muutoinkaan Suomessa yhtään mitään.

      Mitäs muuten luulette sähkön hinalle käyvän kun patteriautot yleistyvät?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2048
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      306
      1749
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe