Onkos täällä tuon ajan nuoria, joka muistaa meiningin. Oli muuten ajottain aika rajua, eikä turhaan moitittu "paheelliseksi" https://www.kaleva.fi/vanha-kaleva-kemissa-kohistiin-paheelliseksi-vaite/3093359
Kemin paheellinen discoteekki
7
184
Vastaukset
- Anonyymi
Lainaus jutusta: ” Diskoteekin isäntä Vesa Ketolainen sekä asiakkaat Jouni Riihijärvi, Seppo Kivelä ja Heikki Immonen istuvat diskon lukunurkkauksessa ja naureskelevat huhuille.”
Lukunurkkaus diskossa - no jopas nyt jotakin - jokainen voi itse päätellä mitä se tarkoitti vuonna 1970 Kemissä ? Minä muistan kun juurikin tuohon aikaan oli se reilun parinkymmenen nuoren porukka tuomiolla kemin raastuvassa. Tuomarina oli Pöntynen ja mina istuin lautamiehenä.
Pienet oli tuomiot, mutta alle 18v nassiloille ei kovia tuomioita käytöstä voinu antaakkaan, myyjät oli sitten eri juttu.
Juicen bändiin muutama sitten meni ja tulipa jostakin jopa urheilijakin, joten kokeiluahan se joillekkin oli, tosin joku jäi siihen koukkuunkin ja siirtyi vahvempiin aineisiin.
Joten uutisessa vinha perä, tosin hiukan liioiteltuna.
PPP Loossi 67- Anonyymi
Muistit juurikin ihan oikein, iso lössi nuorukaisia oli tuomiolla. Kyllähän tuohon aikaan se oli melko yleistä, itekki silloin samassa köörissä. lävästi jäi tuomarin lause tuomion jälkeen mieleen. "Älkääkä sitten toista kertaa jääkö kiinni."
- Anonyymi
Se oli juuri näin. Nykyään ongelmat on paljon pahempia ainakin Kemissä.
- Anonyymi
Facessa oli keskustelua kyseisestä paikasta. Kaikki väitti ettei sillon muka mitään poltettu, punkku tai valkkaria vaan.
- Anonyymi
Niinpä niin.
- Anonyymi
Niinpä niin, eihän ne nyky papat ja mummot muista omaa malkaa silmässään,
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390