Olen 20-vuotias enkä hakenut viime keväänä opiskelemaan. Menetin siis oikeutenu toimeentulotukeen. Määräaikainen työsuhteeni päättyy parin viikon päästä, enkä ole hausta huolimatta saanut uusia töitä. Mitä tässä tilanteessa tulee tehdä!? Vuokra pitäisi maksaa ja syödäkkin pitäisi, mutta minulla ei ilmeisesti ole oikeutta elää, koska en hakenut opiskelemaan!
(Syy miksi en hakenut opiskelemaan on se että olin ollut haun aikaan kaksi vuotta samassa työpaikassa, enkä uskonut jääväni työttömäksi, mutta näin kävi kuitenkin)
En ole oikeutettu toimeentulotukeen
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Et ollut kassan jäsen? Jos olet ollut 18h/vk töissä, saat kai kelan pvrahaa? Haet syksyn haussa jonnekin? Asumistuki?
- Anonyymi
2 vuotta töissä ja ei ole senttiäkään jäänyt säästöön? Kylläpä on Pisa-pisteet taas tehneet tehtävänsä.
- Anonyymi
Mikäli sinulla ei ole säästöjä, osakkeita tai omaisuutta niin olet oikeutettu saamaan Toimeentulotukea! Toimeentulotukea voidaan kuitenkin leikata 40% mutta tätä ei voida evätä kokonaan. Kyseessä on perustuslakiin kirjattu oikeus. Ota yhteyttä Oikeusaputoimistoon niin saat apua.
- Anonyymi
Työ kun loppuu niin ihan ensimmäiseksi yhteys työkkäriin ja sen jälkeen anot Kelalta työttömyyspäivärahaa, toimeentulotukea sitten jos työttömyyspäivärahaa et saa tai se ei riitä. Netistä löytyy ohjeet hakuihin.
- Anonyymi
Juu ei sellaista tilannetta ole suomessa olemassa ettei saa mitään. Toimeentulotukea saa aina viimesijaisena tukena mutta voi olla 20 tai 40% leikattu. Asumistuen saa myös.
- Anonyymi
Kirkolta saa ainakin täällä ruokalappuja kauppaan. Sisko just haki 85€ lapun diakonissalta.
- Anonyymi
Putosin just samanlaiseen sudenkuoppaan ja siitä on yli 20 vuotta. opiskelupakko tuli suomeen laman aikaan ja se tuli mullekin tosi yllätyksenä, kun työsuhteeni yllättäen päätty. Kassassa en ollu ja kelalta ei tullut mitään. Sossu oli silloin kunnalla. Sinne oli puhelinaika tunnin parina päivän viikossa. Ja sitten kun lopulta pääsi läpi, sai varattua ajan virkailijalle. Siellä piti kerran kuussa käydä ja aina selvittää samat asiat ja lopulta sitten sai rahan, mutta usein siitäkin jotain vähennettiin. Joskus saattoi käydä hyvä tuuri ja jopa puhelimessa asian hoidettua. Raha ei todellakaan tullut automaattisesti tilille. Onneksi työttömyyttä oli vain vuosi ja myöhemmin olinkin jo tarpeeksi vanha ettei ollut enää tuota opiskelupakkoa. Mutta eikö ne kaikki tuet tuu nykyään kelalta ja varmaan helpommin kun ennen.
- Anonyymi
Kai hait kaikki muut tuet ensin ja sitten vasta toimeentulotuen, ensin pitää varmistaa työtömyystuet, sitten asumisentuki ja sen jälkeen kun niistä on tullut päätökset voi hakea toimeentulotukea. Toimeentulotuesta tulee kutakuinkin automaattisesti hylkäys, jos et ensin ole todistettavasti hakenut sinun ensisijaisia tukia ja sitten selvittänyt toimeentulotukeen selkeästi mitä omistat.
Normaalisti ei voi edes hakea toimeentulotukea tuossa vaiheessa kun olet vielä töissä, koska et ole mitenkään voinut tehdä ensimmäistä hakemusta työttömyysturvaan kassalle tai kelalle. Tai ajankohtaista asumistukihakemusta.
Toimeentulotuki on viimeinen tuki eikä sitä saada noin vain, ei tarvitse kuin googlata ja siitä sanotaan monta kertaa. Sosiaalitoimeen kannattaa mennä ensin ihan tiskille pyytämään, että ohjaa sinua näissä mitä sinun kuuluu tehdä ensin hakemuksien suhteen ja sitten ne sieltä laittaa sinut eteenpäin omalle sosiaalityöntekijälle, jos/kun näyttää sille olevan tarvetta. Siellä voitte käydä läpi raha ja muut tilanteesi.
Googlella myös löytyy kuntasi Ohjaamo tai Etsivä nuorisotyö.
Aika hyvin sinulla mennyt elämä jos et näitä asioita ollenkaan teidä. Onneksi sinun ikäisillesi on monia neuvonta paikkoja. Ohjaamossa saa usein helpoiten neuvoja miten sinun tulisi toimia. - Anonyymi
Älä missään nimessä mene Nuorten taidepajoille tai muuhun toimintaan, tämä on sama kuin Kuntouttava työtoiminta ym. Siivotaan työttömyystilastoja ja ei näiden kautta palkkatyötä saa, korkeintaa lyhytkestoista määräaikaista palkkatukityötä (6kk) jos edes edellä mainittua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73889Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691