Egohan laittaa sinut tekemään asioita, mitä et muuten tekisi.
Kuten esimerkiksi siivoamaan ennen kuin vieraat tulee, oletko muuten laiska?
Jotkut ostaa auton näyttääkseen muille.
Pahimmassa tapauksessa tehdään lapset, koska egosi haluaa kuulua joukkoon. Mutta henkisesti et ole valmis lapsiin.
Mitä jos kuvittelet egon ulkopuolisena olentona ja kärsit asioista jos et mielytä häntä?
Minkälainen ego sinulla on ?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Yhdellä tutullani on suuri ego. Hän haluaa olla kylän johtaja ja työpaikan paras. Se kun vaan aiheuttaa hirveitä suorituspaineita, aina pitää olla tiptop ja hyvä. Mä en jaksais sellaista elämää. Haluan välillä olla laiska, en jaksa suorittaa kokoajan.
- Anonyymi
Ego kuin Lego. Lego-mechanic, sähkövempele, rakenteluun.
- Anonyymi
Lapset pois täältä, K18.
- Anonyymi
No oikeasti olen varsin nöyrä ihminen, mutta suoraan sanoen täysi kusnaama kun minua yritetään eri tavoin alentaa ja pienentää. Egolla on tarkoituksensa esimerkiksi rajojen asettamisessa ja oman tahdon ilmaisemisessa.
- Anonyymi
Ymmärsit nyt ehkä vähän väärin. Ego asettaa sinulle rajoja mutta olisi tervettä ajatella ihan itse mitä haluaa tehdä. Tervettä on se että jos ei sinua tänään huvita lähteä töihin, niin älä lähde. Egosi yrittää puuttua tähän että mitkä on sit seuraamukset, mutta kun kroppasi ja mielesi voi paremmin kun et ole mennyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärsit nyt ehkä vähän väärin. Ego asettaa sinulle rajoja mutta olisi tervettä ajatella ihan itse mitä haluaa tehdä. Tervettä on se että jos ei sinua tänään huvita lähteä töihin, niin älä lähde. Egosi yrittää puuttua tähän että mitkä on sit seuraamukset, mutta kun kroppasi ja mielesi voi paremmin kun et ole mennyt.
Ööööö...? Juu, ookke.
- Anonyymi
Egoni hävisi lomautuksen myötä, nyt vain nautin elämästäni. Ei ole kiire takaisin töihin.
- Anonyymi
Sitten voipi rakennella lego-palikoista uusia kerrostaloja ja leikkiä radio-ohjattavilla pienoisjutuilla.
- Anonyymi
Toivo joululahjaksi drone.
- Anonyymi
Elän niikuin haluan, ei käy vieraita, en käy itse kylässä, ei ole kavereita, eli elän itselleni omilla ehdoillani, vain siihen ikään kun olen päättänyt.
Jotkut uskaltaa.😃- Anonyymi
Hyvä, juurikin noin. Kavereita sais kyl olla, mut ei pidä välittää mitä he sanovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442017Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101683Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2818